Prvog januara Francuska od Slovenije preuzima šestomjesečno predsjedavanje Evropskom unijom.
Iako se radi o prije svega formalno-tehničkom prestrojavanju u Briselu, nije beznačajna činjenica da će EU-om "gazdovati" uz Njemačku najjača država evropske porodice. Šta Bosna i Hercegovina može očekivati od Pariza u narednih šest mjeseci?
U posljednjih pet mjeseci, koliko traje kriza u BiH izazvana pokušajem razbijanja države u režiji entiteta Republika Srpska, Francuska se za razliku od drugih velikih sila na određen način drži po strani. Istina, Francuska je članica Kvinte i Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira koji, ako ništa drugo, onda deklarativno stoje iza suverene i cjelovite BiH, piše Faktor.
Međutim, u ovih pet mjeseci rijetko su se oglašavali iz Ambasade Francuske u Sarajevu, Pariz za razliku od Ujedinjenog Kraljevstva nije imenovao specijalnog izaslanika za Zapadni Balkan, nije bilo dolazaka francuskih visokih diplomata kao što su to činili i čine Amerikanci, Nijemci, Britanci...
U Parlamentu Ujedinjenog Kraljevstva razmatrana je situacija u BiH, poslane su poruke da se mora zaustaviti secesionistička politika člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, dok u Francuskoj BiH nije bila tema. Prije mjesec francuski predsjednik Emmanuel Macron posjetio je Hrvatsku i tom prilikom je u Zagrebu govorio i BiH.
- Razgovarali smo i o međunarodnoj situaciji, o problemima između Bugarske i Sjeverne Makedonije i reformi koja je neophodna na Izborni zakon u Bosni i Hercegovini i tu trebamo zajednički djelovati. To ćemo i učiniti u idućih nekoliko mjeseci - kazao je Macron.
Oštro je reagovao predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić.
- Predsjednik Emmanuel Macron, naravno odličan posao - dobar novac, dao je podršku premijeru Andreju Plenkoviću za njegove stavove i dao mu za pravo da se miješa u unutrašnje poslove BiH oko izmjena Izbornog zakona. Rekao je naravno ide to uz ove avione! Pa da kažem našim kolegama iz Sjeverne Makedonije, nemojte me pogrešno shvatiti, ali razmislite o kupovini francuskih aviona. Možda vas to pokrene naprijed. To je realnost - rekao je Komšić Balkanskom integracijskom forumu 2021. u Podgorici.
Komšić je u obraćanju francuskom ambasadoru u Crnoj Gori kazao kako "imate kolege svoje, francuske ambasadore..., ja Vas molim, zamolite ih, da ne govore u prisustvu Bosanaca i Hercegovaca kako su svi u BiH počinili genocid".
Iz Komšićevog nastupa može se zaključiti kako je francuska ambasadorica u BiH Christine Toudic u prisustvu više ljudi kazala da su "svi u BiH počinili genocid". Komšić, kako je i sam kazao, nije htio iznositi detalje.
Nekako u isto vrijeme u Francuskoj je zatvorena još 21 džamija koja je "pokazivala ekstremističke znakove". Ustavno vijeće Francuske u augustu ove godine odobrilo je kontroverzni zakon o "anti-separatizmu" koji je kritikovan zbog marginalizovanja muslimana.
Nije to ništa iznenađujuće jer je Orban, osim što je posljednjih mjeseci poznat kao zaštitnik lika i nedjela Dodika, samozvani branilac "kršćanske Evrope".
- Izreka kaže da se u rovovima rijetko vode teološke rasprave – jer svi smo napadani. Zato je potrebna molitva za potpuno jedinstvo kršćana, uključujući i pravoslavce jer bez saradnje ne možemo zadržati kršćanstvo u Evropi - rekao je svojevremeno Orban.
Ukoliko Pariz bude dijelio stavove Budimpešte tipa "šta ćemo s dva miliona muslimana", onda će se nad BiH nadviti duh nekadašnjeg francuskog predsjednika Francoisa Mitteranda koji je u junu 1992. godine stigao u Sarajevo s (ne)jasnim motivima, poslavši sramnu i lažnu poruku da se u BiH ne događa etničko čišćenje, pokolj, masakri...
(DEPO PORTAL/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 158
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!