Situaciju u Bosni i Hercegovini u N1 Newsroomu Zagreb analizirao je kolumnista portala Index.hr Gordan Duhaček.
Na pitanje je li tko od aktera uključenih u pitanje oko promjene izbornog zakona u BiH pozitivac, Duhaček kaže da bi se možda moglo pronaći nekoga u redovima opozicije, ali da sigurno nije nitko od ovih koji trenutno sudjeluju u bilo kojem dijelu vlasti.
- Željko Komšić je 2006., kada se prvi puta kandidirao, imao jednu validnu ideju koju je vrijedilo isprobati, ali nakon toga sve što je učinio je bilo katastrofalno i pogrešno. On je kao predstavnik hrvatskog naroda uopće odbijao odlaziti u određene dijelove BiH gdje su Hrvati većina - rekao je Duhaček.
Napominje da se kod izbora Komšića dogodila promjena motiva.
- Jer 2006. se nije glasalo s namjerom da se diskreditira Hrvate, nego da se hakira taj sistem tri nacionalnosti nekom drugom idejom. Ali Komšić se savršeno uklopio u postojeći sistem, nije ga hakirao. Dapače, ojačao je te nacionalne tenzije i sada funkcionira kao netko za koga će glasati određeni dio Bošnjaka iz osjećaja odmazde - kazao je Duhaček.
Kao pozitivca ne vidi niti predsjednika HDZ-a BiH.
- Dragan Čović je predsjednik HDZ-a od 2005. godine. Otkako ga vodi, broj Hrvata u BiH se značajno smanjio, život u dijelovima gdje HDZ ima kontrolu je zagušen, sve ovisi o pripadnosti stranci, ne dopušta razvoj opozicije, a usput je ušao u to suludo savezništvo s Miloradom Dodikom - rekao je Duhaček.
Ističe da je bio potreban jači međunarodni pritisak za promjenu izbornog zakona u BiH, a u tom pogledu skloniji je Plenkovićevom pristupu nego Milanovićevom.
- Mislim da je tu pozitivac ipak bio Plenković, da je njegov način bio pametniji i mogao je prije dovesti do rezultata - rekao je, pa dodao:
- Jedna od stvari u kojoj je Milanović naročito pogriješio u tim svojim naletima je da se on konstantno pozivao na Daytonski sporazum. Problem je što taj sporazum u BiH ne funkcionira. Cijeloj BiH treba nadogradnja Daytonskog sporazuma.
Ipak, napominje da je Dodik najveći problem za BiH.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 27
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!