Diktatura kapitala

Saudijci mogu kupiti - sve: Smijali su im se, a sad ih se boje... Rade ono što su naučili od Evropljana!

Biznis Klub05.11.23, 17:13h

Saudijci mogu kupiti - sve: Smijali su im se, a sad ih se boje... Rade ono što su naučili od Evropljana!
The Economist je Saudijsku Arabiju svrstao na 150. od 167 mjesta po indeksu demokratskih odnosa, poglavito u području upravljanja državom, ljudskih prava i pogotovo prava žena

 

 

Mogli bismo kazati kako je 22. decembar 2022. godine označio simbolički početak jedne nove ere u najpopularnijem sportu na kugli zemaljskoj. Cristiano Ronaldo, koji možda nije najbolji igrač u povijesti, ali svakako je financijski i "politički" najutjecajniji posljednjih 15-ak godina, objavio je svijetu da nastavlja karijeru u Al-Nassru, piše Jutarnji list.

 

Jedan od četiri najveća kluba Kraljevine Saudijske Arabije, (uz Al-Hilal, Al-Ahli i Al-Ittihad), koji se financiraju iz državnog fonda (koji inače upravlja portfeljom od 700 milijardi dolara), Portugalcu je izdvojio 200 milijuna eura godišnje plaće dok igra, te po 100 milijuna eura honorara kada nakon toga (i dijelom usporedo) bude promovirao Saudijsku Profesionalnu ligu (SPL) i kandidaturu Saudijske Arabije za Svjetsko prvenstvo. Bio je to čudan dan pred Božić, jer osim dimenzija ugovora iz snova i renomea igrača, paradoks je osnaživala najava kako je to start evolucije SPL--a u jednu od deset najjačih liga na svijetu. Bilo je mnogo posprdnih komentara na tu najavu, ali desetak mjeseci kasnije sve je manje podsmijeha, a sve više nervoze u dvorima povijesno davno ukorijenjenih hijerarhija moći unutar nogometnog svijeta.

 

Prošlo ljeto, dok je svijet s užasom gledao neke od posljedica klimatskih promjena, jedna od zemalja koja je među najvažnijim generatorima tih negativnih klimatskih promjena (proizvodnja fosilnih goriva, nafta) i među prvim blokatorima važnih globalnih sporazuma da se takva pogubna stanja pokušaju umanjivati, Saudijska Arabija, trošila je enormne količine eura i dolara (blizu 2 milijarde za početak) da bi ‘pobrstila‘ sve najbolje što se moglo na tržištu Europe i okolice osigurati za dolazak u tamošnji nogomet! Saudijska Arabija ima novca koliko želi, za što god (po)želi, a praktično je sve to posljedica gomilanja nepreglednih količina profita od eksploatacije proizvodnje sirove nafte.

 

The Economist je Saudijsku Arabiju svrstao na 150. od 167 mjesta po indeksu demokratskih odnosa, poglavito u području upravljanja državom, ljudskih prava i pogotovo prava žena. O brutalnosti režima u toj zemlji kad su pitanju te "životne linije" svijet već odavno ima negativne stavove. No, kako je upravo taj svijet, gdje kapitalizam odavno diktira životne linije, nametnuto prioritetnu im misao vodilju - profit je sveti gral kojem se sve podređuje - sada Saudijska Arabija to bjelodano iskazuje u praksi. Konkretno ćemo se zadržati na nogometu, kao bistrom refleksu društvenih odnosa i geopolitičkih interesa.

 

Saudijska Arabija je već više godina veliki ulagač u nogomet. Svijet to nije primjećivao jer se priča svodila na dovođenje i otkazivanje trenera kao na tekućoj vrpci, te završnoj fazi karijere mnogih starih igrača koji su odlazili i "dolje" po luksuznije bonuse mirovine. No, SA je već duže stvarala program sirovog naslova "Taktika budućnosti", a koji je saživio od 2021. U omladinske škole uložilo se 162% više nego do tada, otvorena su 23 državna centra razvoja mladih igrača. To je odmah povećalo broj registriranih igrača za 58%, a trenera je od 750 u 2018. višestruko više, oko 5.500, od čega tisuću trenerica raznih profila! Saudijci su odigrali u Kataru dobar turnir, čak su pobijedili kasnijeg svjetskog prvaka Argentinu, no njihovi djelatnici fokusirani na razvoj ističu kako je jako važan i za parametre razvoja važniji naslov Azijskog prvaka kojeg je U-23 selekcija osvojila.

 

Saudijci su, inače, bili sudionici Mundijala u 6 od posljednjih 8 izdanja. No, napredak se očituje i kroz ulazak Al-Hilala u finale Klupskog SP-a, kao i u finale azijske LP...

 

Ostatak teksta možete pročitati ovdje.

 

(DEPO PORTAL/mm; Foto: psg.fr)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook