istraga o 'curenju' informacija

Advokatica Fahrudina Solaka: 'I za prvostepenu i za drugostepenu presudu saznali smo iz medija, to se mora spriječiti!'

Hronika31.01.24, 19:30h

Advokatica Fahrudina Solaka: 'I za prvostepenu i za drugostepenu presudu saznali smo iz medija, to se mora spriječiti!'
Način objave informacije o presudi Fadilu Novaliću, Fikretu Hodžiću i Fahrudinu Solaku, osuđenima za visoku korupciju, nije u interesu javnosti ali ni Odbrana, navode sagovornici Detektora, koji saopćenje Suda Bosne i Hercegovine smatraju zakašnjelim, dok iz ove institucije navode da su javnost obavijestili blagovremeno

 


Izvor: Detektor
Piše: Nermina Kuloglija-Zolj


Zvanično saopćenje Državnog suda o drugostepenoj presudi u predmetu “Respiratori”, za zloupotrebe prilikom nabavke respiratora vrijednih 10,5 miliona maraka tokom pandemije korona virusa, objavljeno je nakon više od 12 sati od pojavljivanja informacija u medijima.


U njemu se navodi da Sud sa zvaničnim saopćenjima istupa nakon što stranke u postupku zaprime odluku.


“U konkretnom slučaju, u medijima su se već pojavile određene informacije, što je i očekivano, s obzirom da je ovaj predmet već od samog početka medijski i od šire javnosti itekako popraćen”, stoji u saopćenju Suda u kom se navodi i da je potvrđena prvostepena presuda za “Respiratore”.


Ovakav pristup sagovornici Detektora ne smatraju adekvatnim, navodeći kako je uloga ove institucije da sazna na koji način informacije “cure”, te zbog čega svi nemaju pravo na pravovremeno obavještavanje.


Potrebna istraga o “curenju” informacija


Marsela Bajramović, braniteljica Fahrudina Solaka, osuđenog za zloupotrebu položaja i krivotvorenje isprave u predmetu “Respiratori”, za Detektor navodi da je primarno pravo optuženih, onih kojih se postupak tiče, da saznaju za odluku.


- Odluke se dostavljaju strankama u postupku. Međutim, mi smo i za prvostepenu i drugostepenu presudu saznali iz medija, što je jedna vrlo loša praksa - navodi Bajramović dodajući da je to nezahvalna situacija i za optužene, njihove porodice, ali i branioce.


- Takve stvari se ubuduće moraju spriječiti. Potrebne su interne provjere u samom Sudu ili Tužilaštvu, da se provjeri na koji način i kako takve informacije – prije nego što se dostave strankama u postupku – izlaze u javnost - smatra Bajramović.


Solak je osuđen na jedinstvenu kaznu od šest godina zatvora. Osim njega, Fadil Novalić, bivši premijer Federacije, presudom je osuđen na četiri godine, a Fikret Hodžić, vlasnik firme “Srebrena malina”, na pet godina zatvora za zloupotrebu položaja.


Oni su oslobođeni za udruživanje za činjenje krivičnog djela, pranje novca, krivotvorenje ili uništavanje poslovnih knjiga, a Novalić i za primanje nagrade. Jelka Miličević, bivša ministrica finansija, oslobođena je optužbi.


Pravno lice “Srebrena malina” proglašeno je odgovornim što je raspolagalo protivpravno stečenom imovinom te mu je izrečena novčana kazna od 200.000 KM, koja se mora platiti u roku od 60 dana od dana pravosnažnosti presude. Presudom je naloženo oduzimanje protivpravno stečene imovinske koristi u iznosu od 694.747 maraka od Hodžića i “Srebrene maline”.


Internu istragu kojom će se utvrditi odgovornost za “curenje” informacija potrebnom smatra i Adisa Imamović, novinarka televizije N1.


- Ako već ne istupaju u javnosti, uprkos tvrdnjama VSTV-a da postoji strategija prema kojoj se radi na odnosu s medijima, neka se pozabave curenjem informacija. Neka urade internu istragu jer nije uredu da neko dobije ovako važnu vijest, a da drugi čekaju da se ona potvrdi - kaže Imamović, dodajući da je način saznavanja informacije o presudi Novaliću i drugima, u najmanju ruku, neozbiljan.


- Ta informacija je mogla procuriti iz bilo kojeg dijela pravosudnog kompleksa. Ali trebalo je imati u vidu da je riječ o zaista važnoj presudi koja se jako dugo čeka i za koju je javnost jako zainteresovana - kaže Imamović, navodeći da je ovo jedinstven slučaj visoke korupcije.


Nastavak teksta možete čitati ovdje

 

(DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook