Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK je uradilo Nacrt Zakona o visokom obrazovanju ZDK i isti, prije nego ga proslijedi kantonalnoj skupštini na usvajanje, uputilo na javnu raspravu. Budući da na prostoru ovog kantona djeluje samo jedan javni univerzitet, Univerzitet u Zenici, u javnoj raspravi su sudjelovali nastavnici i asistenti, sindikat zaposlenika te, na koncu, Unija studenata Univerziteta.
Svi oni su o Nacrtu zakona izrekli negativan stav. No, sve to nije pokolebalo ministra Spahiju Kozlića, inače profesora Univerziteta u Zenici, da na svome Nacrtu istraje i, usput, svojim kolegicama i kolegama u Senatu Univerziteta, članovima sindikata i studenticama i studentima iz Unije studenata putem pisanoga saopćenja održi javnu besjedu u tome da je navedeni zakon iskorak na razini najboljih evropskih zakona i praksi.
Pismo ministra Kozlića možete pročitati ovdje.
U vezi s tim, međutim, koliko ministrova uvjeravanja odgovaraju stvarnosti, a koliko su rješenja koja pokušava pretvoriti u zakon u skladu i s Okvirnim zakonom i s najboljim evropskim praksama, u svome javnom odgovoru na Ministrove javne ukore dosta detaljno, a i uvjerljivo, odgovara prof. dr. Jusuf Duraković, rektor Univerziteta u Zenici.
Kako bi izbjegli opasnost da rektorov odgovor bude protumačen kao posljedica zle namjere našeg portala prema vlasti ZDK i ministru Kozliću osobno, odlučili smo pismo rektora objaviti bez ikakvih uredničkih intervencija i čitateljstvu, univerzitetskoj profesorskoj zajednici posebice, omogućiti stvaranje vlastitoga suda o stvarnoj pozadini ataka, i navedene vlasti i navedenog ministra, na ovu visokoškolsku instituciju.
A u odgovoru ministru Kozliću rektor Univerziteta prof.dr. Jusuf Duraković piše:
- Iako smatram da nije dobro polemisati putem medija oko donošenja zakona o visokom obrazovanja prisljen sam da reagujem na izjavu ministra prof.dr. Spahije Kozlića.
Uvaženi ministre, nacrt zakonu ne smeta rektoru nego on nije dobio podršku senata Univerziteta u Zenici, nije dobio podršku sindikata Univerziteta u Zenici, nije dobio podršku Unije studenata.
Senat Univerziteta, kao najviše akademsko tijelo na Univerzitetu je zauzelo stav da je potrebno Nacrt zakona o visokom obrazovanju uskladiti sa Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju BiH.
Upozoravam vas ministre na Poslovnik o radu Vlade Ze Do Kantona na član 25 stav 2. 'Predlagač materijala je odgovoran da prijedlog materijala koji se dostavlja radi razmatranja na sjednicama Vlade bude u skladu sa Ustavom, važećim zakonima i provedbenim propisima'. Vi ste predložili nacrt zakona o visokom obrazovanju koji nije u skladu sa Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju.
Javna rasprava na temu nacrta zakona o visokom obrazovanju je održana u amfiteatru Metalurško tehnološkog fakulteta dana 05.04.2022. godine, Sobzirom da se donosi zakon za visoko obrazovanje Ze Do Kantona u kojem postoji samo jedan Univerzitet, bilo je mudro da kao profesor, ministar prisustvujete javnoj raspravi i u skoro punoj sali profesora date odgovore na broja pitanja a ne da iznosite stavove putem medija o kozmetičkim promjenama zakona a suštinu svjesno prešutite.
Ne mogu da se složim sa vama da novi zakon jača institucionalnu autonomiju i akademske slobode na Univerzitetu u Zenici čak što više sve je suprotno.
Komentarisat ću samo bitne stavke koje ste naveli, a one kozmetičke, koje nisu toliko bitne, neću.
1. Pominjete da prilikom izbora rektora i prorektora po novom zakonu ne treba saglasnost osnivača. Podsjećam vas da je to rezultat odluke Ustavnog suda BiH kojom je naloženo Skupštini Ze-Do Kantona da izmijeni Zakon o visokom obrazovanju u roku 6 mjeseci jer postojeći zakon nije usaglašen po tom pitanju i to nije rezultat vaše procjene, jer da jest to bi ste davno uradili jer ste odgovorni za visoko obrazovanje.
2. Navodite da statut kao najviši akt donosi senat uz pribavljeno pozitivno mišljenje upravnog odbora. Ne navodite da trenutni zakon definiše da statut donosi Upravni odbor uz mišljenje senata zbog čega je opet pokrenuta apelacija za ocjenu usaglašenosti ko donosi statut. Prema članu 12 Okvirnog zakona Statut donosi senat uz prethodno pribavljeno mišljenje Upravnog odbora visoko školske ustanove. Ne stoji nigdje u tekstu pozitivno mišljenje. U istom članu Okvirnog zakona stoji da statut svake visokoškolske ustanove mora biti usaglašen sa ovim zakonom. Zašto se upravni odbor upliće u akademska pitanja? Na senatu se tretira isključivo akademska problematika. Svaki novi studijski program, novi fakultet koji bi eventualno proizveo troškove za budžet, po važećim propisima može zaustaviti vlada i skupština kantona jer oni daju konačnu saglasnost na nove fakultete i studijske programe.
Ako se zahtijeva pozitivno mišljenje od Upravnog odbora, što je suprotno okvirnom zakonu o visokom obrazovanju BiH i ako osnivač ima većinu članova u upravnom odboru, pitam se gdje je tu institucionalna neovisnost i akademske slobode koje su zagarantovane okvirnim zakonom a koje vi potencirate da će Univerzitet dobiti.
3. Navodite kako prorektori aktivno učestvuju u radu senata bez prava glasa. Ovo rješenje postoji samo na Univerzitetu u Sarajevu ali je kod njih većina članova upravnog odbora iz reda akademske zajednice. Na svim dugim javnim Univerzitetima; Tuzla, Bihać, Mostar, Istočno Sarajevo, Banja luka prorektori imaju pravo glasa. Ako već kažete da je ovo u skladu sa pravnom logikom i principima prava, zašto niste ukinuli pravo glasa prodekanima na NNV koji glasaju za dekana a bira ih NNV na prijedlog dekana. Očito da imate druge motive.
Na ovakav način se opet krši Okvirni zakon jer je članom 16 definisano da 'Broj članova, sastav i način rada utvrđuje se statutom visokoškolske ustanove'.
Apslolutno se ne slažem da je ovo najliberalniji zakon kako vi tumačite jer procedura njegovog donošenja je bila veoma čudna.
Poštovani ministre, ako sa Nacrtom zakona nije zadovoljan rektor jer nije usaglašen sa okvirnim zakonom, ako sa zakonom nije zadovoljan senat koji je jednoglasno podržao sve primjedbe na nacrt zakona, ako sa zakonom nije zadovoljan sindikat univerziteta i ako sa zakonom nije zadovoljna unija studenata, a oni su glavni zbog kojih mi imamo univerzitet, onda se zaista pitam kome treba ovakav zakon o visokom obrazovanju.
Iskreno se nadam da ćete dobro proanalizirati sve primjedbe sa javne rasprave i da će vlada Ze-Do kantona u daljoj proceduri usaglasiti prijedlog zakona sa okvirnim zakonom kako bi akademska zajednica dobila ono što joj pripada - navodi u svom pismu rektor Jusuf Duraković.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 6
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!