Pecivo pola marke, teletina skoro 30, gorivo se približava psihološkoj granici od 3 KM. Ne trebamo čekati ekonomsku krizu izazvanu problemima u Ukrajini, mi živimo svoju i to već 30 godina, jasni su građani, piše Večernji list BiH.
Sukob Rusije i Ukrajine doveo je već prvog dana ratnih djelovanja do poremećaja na svjetskom tržištu jer su dodatno skočile cijene plina, nafte, pšenice i kukuruza, a sve će se na kraju odraziti i na naše tržište.
Prvo se gleda cijena
Rusija i Ukrajina su najveće žitnice Europe. Već je obustavljen izvoz žitarica iz pojedinih luka. To će neizbježno dovesti do poremećaja na tržištu. Osim toga, raste i cijena plina i nafte. Opskrba plinom najvećem dijelu Europe dolazi iz Rusije, tako da je neizbježno i poskupljenje umjetnih gnojiva u čijoj proizvodnji udio ima plin. To znači da ako raste cijena plina, dodatno će poskupjeti i umjetno gnojivo, a na kraju i poljoprivredni proizvodi kod nas. Dakle, već ćemo imati skuplju sjetvu. Oni koji koriste gnojivo u svojoj proizvodnji ne mogu ne ukalkulirati sve to u krajnju cijenu. Uz sve ovo, mi ćemo biti izloženi porastu cijena koji dolazi izvana. Ovo će biti ogroman udar na životni standard stanovništva jer živimo u zemlji gdje potrošačka košarica premašuje prosječnu plaću, a i ovisni smo o uvoznoj hrani. Građani su i prije ove krize jedva preživljavali, tako da ova nova samo stavlja sol na ranu.
"Prije nisam gledala koliko što košta, samo sam stavljala u kolica, a sada prvo gledam cijene. Neke stvari su toliko poskupjele da si ih jednostavno ne mogu priuštiti. Nekad su samo umirovljenici pratili akcije, kataloge i reklame da bi priskrbili jeftiniju hranu, sad to radimo svi. Prije par mjeseci nisam obraćala pozornost na akcije koje imaju umirovljenici, no, sada i to pratim. Otac mi je umirovljenik pa uz odrezak od mirovine kupim namirnice i sebi i njima", kaže nam jedna čitateljica.
Da standard građana sve više pada, najočitije je zaposlenima u trgovini. Kažu da je kupaca manje, a oni što kupuju traže jeftinije proizvode i kupuju manje nego što je to ranije bilo. "Osjeti se kriza i to svakim danom sve više. Obično se kupuju najosnovnije životne namirnice i to više artikli kojima je niža cijena. S higijenom je slično, manje se prodaje i veća je potražnja za jeftinijim artiklima. Znaju naši ljudi što je dobro i kvalitetno, ali kakva im korist kad si ne mogu to priuštiti. Najtužniji su prizori umirovljenika, uzmu par artikala i tužno gledaju ostalo. Nerijetko s blagajne vraćaju artikle jer nemaju dovoljno novca za platiti. Život im se sveo na potragu za što jeftinijim namirnicama. Za dvije-tri stvari obiđu isto toliko trgovina da bi kupili svaki artikl na akciji. Vjerujte da je sve ovo pretužno", kaže trgovkinja. Umirovljenici, a sve više i ostali kupuju voće, povrće, meso na komad ili na grame. "Ne mogu uvijek kupiti meso, kao što se kaže, meso jednom u godini dana pojedem. Najviše kupujem sir, neko povrće, mrkvu, bundevu, ciklu, to najviše jedem. Nekad kupim jedan limun ili naranču", kaže umirovljenik.
(Vecernji, DEPO PORTAL/rm)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 22
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!