Obilježavanje 27. godišnjice genocida u Srebrenici

Umjetnička instalacija 'Majčina marama' otvorena u Memorijalnom centru: Došlo oko 9.000 marama iz 180 država

Hronika10.07.22, 13:42h

Umjetnička instalacija 'Majčina marama' otvorena u Memorijalnom centru: Došlo oko 9.000 marama iz 180 država
Instalacija je simboličan prikaz marama i šalova koje žene koriste u svakodnevnom životu te koje koriste majke srebreničkih žrtava tokom molitve za svoje najmilije

 

 

 

U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari danas je u okviru obilježavanja 27. godišnjice genocida u Srebrenici, postavljena umjetnička instalacija "Majčina marama" u organizaciji Udruženja "Pokret majki enklave Srebrenica i Žepa" i Centra za postkonfliktna istraživanja.


Instalacija je simboličan prikaz marama i šalova koje žene koriste u svakodnevnom životu te koje koriste majke srebreničkih žrtava tokom molitve za svoje najmilije.


Predsjednica Udruženja "Pokret majki enklave Srebrenica i Žepa" Munira Subašić kaže da ovom izložbom žele pokazati snagu majke i njihovu borbu za istinu i pravdu od 1995. godine.


Ističe da su za ovu izložbu dobile marake od brojnih žena iz BiH i cijelog svijeta, političarki, historičarki, glumica, umjetnica, a potom su te marake simbolično uvezale u čast historijske snage i uloge žena tokom i nakon rata i genocida u BiH.


- 'Majkina marama' je simbol žene, neke je nose oko vrata, a neke se pokriju njome. A marama je posebno simbol Bošnjakinja koje su iznijele teret na svojim leđima i u ratu i poslije rata - kazala je Subašić.


Pored ove umjetničke instalacije, u Potočarima je otvorena i međunarodna konferencija "Heroine Srebrenice" kojoj prisustvuje veliki broj žena iz cijelog svijeta i koje su na skupu poslale snaže poruke podrške majkama Srebrenice i njihovoj borbi za istinu i pravdu.


(FENA/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook