EURO 2020/ FANTASTIČNO FINALE

Kakva drama za kraj: Italija je novi šampion Evrope, Englezi pali nakon penala!

Sport11.07.21, 23:58h

Kakva drama za kraj:  Italija je novi šampion Evrope, Englezi pali nakon penala!
Italija je bila uspješnija nakon izvođenja penala i drugi put u historiji osvojila titulu šampiona Evrope

Reprezentacija Italije je novi šampion Evrope!

U fantastičnom finalu, dramatičnoj utakmici do samog kraja, Italijani su večeras, poslije boljeg izvođenja penala, savladali Englesku u Londonu sa 3:2 (regularnih 90 minuta igre završeno je rezultatom 1:1) i drugi put u historiji postali šampioni Evrope.

Na samom početku utakmice šok za selekciju Italije, Engleska je već u drugoj minuti stigla do vodstva, a gol je zabio Shaw.

Sa tim rezultatom završilo je prvo poluvrijeme, uz dominaciju Engleza na terenu.

Ipak, Italijani su se uspjeli vratiti u igru, Bonucci u 67. minuti pogađa za 1:1 i donosi produžetke Italijanima.

Međutim, u produžecima nije došlo do promjene rezultata i uslijedilo je izvođenje jedanaesteraca.

Prvu seriju otvorio je Berardi koji je svladao Pickforda, a Donnarumma nije uspio zaustaviti Kaneov udarac.

U drugoj seriji je Pickford obranio udarac Belottiju, a Maguire je donio prednost Englezima.

Bonucci je izjednačio na 2-2, a Rashford je pogodio vratnicu.

Talijanima je ponovno prednost donio Bernardeschi, a Donnarumma je obranio udarac Sancha.

Jorginho je mogao donijeti naslov Italiji, ali je Pickford obranio njegov udarac. No, Donnarumma je obranio i udarac Sake te donio trofej Italiji.

Bilo je to ujedno drugo finale u povijesti EP-a koje je odlučno nakon izvođenja jedanaesteraca. Do sada jedino je održano 1976. godine kada je Čehoslovačka bila bolja od Zapadne Njemačke.

Talijanima je ovo drugi europski naslov, nakon što su prvi osvojili 1968. u Rimu, gdje su u finalu pobijedili reprezentaciju Jugoslavije (2-0) tek u drugoj, ponovljenoj finalnoj utakmici, nakon što je prva završila 1-1. Poslije su doživjeli dva poraza u finalima: 2000. su ih svladali Francuzi zlatnim golom (2-1), a 2012. su bolji od njih bili Španjolci (0-4).

Englezi nisu uspjeli ponoviti trijumf na domaćem terenu, na kojem su 1966. osvojili naslov svjetskih prvaka, pobijedivši u finalu Njemačku (4-2) u produžetku. Bilo je ovo njihovo prvo finale na europskim prvenstvima i prvo na velikim natjecanjima nakon SP-a 1966.