Matthew Palmer, američki izaslanik za izborne reforme u BiH, u razgovoru sa novinarima kaže kako je zadovoljstvo bilo ponovo biti u Sarajevu, te podsjeća na to kako je našu zemlju posjetio u julu zajedno sa Angelinom Eichhorst, direktoricom Evropske službe za inostrane poslove za zapadnu Evropu, zapadni Balkan, Tursku i Veliku Britaniju, piše Oslobođenje.
- Tada smo se sastali sa predstavnicima stranaka širokog spektra, kako bismo vidjeli koji je to put koji vodi naprijed. Od tada sam dobio novu poziciju, jer je državni sekretar SAD-a zamolio da ostanem angažovan po pitanju izborne reforme, da radim sa strankama, da nastojimo naći put koji će dobiti podršku za provođenje, koji će donijeti bolje upravljanje u Bosni i Hercegovini, koji će promovirati funkcionalnost, konkretno u Federaciji BiH, unaprijediti BiH na putu ka njenom članstvu u Evropskoj uniji, tako što će procese u zemlji dovesti u sklad sa evropskim zakonima i presudama evropskih sudova, uključujući slučaj Sejdić - Finci i put koji će obezbijediti transparentnost i dobro upravljanje izbornim procesom.
- Vjerujem u mogućnost koja je sada otvorena, državni sekretar Antony Blinken smatra da se ove godine mogu provesti značajne izborne reforme. Ovo je jedna od onih rijetkih neizbornih godina u BiH, što predstavlja šansu. Želimo pomoći strankama da iskoriste tu priliku, da postignu dogovor, koji može dobiti dostatnu podršku u Parlamentu BiH. Smatramo da će to zahtijevati ograničene, ciljane ustavne promjene, kao i promjene zakona. Postoji ta šansa. Politika jeste komplikovana, radimo zajedno sa EU sve što je u našoj moći da pomognemo strankama, da sjednu za sto i iznesu ideje, pregovaraju do postizanja dogovora i pomognu ovoj zemlji da ide ka budućnosti koja je stabilnija, mirnija, prosperitetnija i da zemlju čvrsto izvedu na put ka integracijama, rekao je Palmer u uvodu razgovora.
Sadašnju krizu u radu institucija vidi kao šansu za napredak u reformama, jer “svaki politički sistem se suočava sa izazovima, što je normalan dio demokratskih politika”.
- Navigacija kroz te izazove je odgovornost izabranih lidera, poručuje Palmer, koji bi bio zadovoljan dogovorom o provođenju presuda Evropskog suda do kraja 2021. To nije jednostavno, ali to je demokratija. Moj posao nije da naredim strankama šta da rade, već da okupim ljude, da razgovaraju, nađu zajedničke interese, ističe Palmer.
Dogovor o Mostaru nije bilo lako postići, tako da mislim kako su domaći lideri sposobni za reforme, uz pritisak birača. Da je jednostavno, nije, jer bi u tom slučaju već bilo završeno.
Ostatak teksta pročitajte OVDJE.
(DEPO PORTAL/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 14
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!