Kontakt s minijaturnom turističkom podmornicom, u kojoj je bilo petero ljudi, izgubljen je u nedjelju dok se spuštala na dubinu od 3.800 metara do olupine broda Titanic. Utrka s vremenom sada je sasvim dramatična jer se procjenjuje da bi podmornica moglo ostati bez kisika do petka.
Potraga u kojoj učestvuju američka i kanadska obalna straža odvija se na jako velikom i udaljenom prostoru, što je čini izuzetno zahtjevnom.
Profesor pomorskog inženjerstva sa univerziteta u Londonu, Alistair Greig, objasnio je zašto je potraga za nestalom podmornicom tako teška.
- Komunikacija kroz vodu jako je komplicirana i jednom kad je izgubite, nije više lako locirati podmornicu. Veliki problem s kojim se suočavaju spasilačke ekipe jest taj što ne znaju treba li pretraživati površinu ili dno oceana - rekao je Greig za BBC.
Podmornica može biti na jednom od ta dva mjesta, dok su šanse da je negdje između vrlo male – dodao je.
Doktor forenzičke geonauke na Univerzitetu Keele, Jamie Pringle, objasnio je što je vodeni stup i zašto bi mogao biti važan u potrazi za podmornicom.
- Vodeni stub je prostor između površine i dna okeana. Jako je dubok na tom mjestu pa je prostor koji se pretražuje vrlo širok, a tu je i morska struja. Ako se podmornica nalazi negdje u vodenom stubu, moguće je da se ona nepredvidivo kreće - rekao je Pringle.
Dodatni je problem, kaže, što ljudi iz podmornice ne mogu sami izaći.
- Oni su zarobljeni unutra - napominje.
Ako je podmornica na dnu okeana, timovi ih neće tražiti već ih pokušati čuti pri čemu će koristiti sonare.
- Nadajmo se da će putnici napraviti neku buku na trupu podmornice koja će se moći detektirati - objasnio je prof. Pringle.
(DEPO PORTAL/mm)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!