Nakon što su se stišale prve reakcije na jučerašnju odluku Christiana Schmidta u vezi "obustave primjene Zakona o nepokretnoj imovini koji je donijela Vlada Republike Srpske", pojavile su se i prve dileme šta zapravo znači odluka visokog predstavnika?
Da li je Zakon ukinut ili je samo zaleđen, i postoji li mogućnost da ipak bude stavljen u primjenu?
Takvu dilemu izrazio je i bh. akademik Esad Duraković, koji smatra da se "Schmidtova odluka u vezi sa Zakonom o nepokretnoj imovini čini kontroverznom".
Nisam pravnik pa su i meni i javnosti općenito potrebna javna i kompetentna tumačenja te Schmidtove Odluke. Ovo utoliko prije što je dio bh javnosti, kao i političkih subjekata, zahvatila neka vrsta euforije zato što je Visoki Predstavnik konačno uradio nešto vrlo važno u interesu državnosti BiH, što je s retorike prešao na djelo i posegnuo za Bonskim ovlastima - napisao je Duraković u komentaru za Patriju.
Dalje navodi:
Ključni dio Schmidtve Odluke glasi: Član 1.
Primjena Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti (“Službeni glasnik Republike Srpske”, br. 29/22) ovim se putem obustavlja do stupanja na snagu konačne odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o navedenom zakonu. Kada se Odluka pažljivo čita, proizlazi da sporni Zakon o nepokretnoj (državnoj) imovini nije UKINUT, nego je samo SUSPENDIRAN, a to je ogromna razlika. I to suspendiran je do „konačne odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o navedenom Zakonu“
Koliko je poznato, Ustavni sud BiH je već donio presudu o nepokretnoj imovini. Visoki predstavnik je, u skladu sa svojim mandatom, morao takav Zakon UKINUTI, bez uslovljavanja, budući da je taj Zakon čin rušenja Daytonskog sporazuma. Istovremeno – obratite pažnju! – zdrav razum govori sljedeće: Ako nešto suspendirate, onda vi to implicite priznajete, ali ga samo suspendirate, odlažete do određenog trenutka.
Ovakva Odluka, nažalost, liči na jednu vrstu strategije – korak po korak ka secesiji; treba samo strpljenja i upornosti... Istovremeno, sudeći po reakcijama javnosti, Odluka djeluje kao jedna vrsta amortizacije patriotske ogorčenosti i nevjerice, razočarenja u dosadašnju pasivnost Visokoga predstavnika. Nadalje, suspendiranje primjene ovoga Zakona djeluje obećavajuće njegovim donosiocima, umjesto da ukidanjem Zakona budu odlučno obeshrabreni autoritetom Visokog predstavnika.
Ohrabrujuće jest da je Visoki predstavnik najzad posegnuo za Bonskim ovlastima, ali očekujemo od njega rezolutnije djelovanje pred nasrtajima na državnost BiH općenito pa tako i u vezi sa svim odlukama i zakonima koji ruše Daytonski sporazum i državnost BiH - ističe Duraković.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook