Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo donijelo je Pravilnik o zdravstvenim uslugama koji bi, kako je to prije dva dana na press konferenciji kazao ministar Haris Vranić, "trebao stati u kraj listama čekanja na određene zdravstvene usluge".
Prema ovom Pravilniku "čekate li duže od 30 dana na magnetnu rezonancu, CT, ultrazvuk srca, onkološke, radiološke, patohistološke nalaze..., to više nećete trebati jer ćete s nalazom to, kako je kazao Vranić, "moći uraditi u svakoj privatnoj zdravstvenoj ustanovi, a Zavod zdravstvenog osiguranja KS dužan je novac refundirati u roku od 30 dana".
No prema riječima prof. dr. Sebije Izetbegović, generalne direktorice Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), najnoviji Vranićev potez, u smislu slanja pacijenata u privatne ustanove, dokazuje da ministar zdravstva KS ozbiljno urušava sistem, pogoduje privatnicima, a on sam zna zbog čega to radi, prenosi Faktor.
- Haris Vranić svojim bahatim ponašanjem i pokušajima vrijeđanja jasno pokazuje svoju slabost i nesposobnost. Slabi ljudi uvijek vrijeđaju kad im jasno kažete istinu, a istina je da je Vranić najlošiji ministar zdravstva u Kantonu Sarajevo ikada. Posljedice njegovog neznanja i očajno loših poteza bit će urušavanje javnog zdravstva - kaže prof. dr. Izetbegović i dodaje:
- To što Vranić radi zaista nije za dobrobit bolesnika. To je samo još jedan u nizu populističkih predizbornih poteza Harisa Vranića koji u potpunosti ide na štetu zdravstvenog sistema KS, zbog čega će u konačnici posljedice snositi isključivo bolesnici. Sve što je posao ministra zdravstva KS Vranić ne radi jer da radi mi bismo imali uređen primarni nivo zdravstvene zaštite, a ne domove zdravlja na najnižem mogućem nivou. Hitna pomoć kao i sve zdravstvene ustanove tog nivoa neselektivno šalju sve bolesnike u KCUS, iako se najveći broj treba završavati u Općoj bolnici, ta ustanova se zaobilazi i sve šalje na KCUS – navodi prof. dr. Izetbegović.
Nakon što je dobrano uništio primarni i sekundarni nivo zdravstvene usluge, Vranić se, kako kaže generalna direktorica, sada okomio na KCUS.
- Međutim, mi se ne brinemo. Vranić svakako ne zna provesti to što je zamislio. Bez pravog doktorskog i upravljačkog znanja, destruktivni ministar pokušava zavarati građane da će im biti bolje. Vranić nije zamislio ko i kako će vršiti upućivanje bolesnika na iznimno skupe i sofisticirane preglede, kojim indikacijama i protokolima će se voditi oni koji upućuju bolesnike i ko će odgovarati za nepotrebno izlaganje opasnim dozama zračenja ako u konačnici propisana metoda nije bila potrebna - kaže Izetbegović, te je predočila tabelu u koliko procenata je KCUS radilo pretrage MRI i CT po uputnicama iz Doma zdravlja, a bile su nepotrebne:
- Neurodijagnostika: CT dijagnostika: 27 posto od upućenih pacijenata iz Doma zdravlja nepotrebno su ozračeni jer je njihov nalaz bio uredan,
- MRI: 21 posto urađenih magneta po uputnicama iz Doma zdravlja bili su uredni.
- Grudna/torakalna dijagnostika: CT dijagnostika: 37 posto upućenih pacijenata nepotrebno su ozračeni velikim dozama, a nalazi su im bili potpuno uredni.
- Dijagnostika dojke: pacijentice se upućuju potpuno neselektivno - 64 posto upućenih pacijentica imale su uredan nalaz.
- Abdominalna dijagnostika: CT dijagnostika: 15 posto urednih nalaza. Kada je u pitanju MRI dijagnostika, bilježimo 19 posto urednih nalaza.
- Dijagnostika muskulo-skeletnog sistema: 37 posto urađenih CT i 30 posto urađenih MRI nalaza bili su potpuno uredni. 20 posto djece upućeno iz Doma zdravlja ozračeno je velikim dozama pri nepotrebnim CT pregledima jer su im nalazi bili potpuno uredni.
Izetbegović kaže kako se ovim potvrđuje da pacijenti trebaju dobiti puno više pažnje prilikom dijagnostičkih pregleda na primarnom i sekundarnom nivou, a samim tim i selektivniji pristup pri upućivanju pacijenata na tercijarni nivo jer urađeni bespotrebni pregledi nisu bezopasni.
- Neselektivno upućivanje pacijenata na bespotrebnu dijagnostiku opterećuje zdravstveni sistem, prouzrokuje ogromne troškove, a što je najgore od svega usporava preglede onima kojima su uistinu neophodni – ističe prof. dr. Izetbegović.
O cijenama zdravstvenih usluga te o čemu je još govorila direktorica KCUS-a u opširnom odgovoru ministru Vraniću, možete čitati ovdje.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 110
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!