Izvor: Index
Piše: Gordan Duhaček
KAKVA god bila konačna presuda Ratku Mladiću, a nitko ne očekuje ništa doli punu potvrdu krivice za ratne zločine, nema sumnje oko toga da se Mladić upisao u vječnost.
Bit će zapamćen kao jedan od najgorih ratnih zločinaca i krvoloka 20. stoljeća, kao general koji je na kraju 20. stoljeća proveo operaciju genocida u Europi. Povijest pamti zločince, Mladić se u tom smislu ne treba brinuti da će biti zaboravljen. Još bolje po njega, odgojene su cijele nove generacije koje ga smatraju herojem, velikim borcem i martirom za srpsku stvar, oni također vrijedno pronose njegovu slavu i čine mu ime vitalnim, ako tijelo već odavno nije.
Mladić je pobjednik i u konkretnom političkom smislu: zlo koje je počinio počinio je, između ostaloga, u ime uspostave i opstanka Republike Srpske, koja je od početka bila zamišljena kao genocidna, očišćena od Hrvata i Bošnjaka. S obzirom na etničku izmiješanost u BiH, bilo je jasno da se takav politički program secesije i razbijanja BiH te etničkog čišćenja ne može provesti bez masovnih zločina i u konačnici genocida. Republika Srpska je ovjerena Daytonskim sporazumom, postoji i danas i čini se jačom od BiH kao države. Naravno, Mladić je heroj u RS-u.
Republika Srpska je genocidna tvorevina
Mnogi u Srbiji i RS-u odbijaju kvalifikaciju Republike Srpske kao genocidne. No takvom ju je smatrao i sam Mladić.
"Prema tome, mi ne možemo očistiti, niti možemo imati rešeto pa da prosijemo samo da ostanu Srbi ili propadnu Srbi, a ostali da odu. Pa to je, to neće, ja ne znam kako će gospodin Karadžić i gospodin Krajišnik to objasniti svijetu. To je, ljudi, genocid."
Te riječi je 12. svibnja 1992. izgovorio nitko drugi doli Ratko Mladić, i to na zasjedanju nečega što se nazivalo Skupštinom bosanskohercegovačkih Srba. Taj dan je i osnovana Vojska Republike Srpske, Mladić je imenovan njezinim zapovjednikom, a citirane riječi su njegova reakcija na politički program koji je prethodno prezentiralo civilno vodstvo RS-a. "Gospodin Karadžić" iz Mladićeve izjave je predsjednik SDS-a i lider bh. Srba Radovan Karadžić, dok je "gospodin Krajišnik" predsjednik te skupštine Momčilo Krajišnik, jedan od najbližih Karadžićevih suradnika. Sve osuđeni ratni zločinci u međuvremenu.
Mladićevo upozorenje političkom vodstvu iz 1992., na početku rata u BiH, tada međunarodno nepriznatog RS-a da provođenje njihove političke platforme podrazumijeva počinjenje genocida, pokazalo se posve točnim. Vrhunac te kampanje zločina i genocida svakako je bio u Srebrenici, no ne treba zaboraviti ni Prijedor, Banju Luku, Sarajevo, Mostar, Arkanov upad u Bijeljinu, klanja u Zvorniku itd.
Stoga je posve u redu, iako možda nije u pravnom smislu najpreciznije, politiku koju je provodio Ratko Mladić opisati kao genocidnu, pa i on je sam to tako vidio i rekao. Rezultat te politike je RS. Mladić je bio vojni, a njegov frenemy Radovan Karadžić politički lider tog genocidnog političkog projekta.
Mladić je pobjednik
Mladić je pobjednik i zbog činjenice da je ovoliko trebalo da ga se dovede na sud, pa da mu se sudi, pa da tek u 2021. godini dolazimo u Haagu do konačne presude ovom ratnom zločincu, koji je genocid u Srebrenici počinio davne 1995. Pravda je spora, ali dostižna - tako glasi standardna utjeha u ovakvim trenucima, no jasno je da u presudi Mladiću jednostavno nema niti može biti dovoljno pravde. Njegovi su zločini tako veliki, okrutni i krvavi, da nema proporcionalne kazne za njih. To ne bi bila ni smrtna kazna.
Čak 26 godina nakon što je podignuta optužnica protiv njega, sud Ujedinjenih naroda (UN) u Haagu donijet će konačnu presudu na suđenju bivšem generalu vojske bosanskih Srba Ratku Mladiću.
Ostatak teksta čitajte ovdje
(DEPO PORTAL/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 57
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!