šta (ni)je usvojeno

Završena sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH

Front23.02.22, 13:11h

Završena sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH
Za usvajanje Izvještaja o radu i poslovanju BHRT-a za 2020. i Programskog i Finansijskog plana za 2021. nije postojala entitetska većina i vraćen je na usaglašavanje

 

 

 

 

Delegati Doma naroda PSBiH na današnjoj sjednici u Sarajevu nisu usvojili Prijedlog zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku pred Sudom BiH u drugom čitanju.

 

Za taj prijedlog nije postojala entitetska većina te je vraćen Kolegiju Doma na usaglašavanje, a isto je prošao i Izvještaj komisije Kolegija o nastojanju za postizanje saglasnosti o Godišnjem izvještaju Centralne banke BiH za 2020.

 

Na sjednici je usvojen Izvještaj komisije Kolegija o nastojanju za postizanje saglasnosti o Prijedlogu zaključka koji su predložili delegati iz Kluba srpskog naroda Nikola Špirić, Sredoje Nović, Lazar Prodanović i Dušanka Majkić, a koji glasi: "Dom naroda podržava inicijativu NSRS za razgovor i dijalog između RS i FBiH, kao i tri konstitutivna naroda - Srba, Hrvata i Bošnjaka - o mogućim rješenjima za Bosnu i Hercegovinu, te ih poziva na sveobuhvatni dijalog o trenutnom stanju u BiH i mogućim rješenjima u vezi s budućnošću RS i FBiH.

 

Također, usvojen je i Izvještaj komisije Kolegija o nastojanju za postizanje saglasnosti o Prijedlogu zaključka delegatkinje Lidije Bradare, koji glasi: "Centralna izborna komisija (CIK) nije zakonodavni organ niti ima pravo donositi odluke iz nadležnosti Parlamentarne skupštine BiH. Centralna izborna komisija nije izabrana i imenovana u skladu s odredbama Izbornog zakona BiH. Tražimo da se članovi CIK-a izaberu i imenuju na osnovu javnog konkursa u skladu s procedurama propisanim Izbornim zakonom BiH".

 

Za usvajanje Izvještaja o radu i poslovanju BHRT-a za 2020. i Programskog i Finansijskog plana za 2021. nije postojala entitetska većina i vraćen je na usaglašavanje.

 

Nije usvojena delegatska inicijativa Denisa Bećirovića kojom se zadužuje Vijeće ministara BiH da, u saradnji s entitetskim i drugim vladama, najkasnije u roku od šest mjeseci od dana usvajanja te inicijative u Domu naroda PSBiH, sačini i u parlamentarnu proceduru dostavi lex specialis zakon o depolitizaciji zdravstvenog sistema u Bosni i Hercegovini.

 

Ni Bećirevićev prijedlog da dnevni red bude dopunjen tačkom "Razmatranje informacije Tužilaštva BiH o provođenju istrage protiv osoba koje su pokrenule antidejtonski i antiustavni postupak pravne secesije bh. entiteta Republika Srpska od međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine i nezakonitog rušenja nekih od najvažnijih bh. državnih institucija" nije dobio podršku.

 

Delegati su dali saglasnost za ratifikaciju niza međunarodnih akata i sporazuma.

 

(Fena/mr)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!