U medijima su se ponovo pojavile uznemirujuće informacije o Zavodu za zbrinjavanje mentalno invalidne djece i omladine Pazarić. Oslobođenje piše o navodima zaposlenica koje ukazaju mobing ali i užasne uslove u kojima borave pa i umiru štićenici Zavoda. Na optužbe koje su isplivale u javnost, u “Novom danu” na N1 odgovorio je direktor Zavoda Pazarić, Samir Suljagić koji je demantovao te navode naglašavajući da se stanje u ovoj ustanovi znanto popravilo od onog kojeg je zatekao kada je tek preuzeo ovu funkciju. Kako kaže, kada je tek došao u Zavodu Pazarić je bilo 17 zapsolenih osoba s isitim prezimenom.
Naime, njegovateljice za medije su kazale da trpe mobing s obzirom na to da ih je jako mali broj angažovan za njegu štićenika koji su hiperaktivni i koje ne smiju ostaviti same ni minutu.
“Prije svega mora se identifikovati o kojim njegovateljicama je riječ i o kakvoj vrsti mobinga se radi te na koji način se on provodi. Mobing je teška kvalifikacija i on mora da se rješava pred nekim drugim organima, na medijima. Ja sam prije godinu u vašoj emisiji najavio da ćemo doći do treće faze kada ćemo morati rekonstrukciju kompletnog uposlenog kadra jer je prema nalazima inspekcije utvrđeno da je riječ o velikom broju osoba koji su stihijski zapošljavani, bez određenih potreba, a istovremeno nedostaje dio stručnog kadra. Javnost mora znati da se mi ne finansiramo iz budžeta već svaki svoj fening trebamo zaraditi i budžet osigurati od pruženih usluga. Ako imate određeni broj zaposlenih za koje možete isplaćivati plate to znači da ne možemo primiti drugi broj zaposlenih koji je potreban ovoj ustanovi”, kazao je Suljagić.
Dalje je pojasnio da postoji Pravilnik kojim se propisuje broj osoba koje se mogu zaposliti u socijalnoj ustanovi naglašavajući da je on na nekakvom minimumu.
“Ako mene kao stručnjaka pitate da li imamo dovoljan broj zaposlenih stručnjaka ja vam nikad ne mogu reći čak i da ih ima onoliko koliko treba da je taj broj dostatan jer njih nikad nije viška. Imamo 341 štićenika od nekog optimalnog broja kojeg možemo imati, a to je 335. Od toga imamo još sigurno oko 30 zahtjeva na čekanju za prijem štićenika u zavod i ovo je nekakav maksimalan broj štićenika kojeg mi možemo u ovom trenutku zbrinuti. Kada je riječ o njegovateljicama, resorno Ministarstvo je prije dvije godine preko Službe za zaošljavanje odobrilo nam određeni broj zapošljavanja kroz sufinansiranje projekata zapošljavanja i mi smo na taj način primili 16 osoba. Druga je stvar što se radi o jednom broju radnica koje godinama rade u zavodu, koje su pred penziju i profesionalno su potrošene i koje ne mogu odgovoriti zahtjevu koji se od njih očekuje. Imamo također i određen broj onih koji ne ispunjavaju uslove za određeno radno mjesto. Mi smo rekli da ih nećemo otpustiti i da se nećemo koristiti tom metodom, ali smo također odmah naglasili da ćemo zbog toga morati trpjeti određene posljedice kako niko od njih ne bi ostao bez posla. Paralelno s tim smo imali manjak defektologa, logopeda, pedagoga i sve smo paralelno u ovoj godini uspjeli zaposliti kako bismo uspjeli zadovoljiti zakonski minimum. Nismo zadovoljni naravno, ali nastojat ćemo poboljšavati situaciju”, istakao je Suljagić.
Ostatak čitajte ovdje
(N1, DEPO PORTAL/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 9
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!