Da Tužilaštvo Kantona Sarajevo nekada donosi čudne odluke, ovisno ko je tužena, a ko oštećena strana, posebno je to vidljivo na porodici Smajlović i „slučaju Nadin“.
Ovo tužilaštvo, koje još vodi glavna tužiteljica Sabina Sarajlija, prošle sedmice je ponovo odbilo provesti istragu protiv Sebije Izetbegović, generalne direktorice KCUS-a i 10 pedijatara za odbijanje liječenja djeteta. Ali je podiglo optužnicu protiv Denisa Smajlovića, zbog prijetnji gasnim pištoljem prof.dr. Edi Hasanbegoviću u poznatom incidentu, kada je ovaj odbio potpisati izmještanje djeteta na liječenje izvan BiH, piše Raport.
Revanš za javne prozivke
Sigurno nije koincidencija da je nova ofanziva TKS-a, protiv Amine i Denisa Smajlović počela samo nekoliko dana nakon što je Amina na TV Face, u programu zajedno sa Murizom i Arijanom Memić i Davorom Dragičevićem, po ko zna koji put negodovala zbog izostanka pravne zaštite u slučaju odbijanja liječenja Nadin S. i direktno prozvala odgovorne – menadžment KCUS-a i tužiteljicu Sarajliju.
Već nakon nekoliko dana iz Kabineta dr. Izetbegović, naravno preko poslušnika, pokrenut je disciplinski postupak protiv Amine „zbog nedozvoljenog parkiranja i nenošenja maske u krugu KCUS-a“. Postupak je u toku.
Potom je Denis Smajlović pozvan 16.12.2022. godine na saslušanje u Tužilaštvo KS radi incidenta sa gasnim pištoljem od prije tri godine.
Smajlović tada saznanje da je ta epizoda sa gasnim pištoljem davno već bila na razmatranju kod postupajućeg tužioca u TKS, ali ga je tužilac tada odbacio jer „nije bilo elemenata krivičnog djela“.
Prekršaj a ne krivično djelo
I pravnici koje smo konsultirali neposredno nakon incidenta tvrdili su da se, obzirom na obim, vrstu prijetnje (gasnim pištoljem) i nepostojanje stvarne opasnosti čitav slučaj nalazi na razini prekršaja, a ne krivičnog djela, piše Raport.
Istražujući zašto je ovaj predmet ponovo izvađen iz ladice, Raport saznaje da su odbacivanjem predmeta bili nezadovoljni upravo dr. Sebija Izetbegović i „oštećeni“ prof.dr. Hasanbegović, da su se žalili te da je Sabina Sarajlija morala „refreširati“ ovaj slučaj. Iako novi postupajući tužilac Stefan Kovačević nije mogao imati nikakvih novih dokaza.
Na saslušanju je Smajloviću predložena nagodba – da prizna krivično djelo Ugrožavanje sigurnosti iz Čl. 183 , stav 1 prema KZ FBiH i prihvati kaznu od 2-3 mjeseca zatvora uslovno ili da nakon dizanja optužnice ide na suđenje.
- U skladu sa savjetom advokata odbio sam nagodbu. To bi značilo da priznajem krivično djelo, a činjenice govore da ga nisam počinio, niti sam mogao koga stvarno ugroziti gasnim pištoljem. Dokaz o tome je i policijski zapisnik u kojem stoji da sam imao gasni pištolj koji mi je oduzet. Valjda ljudi razumiju da sam u tom momentu bio u afektu, da je isticalo vrijeme da Nadin primi terapiju a oni je nisu imali, da sam se borio da izmjestim bolesno dijete u Tursku, a oni to ne dozvoljavaju. Nikad neću razumjeti zašto…, kaže Denis Smajlović.
Optužnica za „ugrožavanje“ gasnim pištoljem
Ubrzo je 19.12.2022. godine podignuta optužnica koja je proslijeđena Općinskom sudu u Sarajevu, a samo dva dana kasnije, 21.12.2022. godine istu je i ekspresno potvrdio sudija Srđan Skoko pa će se epilog ovog dijela afere „…niko ovdje neće liječiti dijete od ovakvih roditelja“ odvijati pred ovim sudom.
Nastavak teksta i više detalja pogledajte ovdje.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 50
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!