Ekonomista Draško Aćimović za DEPO Portal

Špekulanti namjerno izazivaju nestašice da bi prodavali po višim cijenama, a ukidanje akciza i PDV-a neće donijeti ništa dobro jer...

Front18.03.22, 11:50h

Špekulanti namjerno izazivaju nestašice da bi prodavali po višim cijenama, a ukidanje akciza i PDV-a neće donijeti ništa dobro jer...
Korumpirani političari pokušavaju u ovom momentu izvući što više novca plašeći se sudbine ruskih korupcionera i tajkuna koji su, kao i oni, svoja bogatstva i "stvorili" u sprezi jedni sa drugima, kaže Aćimović

 

 

 

Građani BiH ovih dana susreću se sa poskupljenjima koja se dešavaju iz dana u dan. Ekonomski analitičar i bivši ambasador BiH Draško Aćimović za DEPO Portal osvrnuo se na ovaj trend poskupljena te objasnio da li je opravdan ili ne. Takođe je pojasnio zašto smatra da ukidanje akciza i smanjenje PDV-a neće biti od velike koristi bh. građanima. Predložio je predložioi konkretne mjere koje entitetske vlasti mogu uraditi odmah kako bi građanima olakšali trenutnu situaciju.

 

Razgovarala: Dina GANIBEGOVIĆ

 

 

 

Ovih dana svjedoci smo divljanja cijena u BiH - kako hrane, tako i goriva. Iako se to objašnjava krizom na svjetskom tržištu usljed rata Rusije i Ukrajine, da li su ova poskupljenje realna, obzirom da inspekcije koje češljaju trgovine uočavaju veliki broj nepravilnosti pri formiranju cijena?

 

 

Poskupljenja nisu vezana za invaziju Rusije na Ukrajinu. Poskupljenja su počela i prije rata, a zalihe koje su imali iz predratnog perioda su iskorištene uglavnom za špekulativno povećanje cijena, što su utvrdile nadležne inspekcije.  

 

 

Posljednjih dana jedna od svakodnevnih tema je i cijena ulja. Možete li nam pojasniti ekonomsku logiku po kojoj jedina domaća bh. kompanija koja proizvodi ulje odjednom digne cijene koje su ubjedljivo veće od svih uvoznih ulja? Da li je to opravdano, ili kompanija pokušava na brzinu doći do profita? Ili se, pak, može pretpostaviti i da se iza svega "valja" određena ekonomsko-politička igra?

 

 

Mislim da se u vašem pitanju krije i odgovor. Ekonomsko-politička igra je osnov za sve ove nepravilnosti. Korumpirani političari pokušavaju u ovom momentu izvući što više novca plašeći se sudbine ruskih korupcionera i tajkuna koji su, kao i oni, svoja bogatstva i "stvorili" u sprezi jedni sa drugima. Reakcija vlasti da ne želi uvesti najstožije mjere za ovaj ekonomski terorizam nad građanima je znak da će se ovo sve nastaviti dok građani ne dignu glas i prestanu da razmišljaju na način kako su im koruptivne vođe nametnule, u stilu "dobro je da se ne puca", "može i gore", "svi su isti" i sl. To su klasične manipulativne tehnike koje koruptivno kriminalna organizacija koristi za ostvarivanje svojih ciljeva.

 

 

Da li i koliko rastu cijena doprinosi sveopšta histerija u kojoj građani kupuju i gomilaju velike količine namirnica, te na taj način prave nestašicu? Drugim riječima, da li se kroz (namjerno) izazivanje panike (namjerno) izaziva i nestašica hrane, odnosno osnovnih životnih namirnica?

 

 

Tu imamo dva odgovora. Jedan je da špekulanti izazivaju namjerno nestašice da bi mogli prodati po višim cijenama, a drugi je da ne možemo reći da građani kupuju panično, već više da su sugrađani toliko osiromašili da kupuju više jer znaju da će sljedeća kupovina biti još skuplja, i tih nekoliko maraka je za mnoge građane ogromna suma. Napominjem da po statistici u BiH trenutno živi 800.000 ljudi na ivici siromaštva.

 

 

Šta bi konkretno, najbrže i najlakše, mogle i morale da urade entitetske vlade po ovom pitanju, kako bi se ta sveopšta histerija gomilanja zaliha zaustavila?

 

 

Vlast ima jako puno novca kojim se i sama hvali, od prikupljenih poreza, carina, akciza i dr. Samo za dva mjeseca ove godine imaju višak od 284 miliona KM, za prošlu godinu milijardu KM viška plus dvije milijarde koje su uzeli kredita u zadnje tri godine. Tako da mogu i moraju odmah usmjeriti taj novac za pomoć, u prvom redu najugroženijim građanima, a potom za stabilizaciju domaće privrede i kontrolu tržišta.

 

 

U nedavnom gostovanju na jednoj TV stanici govorili ste kako će posljedice invazije na Ukrajinu tek biti strašne i tek se osjetiti, a da je ovo samo početak. Možete li detaljnije objasniti šta je to što građani BiH mogu očekivati, obzirom da ih već i ova situacija prilično plaši?

 

 

Rat u Ukrajini kao i finansijsko-ekonomski svjetski rat u ovom momentu će izazvati dugoročne poremećaje u opskrbi hrane u prvom redu. Ukrajina je četvrta zemlja na svijetu po zalihama resursa, a prva na svijetu po proizvodnji pšenice, suncokretovog ulja i drugih prehrambenih kultura. Rat je doveo do toga da najmanje trećina površina se ne može obraditi zbog ratnih dešavanja, što će izazvati potražnju koja će lančano izazvati porast cijena i povećanu potrošnju GMO prehambenih proizvoda.

 

 

Jedan ste od rijetkih ekonomskih analitičara koji smatra da ukidanje akciza na gorivo i smanjenje stope PDV-a neće biti od koristi građanima, iako je ova informacija mnoge u BiH obradovala te protumačena kao prvi konkretan potez upravo u interesu građana. Zbog čega Vi mislite drugačije?

 

 

Smatram da je sva priča oko ove dvije mjere samo iskorištena za političku manipulaciju i vlasti i opozicije i ne slažem se ni sa jednima ni sa drugima. Smatram da se mora ODMAH pomoći od već prikupljenih sredstava kojima se i sama vlast hvali. Ako već imate toliko novca, iskoristite ga odmah, a ne da zavlačite narod pričama o nekim budućim potezima i igranjima kroz parlament i domove naroda. Što se tiče samih mjera, one su ekonomski neopravdane iz više razloga. Ako sada imamo najjeftinije gorivo i osnovne prehrambene namirnice u regionu, svjedoci smo da desetine hiljada auta mjesečno iz susjedstva (Srbija i Hrvatska) kupuje gorivo i  prehrambene proizvode u BiH, onda bi dodatno odricanje od prikupljanja PDV-a i akciza izazvalo jos veće kupovine baš tih artikala koji su najtraženiji i svaka sljedeća nabava bi koštala građane još više, a građani i država bi se svjesno odrekli poreza i akciza u milionskoj vrijednosti u korist susjednih zemalja. Da ne govorimo o tome da oni koji su bogatiji i imaju više auta u porodici su stimulisani na račun onih koji imaju samo jedan auto i manje prihode.

 

 

Moj prijedlog je TRANSPARETNOST utroška prikupljenih akciza, carina i poreza, da se zna u svakom momentu koliko je potrošeno i koliko se može iskoristiti za konkretnu pomoć građanima  i domaćim proizvođačima. Podvlačim još jednom mjeru: penzionere i ljude koji su egzistencijalno ugroženi oslobodite plaćanja komunalnih usluga. Pomozite domaćim prevoznicima i domaćoj privredi i prestanite davati bogatima uzimajući od siromašnih! Imate novce i reagujte ODMAH!

 

 

Koji je Vaš prijedlog kako vlast u BiH može konkretno dugoročno pomoći građanima da što lakše prođu ovu krizu, ako znamo da najteži period tek dolazi?

 

 

U prethodnom pitanju sam dao jedan dio odgovora, ali imamo mogućnost cijelog niza mjera koji mogu odmah donijeti rezultate. Jedna od njih je i momentalna zabrana svih javnih nabavki koje nisu u interesu građana i funkcionisanja sistema. Svjedoci smo da se i dalje nevjerovatno koriste sredstva za korupcione kupovine nepotrebnih kancelarija, auta, namještaja, softvera i drugih stvari koje se mora zabraniti da bi zaustavili ovu tragičnu situaciju. Mnoge mjere se mogu i trebaju donijeti odmah.

 

 

Ako se to ne desi i vlasti u BiH ne preduzmu neophodne ekonomske mjere, a na to smo, nažalost, navikli, šta nas čeka?

 

Ništa dobro.

 

 

(DEPO PORTAL/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 5

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!