Značajan skok

U FBiH raste broj novootkrivenih slučajeva HIV infekcije

Hronika01.12.22, 13:53h

U FBiH raste broj novootkrivenih slučajeva HIV infekcije
Skočibušić je iznio i podatak da su tri oboljele osobe preminule u 2022. godini od posljedica bolesti

 

 

Svjetski dan borbe protiv HIV-a i AIDS-a obilježava se svake godine 1. decembra i to je prilika da ljudi širom svijeta pruže podršku oboljelima te se ujedine u borbi protiv ovog globalnog javnozdravstvenog problema.

 

Međunarodni simbol svjesnosti i podrške oboljelima je crvena vrpca, a njezino isticanje je jedan od načina pokazivanja solidarnosti i podrške oboljelima i spomen na umrle. Tema ovogodišnjeg dana borbe protiv HIV/AIDS-a je "Izjednačiti" (engl. Equalize).

 

Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo (ZZJZ) Federacije BiH Siniša Skočibušić kazao je kako današnjim okupljanjem u Mostaru žele podići svijest da je ovo jedan od problema koji postoji svugdje u svijetu pa tako i kod nas.

 

-  U FBiH se bilježi porast broja novootkrivenih slučajeva HIV infekcije, s najvećim registriranim brojem u 2022. godini. U ovoj godini, u FBiH registrirano je 37 osoba kod kojih je dijagnosticirana HIV infekcija. To je jedan značajan porast s obzirom na to da smo lani imali 23 novoinficirane osobe - ustvrdio je Skočibušić.           

 

Iznio je i podatak da su tri oboljele osobe preminule u 2022. godini od posljedica bolesti.

 

- Ova bolest nije više smrtonosna, nego kronična bolest. Ukoliko se osobe uključe na vrijeme na liječenje postoji dobra mogućnost da će doživjeti normalan životni vijek - naglasio je ravnatelj Zavoda.

 

Infektolog u Klinici za infektivne bolesti u SKB Mostar Jurica Arapović kazao je kako se radi o "danu solidarnosti", gdje na neki način, svi skupa, obilježavaju ovaj dan kako bi se solidarizirali s HIV bolesnicima i prema AIDS-u.

 

- Težnja je da svaki dan, 365 dana živimo kao ovaj dan, da ublažimo stigmu koja postoji. Prema tome, daleko je najvažnije da se znanjem borimo protiv stigme, što je i krilatica ovoga događaja, ove godine u Mostaru – dodao je.

 

Po njegovim riječima, na globalnom planu od AIDS-u je više osoba umrlo u zadnjih 30 godina nego što ih trenutno postoji.

 

- Radi se o jednoj općoj pandemiji HIV-a koja traje već tridesetak godina. Cilj je u borbi protiv AIDS-a pacijente potaknuti na besplatno, povjerljivo i ne prisilno testiranje. Mi samo adekvatnim testiranjem možemo spriječiti najzadnju fazu bolesti koja nosi najveći postotak smrtnosti u HIV infekcijama - pojasnio je Arapović.

 

Ponovio je i kako je cilj bolest otkriti u ranoj fazi kako bi se dala učinkovita terapija.

 

Za kraj je napomenuo kako od HIV-a uglavnom obolijevaju homoseksualci, biseksualci, ovisnici, seksualni radnici.

 

(FENA/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!