Član Predsjedništva

Komšić za stolom sa Zelenskim, Scholzom...: O čemu su razgovarali?

Front05.10.23, 18:47h

Komšić za stolom sa Zelenskim, Scholzom...: O čemu su razgovarali?
Sagovornici Komšića za okruglim stolom su bili predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski, premijer Kraljevine Španije Pedro Sánchez Pérez-Castejón, njemački kancelar Olaf Scholz i predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel

 

 

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić tokom Samita Evropske političke zajednice u Granadi (Kraljevina Španija) učestvovao je danas u radu okruglog stola na temu: "Multilateralizam, uključujući sigurnost i geostrateška pitanja".

 

Sagovornici Komšića za okruglim stolom su bili predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski, premijer Kraljevine Španije Pedro Sánchez Pérez-Castejón, njemački kancelar Olaf Scholz i predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel.

 

U svom obraćanju Komšić je naveo da je Evropska politička zajednica "primjer multilateralizma koji se koristi za jačanje privrženosti našoj zajedničkoj političkoj ideji Evrope koja se temelji na liberalnoj demokratiji, poštovanju ljudskih prava i temeljnih sloboda", saopćilo je Predsjedništvo BiH.

 

- Naš glas protiv ruske agresije na Ukrajinu jasan je znak da se Evropska politička zajednica protivi nasilnim promjenama granica i agresiji. To se temelji na našem zajedničkom sistemu vrijednosti i odlučnosti da ustrajemo u borbi za te vrijednosti. Bio sam u Ukrajini prije dva mjeseca i čvrsto vjerujem da će ishod tog rata odrediti budućnost evropske političke arhitekture - naglasio je Komšić.

 

Multilateralizam, dodao je, i dalje funkcionira unutar načela konsultacija, uključivosti i solidarnosti.

 

- Multilateralizam nam omogućuje postizanje zajedničkih mišljenja i pokretanje zajedničkih akcija o različitim pitanjima, od klimatskih promjena i odgovora na COVID-19, do podrške teritorijalnom integritetu Ukrajine. No, smatram da održiva i učinkovita saradnja ne slijedi. Glavni izazov je kako provesti ono što je dogovoreno i kako prevladati izazove s kojima se multilateralizam suočava, a tiču se suverenih interesa država. Ono s čime se suočavamo jest da 'ad hoc' interesi suverenih država prijete ugroziti same temelje multilateralizma. Kad je multilateralizam slab, geostrategija dominira i sigurnosna pitanja rastu - dodao je.

 

Sada je možda, nastavio je, teško napraviti razliku između sigurnosnih i geostrateških pitanja.

 

- Prije deset godina Evropa je bila pod terorističkim napadima ISIL-a. Tada je neviđeni migracijski val izazvao velike humanitarne i političke probleme. Nakon toga, pandemija COVID-19 dovela je u pitanje načelo solidarnosti i kao i ekonomiju. Danas smo svjedoci kibernetičkih prijetnji, zloupotrebe društvenih mreža i umjetne inteligencije. Rastući radikalni šovinistički populizam profitira od nekontroliranog cyber prostora, širenja govora mržnje i potkopavanja napora za promicanje ljudskih prava i univerzalnih vrijednosti - istakao je i dodao:

 

- Ovi izazovi potkopavaju samu osnovu multilateralizma i naših zajedničkih vrijednosti na kojima je Evropa izgrađena. Štaviše, nije drugačije ni na globalnom nivou.

 

Komšić je naglasio da je nedavno bio na Generalnoj skupštini UN-a gdje su se, kako je rekao, svi održani govori bavili pojedinačnim državnim problemima upakiranim pod multilateralne teme, dok su identificirane nepravde i latentno licemjerje u multilateralnim institucijama.

 

- Stoga je moja poruka da proces potkopavanja učinaka multilateralizma, te dovođenje u pitanje temeljnih vrijednosti koje dijele civilizirana društva, direktno pogoduje totalitarnim, nedemokratskim režimima. Vjerujem da je ovaj proces namjeran. To je napad na aktuelnu svjetsku arhitekturu; arhitekturu utemeljenu na poštivanju demokratije i ljudskih prava. Namjera mu je srušiti multilateralizam uz podršku političkih igrača koji djeluju unutar različitih multilateralnih institucija koji pokušavaju dovesti u pitanje osnovne vrijednosti na kojima su te multilateralne organizacije izgrađene i svrhe za koje su izgrađene - zaključio je Komšić.

 

(DEPO PORTAL/mm)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 113

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!
Prikaži još