Lideri najvećih svjetskih ekonomija u nedjelju su se obavezali da će postići neutralnost ugljika "do ili oko sredine stoljeća" na dvodnevnom samitu koji danas završava a koji je postavio temelje za klimatsku konferenciju UN-a u Glasgowu u Škotskoj.
Prema završnom saopćenju, lideri Grupe 20 također su se složili prekinuti javno finansiranje proizvodnje električne energije iz ugljena u inostranstvu, ali nisu postavili cilj za postepeno ukidanje ugljena u zemlji - jasno priznanje zemljama ovisnim o uglju uključujući Kinu i Indiju, što je bio i jedna vrsta udarca Velikoj Britaniji koja se nadala čvršćim obavezama uoči sastanka u Glasgowu, prenosi AP.
Zemlje članice G20 predstavljaju više od tri četvrtine svjetskih emisija stakleničkih plinova, a domaćin samita Italija je tražila čvrste ciljeve o tome kako smanjiti emisije, pomažući siromašnim zemljama u suočavanju s porastom temperatura.
Talijanski premijer Mario Draghi rekao je liderima na posljednjoj radnoj sjednici u nedjelju da je potrebno postaviti dugoročne ciljeve i napraviti kratkoročne promjene kako bi ih postigli.
Prema saopćenju, G20 je ponovno potvrdio prijašnje obaveze bogatih zemalja da mobilizuju 100 milijardi dolara godišnje za pomoć siromašnijim zemljama u suočavanju s klimatskim promjenama i obavezao se povećati finansiranje kako bi im se pomoglo u procesu prilagođavanja.
Klimatske aktivistice Greta Thunberg i Vanessa Nakate objavile su otvoreno pismo medijima pred kraj G20 samita, naglašavajući tri temeljna aspekta klimatske krize koja se često umanjuje: da vrijeme ističe, da svako rješenje mora osigurati pravdu ljudi koji su najviše pogođeni klimatskim promjenama, te da se najveći zagađivači često kriju iza nepotpunih statistika o svojim stvarnim emisijama.
(FENA/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!