12:48 Predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS) Graciela Gatti Santana kazala je danas u Srebrenci kako su se upravo u tom mjestu i okolini dogodili užasi koje je Haški tribunal (ICTY), nedvosmisleno, okarakterizirao kao genocid i djela koja spadaju među najmračnije trenutke moderne evropske historije.
Uz iskazano poštovanje i izraze saosjećanja sa žrtvama i preživjelima, Santana se prisjetila prve posjete Potočarima i nezamislive boli kojoj su bili izoženi Srebreničani suočeni s realizacijom najstrašnijeg plana čiji je cilj bio stvoriti uvjete totalne nesigurnosti, nepodnošljivosti i bezperspektivnosti, daljnjeg opstanka i života.
Obraćajući se sudionicima komemoracije žrtvama genocida u Srebrenici, ukazala je na značaj osnivanja ICTY-a, ocijenivši kako je obilježilo prekretnicu na polju međunarodne krivične pravde, odgovornosti i vladavine prava.
U osvrtu na kontinuitet djelovanja na tom planu, Santana je istaknula kako je njegov sljednik - MRMKS daleko od toga da zatvori svoja vrata.
Potcrtala je kako je MRMKS odlučan je da ispuni svoj mandat te da se prioritetno bavi konsolidacijom svojih postignuća i naslijeđa ad-hoc sudova, a sve kako bi i dalje nastavio obavljati funkcije, odbranio i podržao pravdu.
- Mehanizam, baš kao i Međunarodni krivični tribunal prije njega, predstavlja univerzalni autoritet UN-a - kazala je Santana, napominjući kako njegov rad kao i rad ad-hoc sudova treba da bude ne samo poštovan, nego i zaštićen.
U tom kontekstu je s dubokim žaljenjem primjetila kako na prostoru bivše SFRJ uzimaju maha uznemiravajuće negiranje genocida, veličanje osuđenih ratnih zločinaca i pokušaji historijskog revizionizma, te da su se čak mogle čuti i izjave osuđenih osoba da bi sve ponovili.
- Takvu okrutnost i drskost pred tolikom patnjom zaista je teško shvatiti – kazala je Santana, koja je, istovremeno, iskazala divljenje za snagu i hrabrost koju su pokazali preživjeli, udruženja žrtva i članovi šire zajednice.
Konstatirala je, istovremeno, kako nije lako suprotstaviti se snagama mržnje, podjela i dezinformiranja, naglašavajući kako je za to potrebna onakva hrabrost kakvu žrtve i preživjeli pokazuju svakog dana.
- Ova komemoracija predstavlja priliku za kritičko promišljanje. Krajnje je vrijeme da društva na teritoriji bivše SFRJ stvore uvjete za pomirenje, a ne za negiranje – poručila je Santana uz apel odgovornima da se uhvate u koštac s izazovima na tom planu.
Nakon komemoracije u sklopu obilježavanja 28. godišnjice genocida na području Srebrenice slijedi odavanje počasti i polaganje cvijeća u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari, a potom vjerski program, odnosno dženaza i ukop posmrtnih ostataka trideset novoidentificiranih žrtava genocida.
12:41 Srebrenica je snažna opomena, prije svega nama koji smo preživjeli, ali, nadam se, i generacijama koje dolaze - izjavio je danas reisul-ulema Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović prije dženaze za 30 žrtava genocida počinjenog nad Bošnjacima u Srebrenici.
Reisul-ulema je, u izjavi za medije Islamske zajednice, kazao da je potrebno stalno podsjećati da je u Srebrenici počinjen zločin genocida nad nedužnim ljudima.
„Svi smo trebali da se zapitamo kako je do ovoga došlo, i da sagledamo posljedice onoga što je učinjeno. Oni koji su iza ovog stojali, koji nisu reagirali svih ovih godina, znali su šta se dogodilo. Druga stvar jeste da proces potrage za ubijenim nije završen. Skrivanje zločina genocida je bilo organizirano, vlast koja je to organizirala je znala tačno šta se dešava. Dvadeset osam godina je prošlo, a mi još uvijek tragamo za velikim brojem ljudi u grobnicama. Ne mogu kazati da neke katarze nema, ali je to jako tiho, a s čime ćemo dočekati 30. godišnjicu, to je sada pitanje“, kazao je reisul-ulema.
Reisul-ulema je poručio da se nada da će istina pobijediti i da će „blagotvorna za sve nas, kako porodice žrtava, tako i one iz čijeg je naroda ovaj genocid planiran, izvršen i do danas skrivan“.
„Nadam se da ćemo se svi osvijestiti da nas samo istina može osloboditi. Mi trebamo, zbog budućih generacija, graditi bolji svijet u odnosu na ono što smo živjeli devedesetih godina. Naš bošnjački narod je narod koji nosi bol i tugu, to neće u nama prestati, ali smo spremni prihvatiti iskreno kajanje onih koji se iskreno pokaju. Boga molim da porodicama stradalih podari svako dobro, da njihova djeca budu snažna i jaka, da budu poruka svima onima koji su ovo učinili, ali i onima koji eventualno to isto zameću u svojoj duši za neko buduće vrijeme“, poručio je reisul-ulema Husein-ef. Kavazović.
12:15 Prisutnima se obratio i član Predsjedništva BiH Denis Bećirović.
- Nikada nećemo pokleknuti pred ideologijom zla. Majke Srebrenice su zaslužile da im se dodijeli Nobelova nagrada za mir - rekao je Bećirović, a zatim postavio nekoliko pitanja međunarodnoj zajednici:
- Zašto se ne ispravljaju počinjene greške, zašto se dozvoljava posipanje soli na rane porodica žrtava genocida, zašto se ne sankcioniraju oni koji negiraju genocid.
12:02 Video poruku je uputio i predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan.
- Još uvijek ima onih koji negiraju genocid u Srebrenici uprkos presudama. Osuđujem ove ljude bez savjesti. Svi zajedno moramo raditi na očuvanju mira i stabilnosti na Balkanu. Turska će nastaviti činiti sve da pretvori BiH u gnijezdo stabilnosti. Da se zločini i divljaštva ne bi ponovili, nikada nećemo zaboraviti niti dozvoliti da se zaboravi Srebrenica. Naša zemlja nikada neće dozvoliti da se ovdašnja stradanja ponove - rekao je Erdogan.
11:54 Video poruku je uputio predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.
- Strahota u Srebrenici se više nikada ne smije ponoviti. Svima nama ostaje ljudska dužnost da osudimo bilo kakve pokušaje relativizacije. Kao predsjednik Crne Gore ću prvom narednom prilikom posjetiti Srebrenicu.
11:42 Prisutnima se obratila i Elvedina Memišević, predstavnica preživjelih žrtava genocida iz jula 1995. godine.
- Prenesite cijelom svijetu, nas Srebreničane jesu ubijali ali nas nisu mogli sve ubiti - rekla je.
(DEPO PORTAL/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook