VIDEO DETALJI IZ SUDNICE

Unakrsno ispitivanje svjedoka odbrane: Šta se dešavalo u nastavku današnjeg suđenja u slučaju 'Respiratori'?

Hronika19.10.22, 17:43h

Unakrsno ispitivanje svjedoka odbrane: Šta se dešavalo u nastavku današnjeg suđenja u slučaju 'Respiratori'?
Svjedoci odbrane drugooptuženog saslušani su na okolnosti instaliranja, servisiranja i obuke osoblja za korištenje ACM812 A respiratora, te u vezi s karakteristikama i namjenom ovih uređaja

 

 


Direktnim i unakrsnim ispitivanjem svjedoka odbrane – Aleksandra Nikića i Jovana Roganovića, danas je u Sudu Bosne i Hercegovine, nastavljeno suđenje u predmetu Fadil Novalić i drugi.

 


Akteri predmeta terete se u vezi s nabavkom 100 respiratora, vrijednosti 10.530.000 KM, koje je, nakon proglašenja stanja nesreće u FBiH, uzrokovnog  pandemijom koronavirusa u proljeće 2020. godine, za potrebe Federalne uprave Civilne zaštite iz Kine uvezla firma "F. H. Srebrena malina".


Pored Fadila Novalića, federalnog premijera, u ovom predmetu su optuženi – suspendovani direktor FUCZ-a Fahrudin Solak i vlasnik firme “F. H. Srebrena malina” Fikret Hodžić, kao i pravna osoba “F. H. Srebrena malina”, te federalna ministrica finansija Jelka Milićević.         


Svjedoci odbrane drugooptuženog saslušani su na okolnosti instaliranja, servisiranja i obuke osoblja za korištenje ACM812 A respiratora, te u vezi s karakteristikama i namjenom ovih uređaja.


Svjedok Nikić, servisni inženjer medicinske opreme, zaposlen u firmi „Profesional Madic“ iz Srbije, podsjetio je kako je respirator model ACM812 A registriran u Srbiji od Agencije za lijekove i medicinska sredstva, te da ima oznaku 'CE' i da pripada višoj klasi respiratora, odnosno da je prvenstveno transportni, ali i da se može koristiti i kao stacionarni.


Naveo je i kako se radi o uređaju koji se može koristiti za invazivnu i neinvazivnu ventialciju, odnosno i u jedinicama intenzivne njege.

 

afera-respiratori-fikret-hodzic


Svjedok je na uređaju ACM812 A, koji je izuzet iz KCUS-a, u sudnici demonstrirao njegove mogućnosti, opisujući detaljno parametre, sadržane u četiri moda rada, uključujući i senzor za mjerenje pritiska zraka i ovlaživač, te dodatni prekidač za sinhroniziranje disanja.


Dodao je kako anesteziolozi imaju mogućnost da vrše dodatna podešavanja uređaja u skladu sa stanjem pacijenta, a na upit koliko dugo se može koristiti u intenzivnoj njezi, svjedok je kazao da o tome anesteziolog odlučuje.


Na upit može li se respirator ACM812 A uporediti s najsofisticiranijim stacionarnim respiratorima, kazao je kako takva poređenja nemaju smisla, navodeći kako najmoderniji 'high level' uređaji imaju više modova, te da postoje i oni koji imaju manje mogućnosti, poput npr. 'Dragera' 1.000 ili 2.000.


Na upite zastupnici optužbe, koji su insistirali na izjašnjenju o tome da li je bio ovlašten za servisiranje u BiH, odnosno kada je imao obuku, svjedok se nije mogao sa sigurnošću izjasniti, uz opasku kako ne zna kada je stigao papir u vezi s tim.  


Svjedok Jovan Roganović, vlasnik i direktor firme Profesional Madic iz Srbije i firme kćerke „Dra Medical“ iz BiH, kazao je kako su ove firme angažirane na instaliranju i servisiranju medicinskih uređaja, a da su kasnije krenuli i s prodajom.


Naveo je kako su radili sa desetak brandova te da su servisirali  respiratore diljem regiona - u Srbiji, Crnoj Gori, BiH i na Kosovu.


Fokusirajući se na vrijeme nakon proglašenja pandemije koronavirusa, ovaj svjedok je podsjetio kako su nakon 20. marta 2020. godine na lokalnim trištima svi respiratori bili kineske proizvodnje, budući da iza tog datuma nijedan takav uređaj nije mogao izaći iz EU.


Naveo je i da je imao dobre relacije s kineskim proizvođačima medicinske opreme, te da je dosta medicinske opreme njegovim posredstvom osigurano za UNDP i Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO).


Na upit o cijenama respiratora u tom periodu, Roganović je kazao kako su cijene onda divljale i bile 'bezobrazno skupe', te da je Kina, stoga, ograničila maržu kako bi spriječila 'pljačku', ali da su trgovci/dobavljači to izbjegavali, otvarajući firme kćerke i organizirajući transakcije preko Hong Konga.


Svjedok nije mogao precizirati cijene po kojima su respiratori prodavani u Srbiji, navodeći kako se radi o poslovnoj tajni, te naveo da su u regionu prodavani po deset puta skuplje i da je u to doba sve išlo preko posrednika.


Za respiratore ACM812 A je kazao da ih njegova firma nije nabavljala, ali da je taj uređaj registrirala srbijanska Agencija za lijekove i medicinska sredstva, te da je za njih u to vrijeme bila zadužena kompanija 'Markonis'.


Istovremeno, kazao je kako se radi o 'koncept-respiratorima', odnosno uređajima koji su prvenstveno transportni, ali koji se mogu koristiti i u intenzivnoj njezi.


Zastupnici optužbe insistirali su na referencama koje svjedok posjeduje, na što je on kazao da je on menadžer u zdravstvu te da je završio brojne kurseve, uključujući i online kurs koji je položio za respirator ACM812 A.


Nastavak suđenja zakazan je za 26. oktobra, a, kako je najavljeno, na tom će ročištu drugooptuženi Fahrudin Solak biti ispitan u svojstvu svjedoka, prenosi agencija Fena.

 

Video detalje iz sudnice donosi Avaz...

 

 

(FENA/DEPO PORTAL/ad)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 21

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!
Prikaži još