Podmornica Titan još uvijek nije locirana, a prema predviđanjima stručnjaka - zalihe kiseonika su nestale u četvrtak u 13 sati. Doktor Kenneth LeDez kaže da je zastrašujuća sama pomisao "da si zarobljen u morskim dubinama", ali da u zavisnosti od uslova, neki mogu da prežive duže nego što se očekuje. Istovremeno, kapetan Ryan Ramsey kaže da je šokiran onim što je vidio unutar podmornice, prenosi Nova. rs.
- Zavisi od toga koliko im je hladno i koliko su efikasni u očuvanju kiseonika - rekao je LeDez i dodao da drhtanje troši mnogo kiseonika, dok sporije disanje može pomoći u očuvanju kiseonika.
- Nestanak kiseonika je postepen proces, to nije kao da ugasite svjetlo, to je kao da se penjete na planinu – temperatura postaje hladnija i metabolizam slabi. Dakle, sve zavisi koliko brzo se penjete na tu planinu - naglašava stručnjak.
Doktor je upozorio na to da nedostatak kiseonika nije jedina opasnost sa kojom se oni u podmornici suočavaju.
Posada je vjerovatno izgubila električnu energiju, što će uticati na količinu kiseonika i ugljen-dioksida u kapsuli. Kako nivo kiseonika opada, počeće da raste ugljen-dioksid koji posada udiše, i to, prema njegovim riječima, može imati fatalne posljedice.
- Kako se nivoi ugljen-dioksida povećavaju, onda on postaje sedativ, postaje kao anestetički gas, a čovjek zaspi. Previše ugljen-dioksida u krvotoku, poznato kao hiperkapnija, može da ubije čovjeka - objasnio je LeDez.
Bivši kapetan podmornice Kraljevske mornarice Ryan Ramsey kazao je da je gledao video snimke unutrašnjosti Titana i da nije vidio sistem za uklanjanje ugljen-dioksida, poznat kao skruber.
- To je za mene najveći problem od svih - kazao je Ramsey.
Istovremeno, posada je u opasnosti od hipotermije.
Prema riječima kapetana Ramseyja, ako je podmornica na morskom dnu, temperatura vode će biti oko nula stepeni, a ako nema struje, nema ni proizvodnje energije, pa samim tim ne može da se proizvodi ni toplota.
Ali, hipotermija bi „mogla da bude i njihov prijatelj“, napominje LeDez.
- Postoji mogućnost da ako se dovoljno smrznu i izgube svijest – da sve i prežive - rekao je on i dodao da će tijelo automatski pokušati da se prilagodi kako bi preživjelo.
Ramsey je ponovio doktorove riječi da bi usporavanje disanja pomoglo, ali da je to vjerovatno teže izvodljivo zbog velike količine stresa pod kojim je posada.
LeDez je apelovao na spasilačke ekipe da ne odustaju prerano od potrage, jer bi posada mogla da preživi čak i kada su nivoi kiseonika iscrpljeni.
(DEPO PORTAL/af)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 4
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!