Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo (KS) počelo je sa primjenom važne mjere svog Socijalnog programa koja je usmjerena na otklanjanje socijalne nesigurnosti žrtava nasilja u porodici.
Kako bi se olakašao život osoba, najčešće žena i djece koji su zbog nasilja u porodici prošli kroz "Sigurnu kuću", resorno ministarstvo je obezbijedilo pojedinačnu pomoć od 600 KM za troškove smještaja i režija porodicama za koje su stručni radnici Službi socijalne zaštite i Sigurne kuće procijenili da im je ovaj vid podrške potreban za osamostaljenje.
Resorna ministrica Ivana Prvulović obišla je danas "Sigurnu kuću", gdje je od nosilaca projekta dobila povratne informacije o realizaciji programa i reakcijama na ovu izuzetno značajnu socijalnu mjeru.
- Sigurna sam da će ova mjera značajno doprinijeti osnaživanju žena koje su uspjele da se otrgnu nasilnicima u porodici i koje su se odvažile na samostalan život. Bila bih vrlo sretna da ovaj pilot projekt, koji ćemo implementirati do kraja tekuće godine, preraste u redovan vid socijalne zaštite, te da postane dio sistemskog rješenje jednog od problema žrtava porodičnog nasilja - istakla je ministrica Prvulović.
Dodala je da će korisnicima ove pomoći biti pružena i dodatna podrška, kroz stručni rad mobilnih timova za vrijeme trajanja projekta.
Posebno je naglasila koliko je važna poruka koja se ovim mjerama šalje žrtvama porodičnog nasilja, a to je da sistem stoji iza njih, te da se ujedno šalje poruka i nasilnicima da žrtve imaju podršku sistema.
- Kao društvo moramo biti svjesni šta sve žrtve trpe i koliko je potrebno hrabrosti da se odvaže na bijeg iz takvog okruženja. Za to je potrebna poseban senzibilitet i razumijevanja, a pogotovo institucionalna pomoći, kako bi žrtve izgradile nove, zdrave uslove za sebe i djecu...- kazala je Prvulović.
Zahvalnost na razumijevanju i podršci Ministarstvu istakla je i menadžerica "Sigurne kuće" Mubera Hodžić-Lemeš.
- Izuzetno je važno ohrabrivati žrtve da prijavljuju nasilje, da one znaju da sistem stoji iza njih, da nakon što napuste 'Sigurnu kuću' učine veliki korak u osamostaljenju, te budu stambeno zbrinute i ekonomski osnažene - poručila je Hodžić-Lemeš.
Podsjetila je da je ekonomska ovisnost o počinitelju nasilja značajan faktor koji doprinosi dužini boravka u takvom okruženju. Žene zbog ekonomske ovisnosti jako dugo trpe nasilje, a nažalost, nerijetko se tamo i vraćaju, upravo zbog ekonomskih uslova..., saopćeno je iz Službe za protokol i press KS.
(Fena/rm)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!