Snimak para koji pokušava da pređe ulicu, dok se ženi papuče uporno lijepe za površinu pješačkog prelaza, objavljen je nedavno na društvenoj mreži TikTok uz netačan podatak da je snimljen u Holandiji 19. jula ove godine, kada je navodno izmjereno 40 stepeni celzijusa. Video je ubrzo postao viralan, a brojni medijski portali su ga objavili uz tvrdnju da “vjerno oslikava toplotni talas koji je zadesio Evropu”, jer prikazuje kako se asfalt “doslovno topi”. O čemu se zapravo radi na snimku i da li se asfalt zaista topi na visokim temperaturama, analizirao je Istinomer.rs.
Video je prvobitno okačen na društvenu mrežu TikTok. Korisnik “z.isokey” koji ga je objavio, napisao je da je snimljen 19. jula u Holandiji, kada je izmjerena temperatura od 40 celzijusa.
Snimak su ubrzo objavili brojni portali u regionu, među njima i DEPO Portal, uz navode da “dokazuje da se zemlja bukvalno topi”, zatim da “žena propada kroz asfalt”, kao i da snimak “vjerno oslikava toplotni talas koji je zadesio Evropu”.
Činjenica je, pak, da se ova scena nije odigrala u Holandiji.
Obrnutom pretragom skrinšotova iz videa redakcija Istinomer.rs je pronašla pravu lokaciju.
U pitanju je ruski grad Stavropolj.
Vijest o pješacima koji se zaglavili na pješačkom prelazu prenijelo je nekoliko ruskih medija 17. jula ove godine.
Pješaci su se, kako navode ruski mediji, “zaglavili u bitumenu na pješačkom prelazu u centralnoj ulici Lenjin u Stravropolju”.
“Zbog radova na asfaltiranju cijela traka na jednoj od centralnih ulica sada je prekrivena bitumenom. Bez sloja bitumena ne može se napraviti normalan put; bitumen obezbjeđuje da asfalt, koji se postavlja na vrh, bude hermetički fiksiran na površini puta. Ali u ulici Lenjin asfaltiranje još uvijek nije završeno, a bitumen (koji je i inače ljepljive teksture) je dodatno omekšao na vrućini, pa je hodanje na pješačkim prelazima trenutno otežano”, navodi portal “Newstracker.ru”.
Originalni snimak okačen je na YouTube stranici ruskog medija “Блокнот Ставрополь”.
Takođe, 17. jula u Stavropolju maksimalna temperatura je bila 29 stepeni celzijusa (85°F), pokazuju podaci sajta koji bilježi istorijat vremenske prognoze “WeatherUnderground”.
Da li visoke temperature mogu da otope asfalt?
Asfalt se sastoji od mješavine pijeska, kamena i veziva poznatog kao bitumen, neka vrsta katrana na bazi ulja.
Pijesak i kamen se ne tope ako se ne zagriju do 1000 stepeni Farenhajta ili više. Ali vezivo, odnosno bitumen, topi se na mnogo nižim temperaturama, omogućavajući asfaltu da se raširi i poploči, piše portal za provjeru činjenica “Verify”.
Za proces asfaltiranja, asfalt se obično zagrijava do 270°F (132°C) ili više, pretvarajući vezivo u tečnost. Kada se ohladi, postaje čvrsta materija koja može da izdrži težinu velikih vozila kao što su avioni.
Toplo vrijeme kao takvo neće zagrijati asfalt na 270°F i rastopiti ga, navodi “Verify”.
Ali, pošto je asfalt taman i zadržava toplotu, temperature vazduha od 100°F (38°C) mogu dovesti do toga da površina asfalta dostigne 150°F (66°C) ili više, što je dovoljno da omekša bitumen i izazove štetu koja primorava da se putevi i piste zatvore.
Napomena: DEPO Portal je u prvobitnom tekstu objavio da je snimak navodno nastao u Holandiji 19. jula ove godine, te da se ženi na snimku papuče lijepe za asfalt. Netačne tvrdnje smo ispravili nakon analize Istinomera.
(DEPO PORTAL/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 3
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!