Zabrinjavajuće je, s jedne strane, koliko su glavni politički akteri zaglibili u neotuđmanizmu koji je svoj najkrvaviji trag ostavio upravo u BiH i odveo protagoniste na više od 111 godina robije. No, s druge strane, za razliku od autentičnih tuđmanista koji su jako dobro shvatali međunarodnu politiku i međunarodno pravo, i crvene linije koje su postojale, aktuelni neotuđmanisti su ignoranti...
Evropski parlament jučer je usvojio Rezoluciju o Bosni i Hercegovini. Prethodno je EP većinom glasova odbacio sva tri amandmana koja su uložili hrvatski europarlamentarci Željana Zovko, Ruža Tomašić, Tonino Picula i Sunčana Glavak, a u kojima se spominjala konstitutivnost.
- Amandmani koji se odnose na takozvanu konstitutivnost naroda odbačeni su većinom glasova u EP-u. To je bilo i očekivano s obzirom na činjenicu da to navodno legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda nema nikakvo uporište u presudama Evropskog suda za ljudska prava. Štaviše, izričito se nalaže da se taj princip odbaci. Nekada je to u BiH bilo teško i reći. Odmah vas napadnu. Danas Evropski parlament se jasno izjasnio o tome pitanju. Mogu reći da sam zadovoljan. To je poruka koju Zagreb treba dobro primiti k znanju, jer sada je jasno da etnički koncept koji forsiraju u BiH nije prihvatljiv za EU, rekao je za Oslobođenje između ostalog, član Predsjedništva BiH Željko Komšić.
Profesorica s Fakulteta političkih nauka u Sarajevu Nedžma Džananović Miraščija ističe da se u našoj javnosti Europskom parlamentu pridaje neobično veliki značaj, što ni na koji način ne odgovara činjenicama i stvarnosti u kojoj EP ima sasvim drugačiju ulogu. Na pitanje kako je BiH prošla u ovom izvještaju Džananović Miraščija odgovara da “ovdje treba postaviti drugo pitanje - kako je prošla Hrvatska?”.
- BiH jeste bila tema izvještaja, ali ovdje se radilo o nečem drugom. Ne pada snijeg da prekrije brijeg… Kako je do sada prošla svaka hrvatska diplomatska inicijativa u vezi s Bosnom i Hercegovinom? To je ključno pitanje i pouka ovog izvještaja i krajnje je vrijeme da neko to pitanje postavi hrvatskoj mainstream politici. Zabrinjavajuće je, s jedne strane, koliko su glavni politički akteri zaglibili u neotuđmanizmu koji je svoj najkrvaviji trag ostavio upravo u BiH i odveo protagoniste na više od 111 godina robije. No, s druge strane, za razliku od autentičnih tuđmanista koji su jako dobro shvatali međunarodnu politiku i međunarodno pravo, i crvene linije koje su postojale, aktuelni neotuđmanisti su ignoranti. Njima, naime, uopće nije jasna suština grupe presuda Sejdić - Finci, kaže Džananović Miraščija.
Naglašava da se “eliminacija diskriminacije po etničkom principu ne može riješiti s još više diskriminacije, koliko god na tome insistirala oba HDZ-a, i ne postoji niti jedno međunarodno ili europsko tijelo koje može podržati takav stav”.
- Tu je aktuelna hrvatska politika u sukobu s međunarodnim normama, pa, ako hoćete, i s europskim civilizacijskim dometima koje Europska konvencija o zaštiti ljudskih prava, na osnovu koje su presude donesene, odražava. U tom sukobu takva je hrvatska politika osuđena na poraze, dugoročno, napominje Džananović Miraščija.
Dodaje da “mi u BiH, međutim, ne možemo biti zadovoljni izvještajem, tj. mi ne možemo i ne smijemo biti zadovoljni stanjem koje taj izvještaj opisuje”.
- Uz to, u ovoj fazi, ne možemo biti zadovoljni ni odnosom koji EU ima prema BiH - među 14 uvjeta koji su sine qua non za dobijanje statusa kandidata, nalaze se i ustavne reforme, koje su za svaku zemlju najteže i najsloženije. Također, aktuelna situacija sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom govori nam da je politika proširenja EU, općenito, u vrlo dubokoj krizi i da ni oni koji evidentno napreduju nisu adekvatno valorizirani. To su stvari o kojima ni EP još nije progovorio na pravi način, zaključuje Džananović Miraščija.
(Oslobodjenje.ba, DEPO PORTAL/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 72
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!