Kongres Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u oba doma je ponovo izglasao odbrambeni budžet za 2021. godinu i opovrgnuo veto kojeg je prošle sedmice na prvobitno usvojeni budžet uložio američki predsjednik Donald Trump, javlja Anadolu Agency (AA).
U vanrednom novogodišnjem zasjedanju Predstavnički dom Kongresa ekspresno je dvotrećinskom većinom opovrgnuo Trumpov veto, a potom je to na isti način učinio i gornji dom Kongresa, odnosno Senat u kojem Trumpovi republikanci imaju većinu.
Kongres je tako prvi put poništio Trumpov veto na neki zakon i to na samom kraju njegovog mandata.
U donjem domu Kongresa za poništavanje Trumpovog veta odbrambeni budžet glasala su 322 zastupnika, nasuprot 87 zastupnika koji su glasali protiv. U senatu je poništavanje Trumpovog veta izglasano sa 81 senatorskim glasom za i 13 glasova protiv.
Odlazeći američki predsjednik Trump je krajem prošle sedmice na Twitteru napisao kako će njegov veto u Kongresu poništiti “slabo i umorno“ republikansko rukovodstvo.
Poništavanje njegovog veta Trump smatra sramotnim činom kukavičluka i podređivanja bogatim tehnološkim kompanijama.
Kongres je prvobitno sredinom decembra usvojio nacrt budžeta vrijedan više od 740 milijardi dolara namijenjenih za odbranu SAD-a tokom 2021. godine.
Trump je prošle sedmice poslao notu Kongresu u kojem ih obavještava da ulaže predsjednički veto na nacrt Zakona o odbrambenom budžetu (NDAA) jer smatra da ne obuhvata sve ključne teme nacionalne sigurnosti i da je oprečan njegovim sigurnosnim i vanjskopolitičkim prioritetima za Ameriku.
“Ovakav nacrt je poklon Kini i Rusiji“, poručio je Trump u noti poslanoj Kongresu.
Nacrt zakona NDAA vrijedan je 740,5 milijardi dolara, uključujući 635,5 milijardi dolara osnovnog budžeta za Pentagon i 69 milijardi dolara za potencijalne prekookeanske vojne operacije. Tu je i 8,9 milijardi dolara namijenjenih za troškove izvan okvira zakona te 26,6 milijardi dolara koji će posredstvom Ministarstva energetike biti utrošeni za potrebe nuklearnih kapaciteta SAD-a.
Trump je tražio da se u budžet uvedu dodatne mjere protiv tehnoloških kompanija koje su navodno bile umiješane u izborni proces u SAD-u i bile nastrojene protiv njega i njegove kampanje.
Donald Trump se ne slaže ni s tim što zakon o financiranju Pentagona predviđa da se preimenuju vojne baze koje nose ime generala konfederacijskih snaga, koji su zagovarali ropstvo.
Nacrt nije u skladu ni s Trumpovim stavovima o smanjenju američke vojne prisutnosti u Njemačkoj i Južnoj Koreji, prenosi Anadolija.
(FENA/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!