šokantna deložacija kinoteke bih

Filmski radnici traže hitnu reakciju, BZK Preporod nudi rješenje za smještaj Kinoteke BiH

Kultura05.09.22, 09:10h

Filmski radnici traže hitnu reakciju, BZK Preporod nudi rješenje za smještaj Kinoteke BiH
Bošnjačka zajednica kulture Preporod kao najstarija i temeljna organizacija kulture Bošnjaka, s tradicijom od 1903. godine, duboko se saosjeća s Kinotekom Bosne i Hercegovine i drugim državnim institucijama kulture, posebno u pogledu njihova društveno-pravnog statusa, načina finansiranja njihova rada i djelovanja te njihove imovine, a budući da se i sama, na svoj način, suočava s istim problemima, navode iz Preporoda

 

 

Na vijest o deložaciji Kinoteke Bosne i Hercegovine iz zgrade na adresi Alipašina 19, Sarajevo, koja je zakazana za 5. 9. 2022. godine, Bošnjačka zajednica kulture Preporod predlaže rješenje za smještaj ove državne institucije kulture, s čim u vezi je direktorici Kinoteke Devleti Filipović predsjednik Bošnjačke zajednice kulture Preporod Sanjin Kodrić uputio dopis.

 

U dopisu stoji kako su zaprepašteni viješću o deložaciji Kinoteke Bosne i Hercegovine i njenog izrazito vrijednog filmskog arhiva iz zgrade na adresi Alipašina 19, Sarajevo, što je po njima, samo jedan od teških problema s kojima se godinama suočava i ova ključno važna državna institucija kulture.

 

- Bošnjačka zajednica kulture Preporod kao najstarija i temeljna organizacija kulture Bošnjaka, s tradicijom od 1903. godine, duboko se saosjeća s Kinotekom Bosne i Hercegovine i drugim državnim institucijama kulture, posebno u pogledu njihova društveno-pravnog statusa, načina finansiranja njihova rada i djelovanja te njihove imovine, a budući da se i sama, na svoj način, suočava s istim problemima.

 

Kako bi se na neki način riješio barem aktuelni problem smještaja Kinoteke i njezina filmskog arhiva, kao izvorni vlasnici zgrade na adresi Obala Kulina bana 11, Sarajevo, predlažemo da se Kinoteci Bosne i Hercegovine omogući privremeno korištenje odgovarajućih prostorija u ovoj zgradi, a do iznalaska primjerenog rješenja za smještaj Kinoteke i njezina filmskog arhiva.

 

Kako smo spomenuli, zgrada na spomenutoj adresi izvorno je vlasništvo današnje Bošnjačke zajednice kulture Preporod kao pravnog nasljednika društava Gajret i Narodna uzdanica, odnosno jedinstvenog Kulturnog društva Muslimana Preporod, nastalog spajanjem društava Gajret i Narodna uzdanica.

 

Zgrada je sagrađena kao Gajretov dom za đake i šegrte, a nakon što je 1949. godine zabranjen rad i djelovanje Kulturnog društva muslimana Preporod, zgrada su tadašnje vlasti oduzele, kao i svu drugu imovinu društava Gajret i Narodna uzdanica, odnosno jedinstvenog Kulturnog društva Muslimana Preporod, te je danas koriste Pedagoški fakultet i Akademija scenskih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu.

 

Prema našim informacijama, u spomenutoj zgradi postoji dovoljno prostora koji nije nužan za rad i djelovanje Pedagoškog fakulteta i Akademije scenskih umjetnosti, pri čemu je planirano i skoro iseljenje Akademije u njezinu namjenski građenu zgradu na drugoj adresi.

 

Zato, kao izvorni vlasnici zgrade na adresi Obala Kulina bana 11, Sarajevo, predlažemo da se aktuelni problem smještaja Kinoteke Bosne i Hercegovine riješi na način privremenog smještaja u ovoj zgradi.

 

U tom smislu, a ukoliko Vam ovo rješenje odgovara, ohrabrujemo Vas da se zalažete za ovo rješenje, s čim u vezi apeliramo na nadležne vlasti da omoguće njegovu realizaciju i tako makar za neko vrijeme riješe problem smještaja Kinoteke Bosne i Hercegovine i njezina filmskog arhiva.

 

S obzirom na prava izvornog vlasnika, Bošnjačka zajednica kulture Preporod u ovoj stvari neće biti prepreka, već, naprotiv, podrška Kinoteci Bosne i Hercegovine, nastojeći djelovati društveno konstruktivno - navedeno je u dopisu.

 

Tim povodom juče se oglasio i direktor BKC-a KS i reditelj Jasmin Duraković

 

- Sa zaprepašćenjem čitam vijest da je za sutra zakazana deložacija Kinoteke BiH iz prostora u Ulici Alipašina 19.  Kao neko ko je gledao i učio o filmu kroz programe kinoteke osamdesetih i još više kao neko ko je davne 1993. godine napisao kratki elaborat o potrebi postojanja Kinoeke BiH kao nacionalne institucije i na osnovu kojeg je tadašnje Predsjedništvo BiH, a na prijedlog Ministarstva kulture BiH,  i donijelo odluku o njenom osnivanju, osjećam potpunu zgroženost da ovim što se danas dešava sa ovom strateškom institucijom kulture u BiH.  Iznenađen sam i šutnjom filmskih asocijacija i drugih kulturnih radnika u Sarajevu i BiH u vezi ovoga skandaloznog čina. Zato pozivam kolege filmske radnike, ali i sve druge iz oblasti kulture i javnog života da zaustavimo ovaj barbarski čin koji će, ako se desi, ostati velika mrlja svima nama koji se bavimo ovim poslom u Sarajevu i BiH. Ko ne vodi računa o svojoj prošlosti, ne može ni ići u bolju budućnost. Bit će to velika mrlja i za instutucije vlasti na nivou BiH, ali i, iako nemaju formalnu nadležnost, Kantona Sarajevo i Grada Sarajevo. Nema se vremena - ovo se mora zaustaviti! - napisao je Duraković na svom Facebook profilu.

 


(DEPO PORTAL/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 6

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!
Prikaži još