nesavjestan rad

Biznis s maskama i zaštitnim odijelima u koroni: Direktor dobojske bolnice Mladen Gajić priznao krivicu, dobio deset mjeseci

Hronika18.07.22, 17:58h

Biznis s maskama i zaštitnim odijelima u koroni: Direktor dobojske bolnice Mladen Gajić priznao krivicu, dobio deset mjeseci
Gajića je tužilaštvo teretilo da je sproveo postupak javne nabavke zaštitnih odijela i maski za potrebe bolnice, kao i za JU „Dom za starija lica Doboj“ pregovaračkim postupkom bez objave obavještenja o nabavci, ukupne vrijednosti 136.918 KM sa PDV-om

 

 

 

Mladen Gajić, direktor bolnice "Sveti Apostol Luka“ u Doboju osuđen je na deset mjeseci zatvora u banjalučkom Okružnom sudu, a zbog nesavjesnog rada u vezi sa nabavkom medicinske opreme tokom pandemije virusa korona.

 

Gajić je sa Republičkim tužilaštvom zaključio sporazum o priznanju krivice.

 

Sud je utvrdio da ima dovoljno dokaza da je optuženi počinio nesavjestan rad u službi, a presudu je  izrekao Blagoje Dragosavljević.

 

"Optuženi je isplatio odštetu pričinjenu krivičnim djelom i prema zakonu kazna se može ublažiti kada optuženi nadoknadi štetu. Optuženi je neosuđivan i s obzirom da je otklonio štetnu posljedicu pričinjenu krivičnim djelom sud smaktra da je kazna od 10 mjeseci adekvatna i postići će se svrha kažnjavanja" kazao je Dragosavljević.

 

Republički tužilac Sanja Tadić Stojisavljević obrazlažući sporazum rekla je da je kazna adekvatna težini krivičnog djela i okolnostima pod kojima je djelo počinjeno.

 

Kako je navela optuženi je isplatio štetu pričinjenim krivičnim djelom i od početka je sarađivao sa tužilaštvom.

 

"U ovakvim okolnostima zakon predviđa ublažavanje kazne do tri mjeseca, a optuženom je ona ublažena za dva mjeseca. Smatramo da će se postići svrha kažnjavanja" rekla je tužilac.

 

Kako je navela u početku je vođena istraga za zloupotrebu službenog položaja, ali prikupljeni dokazi su pokazali da se  radi o nesavjesnom radu i istraga je pokazala da u ovom slučaju nije počinjeno koruptivno krivično djelo.

 

Gajić je presudom obavezan da plati sudske troškove od 500 KM, kao i sudski paušal od isto toliko novca.

 

Sudija Dragosavljević kazao je da je Pravobranilaštvo Repulike Srpske povuklo zahtjev za nadoknadu štete u ovom slučaju jer je optuženi to već izmirio i platio 82.320 KM odštete.

 

Gajića je tužilaštvo teretilo da je sproveo postupak javne nabavke zaštitnih odijela i maski za potrebe bolnice, kao i za JU „Dom za starija lica Doboj“ pregovaračkim postupkom bez objave obavještenja o nabavci, ukupne vrijednosti 136.918 KM sa PDV-om.

 

Prema optužnici svjesnim kršenjem zakona i drugih propisa i propuštanjem nadzora, koji se ogleda u tome da je umjesto ugovorene medicinske isporučena nemedicinska roba, oštetio budžet grada Doboja za 82.320 KM.

 

Radi se o razlici između nabavne i krajnje prodajne cijene opreme.

 

Gajić je ugovor o nabavci zaštitnih odijela i maski zaključio sa agencijom “Travel for fan” d.o.o Banjaluka, koja nije ispunjavala kvalifikacione uslove za učešće u predmetnoj nabavci, jer se radi o putničkoj agenciji.

 

Tako su umjesto zaštitnih odijela bolnici isporučena ona bez deklaracije i adekvatne zaštite, a  umjesto profesionalnih zaštitnih naočara, naočare za varenje.

 

Gajić je uhapšen u akciji Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske 6. oktobra 2021. godine, u sklopu istrage o takozvanim “korona ugovorima”, a u okviru istrage podSJetimo uhapšen je bio i direktor turističke agencije “Travel for fun” Saša Marković, kao i direktor Instituta za javno zdravstvo Branislav Zeljković te još nekoliko lica, zbog sumnje da su počinili krivična djela u procesima nabavki tokom trajanja pandemije koronavirusa.

 

(Nezavisne, DEPO PORTAL/mr)


 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!