Sud BiH

Završne riječi odbrane u 'slučaju Respiratori': Suđenje u ovom predmetu u završnoj fazi

Hronika15.03.23, 17:19h

Završne riječi odbrane u 'slučaju Respiratori': Suđenje u ovom predmetu u završnoj fazi
Nastavak glavnog pretresa zakazan je za 22. mart, kada će, kako je planirano, Avdibegović završiti iznošenje završnih riječi, nakon čega bi se trebao obratiti njen branjenik Fikret Hodžić, a potom i odbrana četvrtooptužene Jelke Milićević

 

 

Završnim riječima drugooptuženog Fahrudina Solaka i njegove odbrane, te odbrane trećeoptuženog Fikreta Hodžića, danas je u Sudu Bosne i Hercegovine nastavljeno suđenje u predmetu Fadil Novalić i drugi.
 

Akteri ovog predmeta terete se u vezi s nabavkom 100 respiratora, vrijednosti 10.530.000 KM, koje je, nakon proglašenja stanja nesreće u FBiH uzrokovnog  pandemijom koronavirusa u proljeće 2020. godine, za potrebe Federalne uprave Civilne zaštite (FUCZ) iz Kine uvezla firma „F. H. Srebrena malina“.
 

Pored Fadila Novalića, fedralnog premijera, u ovom su slučaju optuženi – suspendovani direktor FUCZ-a Fahrudin Solak i vlasnik firme F. H. Srebrena malina Fikret Hodžić, kao i pravna osoba F. H. Srebrena malina, te federalna ministrica finansija Jelka Milićević.         
 

U nastavku suđenja braniteljica drugooptuženog, advokatica Marsela Bajramović okončala je izlaganje završne riječi započeto na prethodnom ročištu, predloživši Sudu da nakon uvida i ocjene svih provedenih dokaza njenog branjenika oslobodi od optužbi.
 

Prethodno je konstatirala kako Tužiteljstvo nije pružilo dokaze niti za jedno djelo kojim se njen branjenik tereti.
 

U sklopu argumentacije vlastitih tvrdnji pozvala se na iskaze saslušanih svjedoka i materijalne dokaze, osporavajući tezu optužbe u vezi s hronologijom potpisivanja ugovora o nabavci respiratora.
 

Bajramović se osvrnula i na popunu trezorske aplikacije, navodeći da nema ništa sporno u tome da se ponuda/predračun/profaktura tretira kao legitiman osnov za plaćanje, podsjećajući kako je uobičajeno da se dospijećem robe dostavlja i faktura.
 

Osvrnula se i na kvalitet uvezenih respiratora ACM 812A, navodeći kako se radi o klasi '2B' s dva moda – invazivni i neinvazivni, te da je cijelu pometnju oko njihovog stavljanja u funkciju, zapravo, prouzročilo plasiranje netačnih informacija putem medija u sklopu tzv. media-plana.
 

U prilog vlastitim tvrdnjama podsjetila je na donaciju Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) koja se odnosi na istu vrstu respiratora, navodeći i kako kineski proizvođač i dobavljač predstavljaju kredibilne partnere.
 

U nastavku ročišta Sudskom vijeću obratio se drugooptuženi Fahrudin Solak, navodeći kako su završne riječi optužbe, zapravo, „igrokaz koji govori o nepoštivanju Tužiteljstva kao instituciije i države BiH“.
 

Naveo je kako tužitelji konzumiraju prava bez odgovornosti, te da se sve vrijeme osjećao "targetiranim i frustriranim, svjestan njihovih malicioznih namjera".
 

Podsjetio je kako je, nakon što se u medijima pojavila tzv. afera, lično zatražio da se sve ispita i provede detaljna istraga, a da se on dok to traje suspendira s funkcije direktora FUCZ-a.
 

Ustvrdio je, nadalje, kako „egzibicije Tužiteljstva najmanje imaju veze s pravom i propisima“, te detaljno elaborirao ulogu i nadležnosti FUCZ u sektoru zaštite i spašavanja, uključujući intenziviranje aktivnosti na tom planu nakon proglašenja stanja nesreće, uzrokovane pojavom pandemije Covida-19 polovinom marta 2020. godine.     
         

Solak je kazao kako je samo radio svoj posao, te podsjetio na cjelokupnu dinamiku u vezi s nabavkom respiratora i u tom kontekstu na utjecaj tzv. media-plana na stvaranje atmosfere nepovjerenja, izražavajući čuđenje kako je moguće da tužitelji ne poznaju funkcioniranje organa javne uprave.
 

Izlaganje završnih riječi nastavljeno je obraćanjem advokatice Mirne Avdibegović, braniteljice trećeoptuženog Fikreta Hodžića kao i firme F. H. Srebrena malina, koja je kazala kako se u cijelosti pridružuje stavovima odbrana prvooptuženog i drugooptuženog.

 

Također, kazala je kako ostaje i kod svih ranijih prigovora u pogledu (ne)zakonitosti i autentičnosti dokaza optužbe.

 

Tužilaštvo je, kako je navela, problematiziralo, ali ne i konretiziralo činjenični opis djela za koje se njen branjenik tereti, ocijenivši kako je optužnica konfuzna, a da su tvrdnje optužbe u suprotnosti s provedenim dokazima.

 

Fokusirala se, nadalje, na krivična djela za koja je njen branjenik optužen, navodeći kako su tužbeni navodi neutemeljeni, te kako nije dokazano da su Hodžić i F.H Srebrena malina radili bilo šta što bi bilo u sukobu sa zakonom.

 

Hodžićeva braniteljica smatra kako, optuženi u ovom predmetu i ne znaju za koje se konkretne radnje terete te da Tužiteljstvo insinuira i insistira na „sitničarenju, bez valjanih dokaza".

 

I ona je podsjetila na hronologiju i dinamiku u vezi nabavkom respiratora, uz opasku kako je u tom pogledu sve transparentno, osporavajući tužbene navode o sumnjivim transakcijama, te pozivajući se pritom na iskaze svjedoka i određene materijalne dokaze.

 

Advokatica Avdibegović navodi i kako je njen branjenik (Hodžić) bio svjestan hitnosti uzrokovane pandemijom te da je krajnje oprezno postupao, podsjećajući kako se prije transfera novca/uplate kineskom dobavljaču uvjerio u „spremnost isporuke“, a što je potvrdio bh. ambasador u Pekingu.

 

Nastavak glavnog pretresa zakazan je za 22. mart, kada će, kako je planirano, Avdibegović završiti iznošenje završnih riječi, nakon čega bi se trebao obratiti njen branjenik Fikret Hodžić, a potom i odbrana četvrtooptužene Jelke Milićević.

 

(FENA/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!