Dobre vijesti

Cijene hrane najniže u zadnje dvije godine, evo šta je najviše pojeftinilo

Biznis Klub07.07.23, 20:34h

Cijene hrane najniže u zadnje dvije godine, evo šta je najviše pojeftinilo
Indeks mliječnih proizvoda pokazuje pad cijena za 0.8 posto u odnosu na maj, a indeks mesa njihovu stagnaciju

 

 

Cijene hrane pale su i u junu, spustivši se na najnižu razinu u više od dvije godine pod pritiskom pojeftinjenja šećera, biljnih ulja i žitarica, izvijestila je agencija UN-a za hranu i poljoprivredu FAO. FAO-ov indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda pao je u lipnju za 1.4 posto u odnosu na revidiranu vrijednost u svibnju i iznosio je u prosjeku 122.3 boda, što je njegova najniža vrijednost od travnja 2021. godine.

 

To znači i da je bio za 23.4 posto niži nego u rekordnom ožujku 2022. godine, na početku rusko-ukrajinskog rata. Najviše je u lipnju pojeftinio šećer, za 3.2 posto u odnosu na svibanj, što u FAO-u objašnjavaju dobrim početnim rezultatima žetve šećerne trske u Brazilu i slabom uvoznom potražnjom. Izrazito su pojeftinili i biljna ulja i žitarice, za 2.4 odnosno 2.1 posto u odnosu na svibanj, utvrdila je agencija UN-a.

 

Cijene biljnih ulja spustile su se na najnižu razinu od studenoga 2020. godine budući da je pojeftinjenje palminog i suncokretovog ulja nadjačalo poskupljenje sojinog i ulja uljane repice. Pad cijena žitarica odražava pojeftinjenje većine proizvoda, uključujući pšenicu, rižu, kukuruz, ječam i sirak.

 

Indeks mliječnih proizvoda pokazuje pad cijena za 0.8 posto u odnosu na maj, a indeks mesa njihovu stagnaciju.

 

Manja proizvodnja pšenice

 

U zasebnom izvješću o ponudi i potražnji na tržištima žitarica FAO je više-manje potvrdio procjenu ovogodišnje proizvodnje, izračunavši da bi trebala dosegnuti 2819 milijardi tona. To bi značilo da bi porasla za 1.1 posto u odnosu na 2022. godinu. Proizvodnja pšenice trebala bi se u sezoni 2023./2024. smanjiti za 2.3 posto u odnosu na rekordnu sezonu na izmaku.

 

Podignute su prognoze proizvodnje pšenice u EU, gdje su očekivanja uroda blago poboljšana zahvaljujući općenito povoljnim vremenskim prilikama. Iznimka je štetan utjecaj suše na Iberskom poluotoku, ističu u FAO-u. Proizvodnja krupnih žitarica, uključujući kukuruz, trebala bi pak porasti za 2.9 posto, a proizvodnja riže za 1.2 posto.

 

Potrošnja žitarica trebala bi se u novoj sezoni koja je počela u srpnju zadržati na razini netom završene 2022./2023., procjenjuju u FAO-u dodajući i da očekuju pojačanu potražnju u prvom redu za kukuruzom za potrebe proizvodnje stočne hrane.

 

Zalihe žitarica trebale bi na kraju nove sezone biti više za 2.3 posto nego na njezinom početku i dosegnuti 878 milijuna tona. Trgovina žitaricama trebala bi se zadržati na razini netom završene sezone, uz smanjeni obujam trgovine pšenicom u odnosu na rekord u 2022./2023., procjenjuju u FAO-u.

 

(DEPO PORTAL/mm)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!