Nacrt privremene odluke o zaštiti izvorišta vode za piće Sarajevsko polje bio je povod okupljanja nekoliko građana ispred zgrade Vlade KS-a. Prema Nacrtu odluke, ukupna površina vodozaštitne zone se smanjuje sa oko 46.000 na svega 16.095 hektara, piše Oslobođenje.
- Nema nikakve sumnje da je novu odluku o vodozaštitnoj zoni neophodno donijeti što prije. Odluka kasni 19 godina. Još 2003. istekao je prvi zakonski rok dat kantonalnim vlastima da usklade odluku o vodozaštitnoj zoni s odredbama federalnog pravilnika donesenog godinu ranije. Neophodna je nova odluka da se konačno zaustavi ubrzano smanjivanje vodozaštitne zone i ugrožavanje sarajevske pitke vode uprkos propisima. Samo što ovo nije odluka koja nam je potrebna. Ako se usvoji ovakva odluka, širom se otvaraju vrata uništenju vode koju Sarajevo pije. Ključna razlika između nove i stare odluke je 200 hektara zemljišta, oko 21 posto nekadašnje tzv. uže, prve i druge vodozaštitne zone, gdje je bila strogo zabranjena nova stambena gradnja, koja je prebačena u treću ili četvrtu vodozaštitnu zonu, gdje je gradnja dozvoljena. Stambena gradnja nije jedini problem, odlukom se omogućava i gradnja novih benzinskih pumpi tamo gdje je to prije bilo nezamislivo, na području Igmana i Bjelašnice. Ako neko poželi napraviti deponiju opasnog otpada u slivnom području Željeznice iz koje se vodom snabdijeva dio podzemnog izvorišta, i to je ostvarivo. To i mnogo šta drugo - rekli su iz Udruženja Ekoakcija.
Sejfudin Tokić je u ime okupljenih građana iznio niz zahtjeva za Vladu KS-a. Između ostalog, građani traže da se Vlada zakonski obračuna sa svima koji su dosadašnjim radom nanijeli nepopravljivu štetu.
- Oko 8,5 miliona kvadratnih metara šuma i planinskih livada je pretvoreno u građevinsko zemljište i dovedeno do takvih devastacija da sadašnjim prestankom gradnje na Igmanu i Bjelašnici treba preko 100 godina da bi se revitalizirale ove strateški važne planine za snabdijevanje grada vodom. Radi se o planinskim prostorima koji su građeni prvenstveno od krečnjačkih stijena, propusni su i zato je to prostor gdje nema izvora. Sve onečišćenje koje se gore napravi, direktno prolazi i dolazi do izvora koji se koriste kao pitka voda. Zato je već 12 godina pitka voda, nadaleko poznata još od rimskog doba, na Vrelu Bosne onečišćena fekalijama, upravo zbog apartmana koji su izgrađeni 2007-2010 - rekao je Tokić i dodao da izražava osnovanu sumnju da su i ostala izvorišta onečišćena.
Građani su kao krivce, pored kantonalne, označili i federalnu Vladu, jer su inspekcije trebale raditi svoj posao, a nisu.
Nastavak teksta i više detalja pogledajte ovdje.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 2
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!