VIDEO/ Dobili više turista, ali i problema

Nakon otvaranja Pelješkog mosta, kolaps: Korčula je krcata, ne može se disati... U redu za trajekt čeka(lo) se po dva dana!

Biznis Klub26.08.22, 13:53h

Nakon otvaranja Pelješkog mosta, kolaps: Korčula je krcata, ne može se disati... U redu za trajekt čeka(lo) se po dva dana!
Grad je toliko krcat da se je nakon vožnje gradskim središtem najbolje zaputiti kod svećenika na ispovjed zbog beštimji ili u apoteku po nešto za smirenje. Do sad nezapamćeni prometni kolapsi obilježili su kraj srpnja, red za trajekt na liniji 634 Dominče – Korčula protezao se sve do skretanja za Korčulu, odnosno do mjesnog groblja sv. Luke. Nepregledna kolona potrajala je dva dana, a i na današnji datum nije puno bolje

 

 


"Ono što su u nekim drugim seoskim kulturama vampiri i vukodlaci, u nas su turisti", napisao je Boris Dežulović u jednom svom tekstu u kojem je s puno humora, ali i istine, opisivao hrvatski turizam. Dvije pandemijske godine donijele su neizvjesnost, strah i odricanje ionako minimalnih životnih luksuza, no neki su se otočani, zamislite, prošla dva ljeta i okupali u moru kojeg cijeli život gledaju, a neki su se, kažu u nevjerici, čak i naspavali. Zato je svaki predah pomela turistička sezona 2022. Očekivali smo puno, dobili još i više...


Poklopilo se ove godine u Korčuli nekoliko čimbenika koji su utjecali na uspjeh turističke sezone. Nakon rekonstrukcije lukobrana i djelomičnog zatvaranja ACI marine prošle godine, ove je godine korčulanska marina puna još od Uskrsa. Mjere su ukinute, a apartmani i restorani spremni i željni zarade. Srpanj je na razini otoka bio odličan, da ne kažemo fenomenalan, sva su otočna mjesta zabilježila sezonu na razini rekordne 2019. godine, a ponegdje i bolju, piše Dubrovački vjesnik.


U Korčuli je tako na primjer sezona bolja za tri posto u odnosu na 2019. godinu, grad Korčula zabilježit će lagani pad, no okolna mjesta bilježe rast od otprilike desetak posto što dokazuje koliko je svjetska pandemija promijenila lice turizma koje sad traži zabačene i nerazvikane lokacije sa što manje ljudi.


Krcato i smrdljivo


Grad je toliko krcat da se je nakon vožnje gradskim središtem najbolje zaputiti kod svećenika na ispovjed zbog beštimji ili u apoteku po nešto za smirenje. Do sad nezapamćeni prometni kolapsi obilježili su kraj srpnja, red za trajekt na liniji 634 Dominče – Korčula protezao se sve do skretanja za Korčulu, odnosno do mjesnog groblja sv. Luke. Nepregledna kolona potrajala je dva dana, a i na današnji datum nije puno bolje.

 


Tome je kumovalo otvaranje Pelješkog mosta i koncert Trag u beskraju u čast Oliveru u Veloj Luci. Pelješki most promijenio je dinamiku prometa na otoku i poluotoku, Orebićani se žale da su do otvaranja računali na gužve nakon dolaska trajekta iz Ploča u Trpanj, nakon čega bi turisti produžili za Orebić odnosno Korčulu. Nakon otvaranja mosta, gužve traju po cijeli dan pa je morala regirati i Jadrolinija. Prvo je trajekt Sv. Krševan preselila na rasterećenu liniju Trpanj – Ploče, a trajekt Mljet s kapacitetom od 45 automobila više prebacila na Dominče. Međutim, ni to nije bilo dovoljno.


Veći kapacitet znači i duži ukrcaj i iskrcaj pa je Mljet počeo kasniti s linijama nakon čega su donijeli još jedan trajekt u pomoć, malo Kijevo. Što se tiče koncerta Trag u beskraju tiče, ove je godine na luškoj rivi bilo nevjerojatnih 20 tisuća ljudi! Ako uzmemo u obzir da otok ima oko 16 tisuća, toliku navalu bilo je teško infrastrukturno izdržati. Slovenci su još jednom dokazali da su najveći fanovi pokojne legende, otočani se smiju kako je pola Slovenije došlo na koncert u čast Oliveru, a kad su trajektom krenuli doma, nastao je do sad neviđeni kolaps.


Statistika je dobra, brojke su odlične, međutim, otočani su na te brojke počeli gledati s dozom sumnje. Istina, sve je krcato, ali koliko se troši? Mi smo još uvijek jedna od onih zemalja u kojima se uspješnost turističke sezone broji dolascima i noćenjima, a ne prema tome koliko se novaca zaradilo. Kako će se i izbrojiti zarađeni novci kad je puno ugostiteljskih objekata još uvijek u domeni tzv. sive zone, svaki drugi ima istaknut veliki natpis na kojem stoji "cash only".


Ostat ćemo još malo na statistici pa ćemo istaknuti kako je prva polovica kolovoza u Korčuli bolja za četiri posto u odnosu na rekordnu 2019. godinu, ali sad imamo novi problem.

 

Vraćaju se Talijani


Najviše noćenja i dolazaka ostvarili su baš Hrvati, a oni nisu neki gosti i ne troše baš puno, tvrde svi koji rade u turizmu vrteći glavom u nevjerici. Ipak, vratili su se Talijani, tako barem tvrde iz Turističke zajednice Grada Korčule, iako ih po statistici nema u top pet zemalja po noćenjima i dolascima, nema ih ni u top osam, Talijani su tek na devetom mjestu po dolascima.


- U odnosu na ranije godine znatno je povećan broj gostiju iz Italije osobito u periodu ferragosta čemu su pridonijele aktivnosti predstavništva Hrvatske turističke zajednice u travnju 2022. promovirajući Grad Korčulu u jednom od najčitanijih talijanskih turističkih mjesečnika Bell'Europa s fotografijom grada Korčule na naslovnici, kao jednog od najpoželjnijih odredišta. Osim toga, talijanska brodarska kompanija SNAV u kolovozu je povećala broj isplovljavanja brodova na liniji Ancona – Split" - tvrdi Milijana Borojević, direktorica TZG Korčule.


Ono što je jedino sigurno je veliki porast gostiju u kampovima, u odnosu na 2019. kampovi bilježe porast gostiju od 103 posto. Ovo je vrlo zanimljiv podatak za one koji rade ozbiljne turističke analize i strategije, ako takvih ima u Hrvatskoj ili na otoku.


Zapravo nitko ne zna kakva je sezona, grad je krcat, otok puca po šavovima, no kolika je zarada? Pitali smo jednu gospođu iz Korčule koja godinama iznajmljuje apartmane kakva joj je sezona, odgovorila nam je na vrlo zanimljiv način.


- Nikad više gostiju, počelo je rano, nikad više nisam čistila i dočekivala goste, a nikad manje novaca nisam zaradila. Sve je nenormalno skupo - kaže za Dubrovački vjesnik Korčulanka koja je željela ostati anonimna.


Cijene divljaju, divljaju svugdje po Lijepoj našoj, a na otocima posebno. Nekad je konkrencija značila i manju cijenu za proizvod ili uslugu, sad se svi natječju u koga će biti skuplje. Svake godine kad prvi turist stupi nogom na otočno kopno cijene u dućanima rastu i do 50 posto, no rastu za svih. Tako će npr. Britanci i Skandinavci platiti cijenu hrane bez većih poteškoća, a Korčulani će plaćati britanski i skandinavski standard s hrvatskim plaćama.


Ove godine je još gore, cijena vode je poskupila, cijena benzina je poskupila, cijena struje je otišla nebu pod oblake. Uz nedostatak educiranih i kvalitetnih radnika, to je najveći problem za ugositelje...


Nastavak teksta i više fotografija pogledajte ovdje.

 

(DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 8

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!
Prikaži još