austrijski 'der standard' piše

'Miješanje u izbore' u korist 'hrvatskih nacionalista': Schmidt našao način da udovolji nacionalnim strankama u BiH

Mediji10.10.22, 18:50h

 'Miješanje u izbore' u korist 'hrvatskih nacionalista': Schmidt našao način da udovolji nacionalnim strankama u BiH
Stručnjak za ustavno pravo Joseph Marko, koji je i sam radio u Ustavnom sudu BiH, smatra da Schmidtove izmjene zakona predstavljaju oblik “gerrymanderinga” – termin koji u Sjedinjenim Državama podrazumijeva manipuliranje izbornim jedinicama kako bi se povećale šanse za uspjeh određenog političkog faktora

 

 

Odluka o izmjenama Izbornog zakona BiH i Ustava FBiH koje je Visoki predstavnik Christian Schmidt donio u večernjim satima na dan izbora se može smatrati “miješanjem u izbore” u korist “hrvatskih nacionalista”, navodi austrijski list Der Standard.


Der Standard navodi da su mnogi predstavnici EU kritikovali činjenicu da je Schmidt u izbornoj noći, “na dan demokratije,” izdao dekrete koji utiču na izborni zakon i ustav.


Novinarka Adelheid Wolfl objašnjava da se već u uvodnom tekstu za izmjenu zakona spominje slučaj Ljubić, te se navodi da vlasti u Bosni i Hercegovini nisu uspjele provesti ovu odluku ustavnog suda, prenosi N1.


“Međutim, to jeste učinjeno brisanjem jednog pasusa 2017. godine. U slučaju Ljubić više se nije imalo šta zakonski implementirati – međutim, radilo se o političkom zahtjevu HDZ-a, Hrvatske nacionalističke stranke, da se izvrši promjena u korist HDZ-a, tako da predstavnici etničkih grupa u Domu Naroda budu više pod uticajem etnonacionalističkih partija, a manje pod uticajem drugih stranaka”, navodi ona.


Promjenjena proporcionalnost


Visoki predstavnik je povećao broj delegata iz klubova Srba, Bošnjaka i Hrvata u Domu naroda Federacije sa 17 na 23.


Wolfl podsjeća da je HDZ prvobitno tražio da pojedini kantoni više ne šalju predstavnike određene etničke grupe ako u tom kantonu ima vrlo malo ljudi koji se izjašnjavaju kao pripadnici iste. Time je, navodi ona, stranka indirektno željela povećati broj svojih predstavnika, a to se sada “dogodilo na drugačiji način” putem Schmidtove odluke.


Stručnjak za ustavno pravo Joseph Marko, koji je i sam radio u Ustavnom sudu BiH, smatra da Schmidtove izmjene zakona predstavljaju oblik “gerrymanderinga” – termin koji u Sjedinjenim Državama podrazumijeva manipuliranje izbornim jedinicama kako bi se povećale šanse za uspjeh određenog političkog faktora. U slučaju Federacije nisu promjenjene granice kantona, ali je broj zastupnika povećan tako da ide u prilog “većim etničkih nacionalističkim strankama”, SDA i HDZ.


“Možda je to razlog zašto je bilo tako malo kritika od strane SDA nakon izbora”, navodi Wolfl.


Odluka loša po manje stranke


“Pogotovo onim kantonima u kojim HDZ i SDA obično dobivaju najviše glasova će se dodjeljivati ​​više mandata nego drugim kantonima, gdje se obično biraju kandidati jedne nacionalne grupe koji dolaze iz manjih stranaka”, objašnjava Marko, ističući da se povećanjem broja poslanika iz svakog od tri kluba proporcionalnost mijenja u korist glavnih stranaka.


Kao i do sada, najmanje po jedan poslanik u svakom od deset kantona mora biti iz jedne od tri etničke grupe (Srbi, Hrvati, Bošnjaci). Ali jedan od 23 znači proporcionalno manje od jednog od 17.


Schmidt je također povećao broj poslanika koji ne pripadaju nijednoj od tri glavne etničke grupe sa sedam na jedanaest. Osim toga, ovih jedanaest predstavnika sada mora biti izabrano iz svih deset kantona.


“Ovo treba shvatiti kao ustupak zahtjevima Bosanaca koji se etnički ne definiraju i zahtjevima manjina. Međutim, ovi Bosanci još uvijek nemaju pravo veta”, navodi Wolfl.


Monopol HDZ-a


Wolfl piše da HDZ prije svega želi osigurati da se oni hrvatski predstavnici koji dolaze iz mjesta u kojima živi posebno veliki broj Hrvata i gdje je HDZ jak budu shvaćeni kao “legitimni Hrvati”, te da prije svega misli na svoja uporišta u Hercegovini.


“Hrvate koji žive u srednjoj Bosni ili Posavini, ili hrvatske povratnike u Republiku Srpsku, HDZ je od rata relativno zanemario”, navodi ona.


Objašnjava da Schmidtov amandman predviđa i da će ubuduće jedanaest članova kluba u Domu naroda biti u obavezi da predlože predsjednika Federacije, što je ključno za formiranje vlade. Do sada je za to bilo potrebno šest članova kluba etničkih grupa, pa je HDZ-u trebalo dvanaest zastupnika kako bi spriječio druge Hrvate da daju prijedlog za predsjednika. Sada HDZ-u treba 18 zastupnika da spriječi prijedlog drugih Hrvata iz kluba.


“U svakom slučaju, ona zadržava monopol“, objašnjava Marko, navodeći da će HDZ zbog svoje političke moći uvijek prvi doći do potrebnih jedanaest zastupnika.


Prisiljeni na saradnju


No, u članku se navodi da je Schmidt također predvidio da se u budućnosti izbor predsjednika više ne može dugo bojkotirati “kako to HDZ godinama radi kako bi spriječio formiranje vlade”.


U drugom ili trećem krugu nominacija i drugi članovi nenacionalističkih stranaka u hrvatskom klubu koji imaju manje zastupnika od velikih etnonacionalnih stranaka također bi imali priliku nekoga nominirati, jer je u drugom ili trećem krugu potrebno daleko manje poslanika da bi se predložio predsjednik.


Ali po mišljenju Marka, vjerovatno neće biti drugog ili trećeg ovakvog kruga u budućnosti.


“Zato što nova uredba stvara politički pritisak na HDZ da već na prvom glasanju postigne kompromis ako ne želi biti potpuno isključen“, tvrdi ovaj stručnjak.


Schmidt je također odredio da Centralna izborna komisija može intervenirati ako skupštine kantona blokiraju slanje delegata u Dom naroda, kao što je to činio HDZ u prošlosti.


“Sadržajno on udovoljava željama HDZ-a, ali ih istovremeno tjera na rad u institucijama. Imenovanje sudaca Ustavnog suda u Federaciji, koje je također bojkotirao HDZ, sada će biti deblokirano uvođenjem rokova”, dodaje se.

 

Veto ostaje nejasan


Prema Schmidtovoj odluci, veto koji se odnosi na vitalni nacionalni interes neke etničke grupe ne smije se više koristiti beskonačno i neograničeno, obzirom da se sada ne može svaka tema proglasiti vitalnim nacionalnim interesom dvotrećinskom većinom u klubu. Schmidt je uveo i brojne rokove u slučaju da ponovo dođe do blokada zbog korištenja vitalnih nacionalnih interesa.


Međutim, pravni ekspert Marko ističe da na kraju Ustavni sud ponovo mora da odluči da li je takav veto dozvoljen ili ne, te da čak i u ovom slučaju postoje mogućnosti blokiranja koje Schmidt nije eliminirao.

 

Ostale detalje čitajte ovdje.

 

(DEPO PORTAL/ad)

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 84

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!
Prikaži još