Malo više od deset dana ostalo je do održavanja Općih izbora u Bosni i Hercegovini 2022. godine koji će biti održani u nedjelju 2. oktobra.
Građani naše zemlje biraju članove Predsjedništva BiH, Parlamenta BiH, entitetskih parlamenata kao i zastupnike kantonalnih skupština.
Centralna izborna komisija BiH ranije je verificirala liste kandidata za Skupštinu Kantona Sarajeva, a stranke koje očekuju najviše mandata su Stranka demokratske akcije (SDA) i Narod i pravda (NiP).
Trenutno SDA ima 7 zastupnika u Skupštini Kantona Sarajevo, a NiP 8.
Nakon Općih izbora održanih 7. oktobra 2018. godine, u klupe Skupštine Kantona Sarajevo je izabrano 35 zastupnika; SDA – 10 mandata, Narod i pravda – 6 mandata, Naša stranka – 5 mandata, SDP – 4 mandata, SBB – 4 mandata, Demokratska fronta – 3 mandata, Nezavisna bosanskohercegovačka lista – 2 mandata, BOSS – 1 mandat.
Na ovogodišnjim Općim izborima za Skupštinu Kantona Sarajevo SDA glasačima nudi 40 kandidata, a listu predvodi Mahir Dević iza kojeg slijede Sebija Izetbegović, Faruk Kapidžić, Haris Zahiragić i Smiljana Viteškić.
Listu Naroda i pravde predvodi Elvedin Okerić, akutelni predsjedavajući Skupštine. Druga na listi je Arijana Memić, a odmah potom Kemal Ademović, Aljoša Čampara i Danijela Kristić.
PRESS donosi uporedna biografije prvih pet kandidata sa obje liste:
Mahir Dević – Biografiju Mahira Devića nije moguće pronaći. Obnašao je funkciju direktora osnovne škole “Stari Ilijaš”. Ovo mu je prvi mandat u Skupštini KS. Član je ilijaškog Općinskog vijeća u više mandata. 2018. godine je bio dužan Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) dostaviti imovinski karton, a u kojem je naveo kako njegova godišnja primanja iznose 29.308 KM. U taj iznos uračunate su plate, naknade, honorari i drugi vidovi zarade. Samo dvije godine poslije Ured za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo zatražio je od nositelja javnih funkcija da im dostave podatke o svojoj imovini. Nekim čudom godišnja primanja Mahira Devića naprasno su porasla na 42.000 KM. Zastupnik SDA potrudio se da pojasni Uredu za borbu protiv korupcije KS kako u primanja koja iznose 42.000 KM spadaju plate, paušali i pčelarstvo. Javnosti je od ranije poznato da se Dević bavi pčelarstvom, ali građani generalno nisu znali da upravo pčele omogućuju Deviću ovoliku zaradu jer drugi pčelari od prodaje meda ne mogu zaraditi ni približno koliko može zaraditi bivši direktor, aktuelni zastupnik i pčelar Mahir Dević.
Elvedin Okerić – Rođen je 1979. godine u Sarajevu. Diplomirao je na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije. Na izborima 2014. god. izabran je za poslanika u Skupštini Kantona Sarajevo. Predsjednik je Komisije za sigurnost Skupštine Kantona Sarajevo i član Tima za borbu protiv korupcije Vlade Kantona Sarajevo. Jedan je od osnivača Naroda i Pravde. Na Osnivačkoj skupštini održanoj 12. marta 2018. godine izabran je za potpredsjednika Naroda i Pravde.
Trenutna pozicija; Predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo. Imovinski karton je dostupan online, a prijavio je godišnji prihod od 31.704 KM te da ima zemljište od 362 kvadrata i vozilo.
Sebija Izetbegović – portal biografija.info piše; Sebija Izetbegović je generalna direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu i profesorica na Medicinskom fakultetu. Rođena je 6.4.1960. u Golubovcima blizu Podgorice. U Sarajevu je završila osnovnu školu i III Gimnaziju, a nakon toga Medicinski fakultet u Sarajevu. Za vrijeme rata je pohađala postdiplomski studij u Zagrebu, od 1992. 1993. i u Sarajevu od 1992. do 1994. godine. Supruga Bakira je upoznala 1982. godine u Sarajevu. Imaju jedno dijete, kćer Jasminu koja je rođena 1984. godine.
Sebija je od 3.10.1996. godine do 10.10.1998. godine bila asistentica na Medicinskom fakultetu u Sarajevu iako je imala prosjek ocjena 7,38, a prema tada važećem Statutu Medicinskog fakulteta, asistent je mogao biti kandidat koji ima odgovarajuću školsku spremu i prosječnu ocjenu najmanje osam iz cijelog studija.
Od 11.4.2002. do 29.11.2007. godine je radila kao docent na Medicinskom fakultetu u Sarajevu, a 23.1.2012. godine postaje vanredna profesorica i šefica Katedre za ginekologiju i akušerstvo na istom fakultetu. 2014. godine postaje redovna profesorica u toj obrazovnoj ustanovi.
Sebija Izetbegović je početkom 2016. godine imenovana za generalnu direktoricu Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu. S obzirom na to da je bila jedini kandidat, Upravni odbor je 8.1.2016. godine potvrdio njeno imenovanje.
Arijana Memić – rođena je 6. septembra 1995. godine. Na Općim izborima 2018. izabrana za zastupnicu u Skupštini Kantona Sarajevo, a dobila je preko 8.000 glasova. Ovo joj je prvi mandat u Skupštini i, generalno, prvo političko iskustvo. Prilikom predstavljanja za ovogodišnje Opće izbore napisala je: “Započeli smo posao, donijeli smo zakone poput onog o prevenciji i suzbijanju korupcije, Zakon o sprječavanju nepotizma i stranačkog zapošljavanja u organima javnog sektora KS. Redefinisali smo uloge i poslove nadzora nad radom uprave policije i policijskog komesara kroz izmjene i dopune zakona o unutrašnjim poslovima KS. Zato, večeras službeno objavljujem da sam kandidatkinja za zastupnicu u Skupštini Kantona Sarajevo. Moje inicijative i upite, kao i one mojih kolega i kolegica iz Skupštine, možete vidjeti na ovom linku:https://skupstina.ks.gov.ba/pitanja-inicijative-po-zastupniku?body_value=&field_odgovoreno_ Moje ime možete naći na 2. mjestu liste Naroda i pravde, koja mi je već 2018. godine pružila šansu i strukturalnu podršku, a zauzvrat nije tražila moje članstvo”
Zastupnica Arijana Memić ima godišnja primanja u iznosu od 29.000 KM. Od nepokretne i pokretne imovine nema prijavljeno ništa, dok njen otac Muriz posjeduje kuću sa okućnicom i poljoprivredno zemljište, automobil i teretno vozilo.
Faruk Kapidžić rođen je 1971. godine u Sarajevu gdje je završio Osnovnu školu “Miljenko Cvitković”, Tehničku školu i Arhitektonski fakultet, koji je prekinuo u maju 1992. godine, jer se priključio Armiji RBiH, u kojoj je bio do demobilizacije, decembra 1995. U novembru 1995. nastavlja studij i diplomira 1999. godine kod mentora prof. dr. Hajrudina Zagore. Od 1996. godine počinje raditi u tek registrovanoj firmi ADS studio gdje radi i uči arhitekturu i prostorno planiranje kao saradnik velikim arhitektonskim imenima kao što su Ahmet Kapidžić, Hasan Ćemalović, rahmetli Ahmet Đuvić, pokojni Nikola Masle, Amir Polić, Ludimil Braco Alikalfić, rahmetli Edhem Kapidžić. Po zanimanju je diplomirani inžinjer arhitekture, zaposlen u privatnoj firmi od 1996. do danas kao projektant planer, nadzorni inžinjer i vlasnik i direktor, gdje radi i danas. U periodu od 24 godine sa svojim timom je uradio više od 100 projekata od kojih se polovina izvodi i pušta u namjenu. Učestvuje na 20 konkursa od kojih je nekoliko bilo prvonagrađeno, a neki su kasnije i izvedeni, Olimpijski Bazen Otoka u Sarajevu, Islamski centar u Zenici.
Godine 2003. i 2005. dobio je nagradu nagradu za Ideju na godišnjim izložbama Colegium Artisticum, a 2006. Grand Prix za Arhitekturu. U februaru 2004. zajedno sa ocem Ahmetom nominiran je za Aga Khan-ovu nagradu za Arhitekturu za rekonstrukciju i revitalizaciju ratom devastiranog objekta Fakulteta Islamskih nauka u Sarajevu. Radio je kao asistent vanjski saradnik na Arhitektonskom Fakultetu u Sarajevu na predmetu javne zgrade. U svom birou zapošljava četiri radnika i radi na nekoliko već započetih projekata u Sarajevu, Tuzli i Podgorici. Bio je ministar prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS.
Kemal Ademović – Rođen je 1961. godine u Srebrenici. Pravni fakultet završio je 1992. godine u Sarajevu. Godine 1980. zapošljava se u Policiju BiH, a u Specijalnoj jedinici je kao policajac specijalac od 1982. godine. Početkom agresije na Bosnu i Hercegovinu, aprila 1992. godine, presudno učestvuje u organizaciji odbrane, kao komandir čete, a kasnije kao zamjenik komandata predvodi Specijalnu jedinicu u neposrednim borbama i postaje jedan od najznačajnijih organizatora odbrane Sarajeva. Od januara 1994. godine unaprijeđen je na mjesto komandanta Specijalne jedinice MUP-a RBiH. Postaje poznat kao hrabri komandant sa prve linije. U ratnom periodu je odlikovan najvišim priznanjima Oružanih snaga RBiH Zlatnom policijskom značkom i Zlatnim ljiljanom.
Nakon rata, 1996. postaje direktor Agencije za istraživanje i dokumentaciju – AID, na čijem čelu ostaje do 2001. Obnašao je funkciju savjetnika ministra unutrašnjih poslova Federacije BiH. Od 2010-2014. godine izabran je za zastupnika Skupštine Kantona Sarajevo kada je imenovan i za zamjenika predsjedavajućeg Skupštine KS, a 2014. godine obnovio je mandat zastupnika Skupštine Kantona Sarajevo.
Jedan je od osnivača „Naroda i Pravde“. Obnašao je poziciju političkog direktora Naroda i Pravde, a na Kongresu 2021. godine izabran je za prvog zamjenika predsjednika Naroda i Pravde.
Nastavak teksta čitajte ovdje.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 57
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!