U Bosni i Hercegovini danas će preovladavati sunčano vrijeme, uz postepeno naoblačenje sa zapada. Poslijepodne slabi lokalni pljuskovi su mogući ponegdje u Bosni. Vjetar slab, u većem dijelu zemlje, zapadni i jugozapadni. Dnevna temperatura od 18 do 24 stepena.
U ponedjeljak, 24. aprila bit će pretežno oblačno vrijeme. Prijepodne lokalni pljuskovi su mogući u Hercegovini i na sjeverozapadu Bosne. Poslijepodne i tokom noći kiša i pljuskovi ponegdje praćeni grmljavina se očekuju u većem dijelu zemlje. Vjetar slab do umjeren južni i jugozapadni. Jutarnja temperatura zraka od 8 do 14, na jugu do 16, a dnevna od 12 do 18, na sjeveru i sjeveroistoku Bosne do 22 stepena.
U utorak, 25. aprila bit će pretežno oblačno vrijeme sa kišom, pljuskovima i grmljavinom. Vjetar slab promjenljivog smjera. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 12, na jugu do 14, a dnevna od 10 do 16, na jugu do 18 stepeni.
U srijedu, 26. aprila jutro će biti oblačno sa kišom u većem dijelu zemlje. Na vrhovima planina je moguć snijeg. U ostatku dana postepeni prestanak padavina i smanjenje naoblake. Vjetar u Bosni slab do umjeren sjeverni i sjeverzapadni, a u Hercegovini umjerena do pojačana bura. Jutarnja temperatura zraka od 4 do 10, na jugu do 13, a dnevna od 10 do 16, na jugu do 19 stepeni.
U četvrtak, 27. aprila bit će pretežno sunčano. Vjetar slab promjenljivog smjera. Jutarnja temperatura zraka od 3 do 9, na jugu do 12, a dnevna od 13 do 19, na jugu do 20 stepeni, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.
O vremenskim prilikama ovh i narednih dana pisao je na svom Facebook profilu i Nedim Sladić te naveo:
- Dok će veći dio Europe u idućem tjednu biti hladniji od prosjeka, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, južna Španjolska će se vjerojatno približiti brojkama od 40°C.
A govoreći preciznije o tome kakvo će vrijeme biti u našim krajevima krajem aprila i početkom maja, Sladić navodi:
Cassuova studija iz 2008. godine povezuje utjecaj tropske Madden-Julian oscilacije (MJO) na razvoj vremenskih prilika nad Europom uz interakciju sa indeksom sjevernoatlantske oscilacije (NAO) via Rossbyevih valova u kojoj se jasno izvodi zaključak da faze od 1 do 3 prethode pozitivnom NAO indeksu, a faze 6 do 8 negativnom NAO indeksu (vidimo da u pojedinim danima i koincidira).
U prijevodu, NAO+ uspostavlja visinski greben koji se širi od jugozapada Europe prema istoku i u svom kanalu povlači topao zrak prema našim područjima, dok se glavnina poremećaja zadržava sjevernije od naših krajeva.
To je upravo i scenario koji ECMWF detektuje u svojim izračunima proteklih dana i on je sada vidljiv na samom kraju mjeseca kada bi nakon novog zahlađenja početkom iduće sedmice ponovo zatoplilo.
Međutim, brza tranzicija prema fazi 5 početkom maja ne ulijeva puno povjerenja za neko dugotrajnije održavanje NAO+ režima. Zanimljivo je vidjeti da poslije prvog petodnevlja maja mjeseca pored slabašnih signala za skandinavski blok (Blocking) i atlantski greben (ATR) nema dominirajućeg režima na zadnjem dugoročnom izračunu za maj na ECMWF ensemble izračunima.
O vremenu, a naročito detaljima za prvi maj je još rano u ovoj fazi govoriti - sačekat ćemo utorak/srijedu - smatra Sladić.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 6
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!