Šta ne valja sa pojedinim dalmatinskim ugostiteljima

Vrhunski konobar vratio se iz inostranstva i ubrzo zažalio: Evo kako na Jadranu ‘kradu, zakidaju goste, lažu...‘

Biznis Klub06.09.21, 15:28h

Vrhunski konobar vratio se iz inostranstva i ubrzo zažalio: Evo kako na Jadranu ‘kradu, zakidaju goste, lažu...‘
Strašno sam bio ljut na sebe da sam dopustio izvarati se na ovaj način, da sam odradio bez prijave, da sam sudjelovao u nefiskaliziranju računa, znači svi razlozi zbog kojih sam otišao na kruzere unazad 20 godina još uvik su tu...

 

 

 

 

Vrhunski konobar, menadžer na stranim kruzerima, te torcidaš kojega je ljuta potreba natjerala na odlazak iz Splita poslao je pismo Slobodnoj Dalmaciji. Autor pisma, čiji je identitet poznat redakciji, želio je ostati anoniman...


Evo njegova pisma:


I mi smo željeli biti kao Marko Livaja.


Svaka veća kriza odlična je šansa za novi početak. Čuli smo to mnogo puta za vrijeme ove krize uzrokovane koronom. I ja sam pomislio tako, i mnoge moje kolege s najvećih svjetskih kompanija za kružna putovanja isto su pomislile da je vrijeme da posli mnogo godina rada i konstantnog učenja ostanemo u Lijepoj našoj i da sva naša iskustva i znanje stavimo na raspolaganje našem turizmu. I mi smo htjeli biti Marko Livaja. Zaradili smo lijepe novce, napravile su se kuće, kupili se stanovi i stvarno smo bili spremni za mnogo manje novaca ostati raditi u Lijepoj našoj koja, kao što svi znamo, skoro da živi samo od turizma.


Dok mi je brod krajem 3. miseca 2020. usidren ispred Miamija pravio društvo desecima brodova s raznih kompanija, polako sam shvaćao da se kruz-industrija gasi na duže vrijeme. Čekajući povratak kući, sve više mi se sviđala ideja da se posli 20 godina rada na kruzerima skrasim kod kuće. Jedan od razloga da to napravim mi je bilo žuganje buduće zakonite da prestanem s kruzerima.


Uz nekoliko odgođenih letova, napokon stižem kući i za vrijeme obavezne samoizolacije listam oglase. Ponuda poslova razumljivo nije bila najbolja u 5. misecu 2020. Nadolazeća sezona bila je poprilično neizvjesna, ali nikako mi nije bilo jasno da na nekoliko oglasa gdje sam poslao svoj životopis nisam dobio nikakav odgovor, ni pozitivan ni negativan. Nekako sam sve pokušavao shvatiti da je to zbog korone.


Izlaskom iz samoizolacije poboljšala mi se mogućnost potrage za poslom. Na preporuku prijatelja čak sam dobio priliku za razgovor s nekim velikim gazdama naših dalmatinskih restorana, koji su, na moje čuđenje, omalovažavali moje 20-godišnje iskustvo s kruzera, od kojih je pet godina restoran menadžmenta.


Nisam očekivao da će velike gazde biti impresionirane što im se nudi osoba koja je navikla raditi 12-ak sati na dan, bez slobodnog dana sedam mjeseci. Osoba kojoj je mozak ispran da bude konstantno na najvećem nivou ljubaznosti, osoba koja je istrenirana da gosta navuče da potroši više novaca nego što je planirao, i da gost uz to bude sretan i zadovoljan. Osoba koja je upoznata s najvišim svjetskim standardima higijene u radu s hranom. Nisam očekivao da će biti impresionirani, ali definitivno nisam očekivao arogantno omalovažavanje.


I onda bingo, bar sam tada tako mislio. Početkom 7. miseca preko prijatelja upoznam čovjeka koji je vlasnik više restorana u nekoliko naših gradova. Gospodin mi je predstavio svoju viziju poslovanja, pohvalio se prekrasnom novom vikendicom, skupocjenim automobilom, upoznao me sa svojom obitelji, super skupom i najružnijom mačkom što sam ikad vidio. Ubrzo smo sklopili dogovor da budem voditelj restorana koji radi samo preko sezone, a poslije sezone bi radio u njegovom drugom restoranu, 30-ak km dalje, koji radi cijelu godinu.


Plaća mi je bila četiri puta manja nego na brodu, ali se manje i radilo. Iako se u ljeto 2020. još Livaja ludilo nije naziralo, i meni je, kao i Marku godinu dana poslije, bila važnija vizija nego novci i, naravno, da više ne idem na brod, da ne slušam žuganje tog ljeta ne više buduće, nego – zakonite.


Malo me je iznenadilo da mi je poslodavac rekao skoro normalno da će pola plaće biti na račun, a pola ispod stola, na crno. Iznenadilo me je da je isplata plaće još uvijek kao što je bila sredinom 90-ih, kad sam se iz gardijske uniforme uvalio u ugostiteljstvo. U biti imamo napredak, ili sam bar tada tako mislio, jer sredinom 90-ih sve je bilo na crno, a sad je pola-pola.


Veliki gazda mi je objasnio da ću se prvih 15-ak dana trenirati uz bivšeg voditelja restorana. Dani su prolazili i nikakav trening nisam imao, radio sam kao konobar, posao kojeg stvarno volim, ali znam da sam ga prerastao.


Dani su prolazili, a prijava na minimalac još se nije napravila. Gazda restorana, kojeg više skoro da nisam ni vidio, objasnio mi je da je knjigovođa na godišnjem, da se još malo strpim s prijavom. Isto tako mi je super ljubazno rekao da ću ubrzo preuzeti vođenje restorana, samo da još malo uđem u "mašinu". Kako se ta kratka sezona bližila kraju, lagano sam shvaćao da je još uvijek sve isto kao što je bilo sredinom 90-ih.


Plaća je i dalje na crno, nikakvih se dogovora ljudi u ugostiteljstvu ne drže, više se računa ne fiskalizira nego fiskalizira, smjene su užasne, cjelodnevne ili dvokratne.


Cijela vizija koju sam slušao od velikog gazde postajala mi je sve sumnjivija i sumnjivija... Sve manje sam očekivao da će me poslije sezonskog restorana prebaciti u cjelogodišnji restoran. Sezona je završila, restoran se zatvorio, a plaća mi nije bila ispod stola, nego ju je veliki gazda ostavija kod kolege. Nazvao sam ga krajem 9. i početkom 10. miseca s pitanjem da li nastavljamo suradnju, i stalno sam dobivao odgovor pun lažnih obećanja i, kako se kasnije pokazalo, lažnih vizija.


Strašno sam bio ljut na sebe da sam dopustio izvarati se na ovaj način, da sam odradio bez prijave, da sam sudjelovao u nefiskaliziranju računa, znači svi razlozi zbog kojih sam otišao na kruzere unazad 20 godina još uvik su tu... Ugostiteljstvo gdje nije važno poboljšati ponudu, podignuti je na višu razinu, nego je samo važno prevariti i gosta i radnika i državu. Ugostiteljstvo gdje nije bitno ako zakasniš na posao, ako si neobrijan ili bezobrazan prema gostu, nego je samo bitno da slučajno ne fiskaliziraš račun, da slučajno ne pustiš nekoga da koristi sanitarni čvor a da nije gost restorana, da slučajno ne zaboraviš naplatiti ako gost pita za mali ispljuvak majoneze ili kečapa ili par feta kruva iskidanih šporkim rukama.


A mora gazda kupiti malo bolji auto, bazen uz kuću već ima pa mu valjda triba za još jednu kuću...


Nastavak pisma čitajte ovdje.

 

(DEPO PORTAL/ad)

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!