Svjetska potrošnja na vojsku po prvi put je u 2021. premašila dva biliona dolara, prema novom izvještaju koji je u ponedjeljak objavio Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI).
Ukupna globalna potrošnja za odbranu dosegla je 2,113 biliona dolara, što je 0,7 posto više nego 2020. i 12 posto više nego 2012.
To je bila sedma uzastopna godina u kojoj je potrošnja na vojsku povećana, a podaci pokazuju da ekonomske posljedice pandemije koronavirusa nisu umanjile vojne troškove.
Na vojsku su u 2021. najviše trošili Sjedinjene Američke Države, Kina, Indija, Velika Britanija i Rusija, koji su zajedno činile 62 posto ukupne potrošnje.
Samo na SAD i Kinu otpada 52 posto potrošnje, navodi SIPRI.
Kineska potrošnja porasla je 27. godinu zaredom - na 293 milijarde dolara, dok je potrošnja Rusije u 2021. porasli treću godinu zaredom.
Iako su SAD potrošile mnogo više na odbranu od bilo koje druge zemlje u 2021., njihovi su rashodi pali u usporedbi s prethodnim godinama. SIPRI navodi da je pad dijelom posljedica ukupnog pada američke potrošnje na istraživanje i razvoj, ali je dodano da je zemlja i dalje usredotočena na razvoj tehnologija sljedeće generacije.
Potrošnja Rusije u 2021. porasla je za 2,9 posto na 65,9 milijardi dolara, ili 4,1 posto BDP-a zemlje. Ruskom povećanju potrošnje pridonijele su više cijene goriva koje zemlja izvozi i došlo je u vrijeme priprema za invaziju na Ukrajinu, istakli su stručnjaci SIPRI-ja.
Ukrajinska potrošnja na vojsku porasla je za 72 posto od aneksije Krima 2014. Ukrajina je u 2021. potrošila 5,9 milijardi dolara, ili 3,2 posto BDP-a zemlje, javlja DW.
(Fena/rm)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 3
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!