ISTAKLA TRI VAŽNE TAČKE

Cvijanović pred Vijećem UN-a komentirala Schmidtov 'kolonijalni stil': Nisu političke izjave glavna prijetnja BiH, već...

Front10.05.23, 18:37h

Cvijanović pred Vijećem UN-a komentirala Schmidtov 'kolonijalni stil': Nisu političke izjave glavna prijetnja BiH, već...
Izrazila je nezadovoljstvo i kritiku prema visokom predstavniku za njegov "kolonijalni stil" te pozvala na poštivanje demokratskih procesa u zemlji, uz naglašavanje da on nema pravo vladati BiH odlukama bez saglasnosti institucija BiH

 

 

Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, nakon Schmidtovog izvještaja o situaciji u Bosni i Hercegovini, obratila se Vijeću sigurnosti UN-a zahvalivši se za podršku suverenitetu BiH koju pruža veliki broj država članica.

 


Cvijanović je istaknula tri tačke u svom obraćanju.


Prva tačka odnosi se na poštivanje Daytonskog sporazuma koji je, po mišljenju Cvijanović, jedini realan put za stabilnost BiH.


- Ustav BiH je pažljivo dizajniran i uspostavio je sistem u kojem jedna grupa ne može doći pod vlast drugih dviju grupa - kazala je Cvijanović.


Druga tačka, ističe, predstavlja da je Republika Srpska, na osnovu Daytonskog sporazuma, pristala na visoko decentraliziranu državu.


- Treća tačka je da je BiH postala više centralizirana zbog intervencija međunarodne zajednice - kazala je Cvijanović.


Predsjedavajuća Cvijanović je također istaknula važnost podrške Vijeća sigurnosti UN-a te naglasila da je situacija u zemlji stabilna, uprkos nekim izjavama koje se čuju.


Ona je dodala kako je glavna prijetnja kršenje Daytonskog sporazuma, a ne političke izjave.


Kazala je da je to ugrozilo vladavinu prava, a krivični zakoni su postali ruglo pravne države.


- Uoči sjednice Vijeća sigurnosti UN-a, Schmidt mi je prijetio da će mi pokazati odgovor koji mi se neće svidjeti ako se usudim dovesti u pitanje njegov legitimitet. Ovaj arogantni i odbacujući stav nikome ne koristi i potkopava demokratski izabrane zvaničnike što podriva demokratske procese u BiH - kazala je Cvijanović.


Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Željka Cvijanović, izrazila je kritiku na potez visokog predstavnika i ponovo ukazala na dvije opasne prijetnje koje ugrožavaju ustavnost, stabilnost i suverenitet zemlje.


Prva prijetnja je nezakonita transformacija visokog predstavnika u autokrata, koja dovodi do proširenja despotskih ovlasti koje nisu podložne ograničenju i nadzoru.


- Druga prijetnja ustavnosti dolazi iz same institucije koja je obećala da će je braniti. Ured visokog predstavnika (OHR) i određene međunarodne sile se miješaju u pravosuđe, a tri strana suca koji ne govore lokalne jezike i ne poznaju detalje pravnog sistema države, također narušavaju demokratske procese u zemlji - kazala je Cvijanović.


Predsjedavajuća se također kritički osvrnula na odluku specijalnog predstavnika o državnoj imovini, te pozvala na poštivanje Daytonskog sporazuma i vladavinu prava u skladu s demokratskim načelima, a ne pod utjecajem međunarodnih aktera.


Cvijanović je naglasila kako RS ima službenu politiku koja se zalaže za suverenitet i mir BiH te Daytonski sporazum, ali ne prihvaća odluke diktatorskih visokih predstavnika i međunarodnih utjecaja.


Izrazila je nezadovoljstvo i kritiku prema visokom predstavniku za njegov "kolonijalni stil" te pozvala na poštivanje demokratskih procesa u zemlji, uz naglašavanje da on nema pravo vladati BiH odlukama bez saglasnosti institucija BiH.


- Poštovane članice, ako pročitate izvještaj visokog predstavnika za ovu zemlju, vidjet ćete da se on ponaša izuzetno kolonijalno, kao da se mještani, kojima on vlada, ne ponašaju civilizirano i da ne žele da slušaju svog benevolentnog vladara - zaključila je Cvijanović, navodeći da izvještaj RS naglašava da RS poštuje suverenitet države BiH u okviru Daytonskog sporazuma.


(FENA/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 84

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!
Prikaži još