Institut za razvoj mladih KULT je u proteklom periodu sarađivao sa četiri jedinice lokalnih samouprava: Gradom Banja Luka, Općinom Ilidža, Opštinom Teslić i Gradom Tuzla, na unapređenju njihovih procesa dodjele budžetskih sredstava omladinskim organizacijama i organizacijama koje rade s mladima. Osim toga, ove četiri jedinice lokalne samouprave i Institut su, uz podršku Vlade Švicarske, dodijelili sredstva u iznosu od oko 230.000 KM iz zajedničkog fonda za podršku aktivnostima 32 udruženja, koja rade na pitanjima mladih u tim lokalnim zajednicama.
Mladi su realizirali različite aktivnosti koje su imale veliki značaj za njihove vršnjake i zajednicu, postigli zapažene uspjehe i rezultate, te još jednom pokazali koliko je važno ulagati u omladinske organizacije i njihov razvoj. Preko 1800 mladih je imalo direktne koristi od ovih aktivnosti u lokalnim zajednicama.
O pozitivnim pričama proizašlim iz ove saradnje govorilo se i na skupu „Dobre lokalne uprave za bolju podršku mladima/Good Governance 4 Youth: Rethinking Better Performance“, koji se održao krajem januara ove godine. Ovaj događaj bio je prostor za dijalog predstavnika jedinica lokalnih samouprava, omladinskih udruženja i relevantnih institucija vlasti o načinima unapređenja pružanja podrške omladinskom sektoru, kako bi ostao održiv i bio pokretač pozitivnih promjena u društvu. Svrha skupa bila je promovirati važnost dobrog upravljanja procesom dodjele budžetskih sredstava omladinskim organizacijama, jačanje kapaciteta ovih organizacija, te važnost rada s mladima u lokalnim zajednicama.
Događaj je putem panela i radnih grupa rezultirao zaključcima i preporukama, koje su pretočene u dokument analize i smjernica za transparentnu i efikasnu podršku omladinskom sektoru, a koji će uskoro biti objavljen.
Jedan od zaključaka je bio da je važno da se istraži realno stanje položaja i potreba mladih, te da je potrebno uložiti veliki napor kako bi se kreirao kvalitetan dokument politike prema mladima na lokalnom nivou. Kontinuitet i učestalost dijaloga na mjesečnom nivou između omladinskih organizacija i predstavnika gradskih uprava i općina, mladima bi vratio povjerenje.
Kada je u pitanju saradnja između medija i omladinskih organizacija, zaključeno je da je potreban drugačiji pristup medijima, izgradnja partnerskih odnosa, više kreativnosti i interesovanja, te upoznati medije sa radom organizacije i inicirati podršku odsjeka za informiranje općinskih uprava za praćenje rada organizacija.
Zatim, istaknuto je da je potrebno stvoriti sistem u kojem će mladi biti što više odgovorni i samostalni i kritički razmišljati jer tada postaju aktivniji, bolje odlučuju i manje su skloni promjenama mišljenja, te su produktivniji i sretniji. U tom kontekstu, neophodna je saradnja sa institucijama formalnog obrazovanja, koje trebaju biti saveznici omladinskim organizacijama.
U konačnici, kapacitete organizacija potrebno je nadograditi i educirati mlade u različitim oblastima, kako bi mogli odgovoriti na pitanja koja su od ključne važnosti za rad organizacije i poboljšati postojeće i izgraditi nove ljudske kapacitete.
Omladinske organizacije i organizacije koje rade s mladima mogu doprinijeti blagostanju cjelokupne zajednice. Zato ih je potrebno podržavati, raditi na njihovom razvoju i stvarati partnerske odnose sa njima.
Ove aktivnosti realizirane su u okviru inicijative Capacity Building Works, koju provodi Institut za razvoj mladih KULT, uz podršku Vlade Švicarske.
Više informacija o inicijativi, moguće je pronaći OVDJE.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!