Europska komisija predstavila je svoje godišnje priopćenje o politici proširenja EU-a i izvješća o zemljama zapadnog Balkana i Turskoj, a nakon što je povjerenik Oliver Várhelyi predstavio izvješća na sjednici Odbora za vanjske poslove Europskog parlamenta, članovi odbora su raspravljali o napretku procesa integracije u različitim zemljama.
Potpredsjednica Odbora za vanjske poslove Željana Zovko pozdravila je izvješće o Bosni i Hercegovini u kojemu Komisija preporučuje da se državi nakon ispunjenja niza uvjeta dodijeli kandidatski status.
"Izgledi za kandidatski status veliki su korak za zemlju, što ona i zaslužuje. Sada je na političkim vođama da pokažu svoju predanost i ostvare postojeće uvjete. To neće biti lak zadatak jer još uvijek nije postignut nikakav dogovor o izbornoj reformi, još jednoj ključnoj reformi koja je prijeko potrebna zemlji i kako je navedeno u izvješću Komisije, 'najveći prioritet'”, upozorila je Zovko.
Ona je navela da je jedan od glavnih neuspjeha Bosne i Hercegovine, a što je i spomenuto u izvješću, to što je Predsjedništvo bilo narušeno kontinuiranim nedostatkom dogovora o najvažnijim pitanjima.
"Formiranje Predsjedništva BiH ostaje neriješeno pitanje. Žalosno je što je ovo tijelo, stvoreno Daytonsko-pariškim mirovnim sporazumom, podijeljeno u ovim vremenima sigurnosnih prijetnji i što ova blokada koči cijelu državu, odvlači Bosnu i Hercegovinu od Europske unije. Također, u izvješćima se navodi da postoji jasan nedostatak napretka u funkcioniranju mehanizma koordinacije te u razvoju i usvajanju nacionalnog programa za usvajanje pravne stečevine EU-a”, istaknula je Zovko, dodavši da EU ostaje glavni pružatelj financijske pomoći Bosni i Hercegovini putem Instrumenta pretpristupne pomoći.
Potom je istaknula da se u izvješću navodi da je izborna reforma bila neuspješna unatoč intenzivnom olakšavanju pregovora od strane EU-a i SAD-a te da još treba provesti niz presuda Ustavnog suda.
"Nedavna intervencija visokog predstavnika Schmidta predstavlja prvi korak prema pravilnom funkcioniranju institucija. Sada je vrijeme da politički vođe nastave pregovore i pronađu trajni dogovor o ravnopravnoj zastupljenosti konstitutivnih naroda i ostalih građana na svim razinama", kazala je.
Zovko je također izrazila žaljenje što u Ministarstvu vanjskih poslova BiH još uvijek nema imenovanja osoba koje bi obavljale funkcije političkog direktora i korespondenta za EU. Osim toga, navela je da su nesuglasice dovele do nedostatka strategije o lokalnoj samoupravi u entitetima, a zbog čega se europska financijska pomoć ne može pravilno iskoristiti na lokalnoj razini, priopćeno je iz Europske pučke stranke.
(FENA/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 32
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!