NAKON SLUČAJA U UL. ZMAJA OD BOSNE BR. 80

Čiji su (sarajevski) haustori: Kome pripadaju zajedničke prostorije u zgradi – stanarima ili općini?!

Hronika01.12.16, 23:12h

Čiji su (sarajevski) haustori: Kome pripadaju zajedničke prostorije u zgradi – stanarima ili općini?!
Čiji su haustori, odnosno ko zakonski ima pravo na unutrašnje prostorije u stambenim zgradama, namjenski određene za ostave, koje nemaju izlog niti bilo kakav izlaz na ulicu? Ovo pitanje postalo je aktuelno nakon slučaja stanara u ul. Zmaja od Bosne br. 80, u Novom Sarajevu

 

Akcione scene u kojima, u rano jutro, iz dva puna kombija izlijeću pripadnici sudske policije i MUP-a Kantona Sarajevo, uredno naoružani, i utrčavaju u haustor stambene zgrade, upućuju samo na jedno – važnu policijsku akciju protiv osumnjičenih terorista ili opakih kriminalaca koji predstavljaju opću opasnost po život građana.

 

Upravo takve scene odigrale su se prije desetak dana u Novom Sarajevu, u ulici Zmaja od Bosne br. 80...  Međutim, na meti žestoke policijske akcije bila je, za nevjerovati, obična haustorska prostorija u kojoj stanari odlažu razne stvari. A razlog agilne policijske intervencije je - presuda Općinskog suda u Sarajevu kojom je ova prostorija pretvorena u poslovni objekat.


Tako tvrde iz Općine Novo Sarajevo, te u odgovoru za DEPO Portal navode sljedeće:


- Pretvaranje zajedničkih prostorija u poslovne prostorije vršeno je temeljem važećih propisa, a nakon provedenog upravnog postupka, gdje su takve prostorije izgubile prvobitnu namjenu, te su pretvorene u poslovne prostorije i unesene u Fond poslovnih prostora kojima upravlja i raspolaže Općina Novo Sarajevo.
Međutim, ova priča ima i svoje drugo lice...


POVRATAK U DEVEDESETE: Cijeli slučaj seže u početak devedesetih godina, neposredno prije početka rata u BiH. Tada su stanari zgrade u ul. Zmaja od Bosne br. 80 svom sustanaru Toska Feridu potpisali saglasnost za korištenje haustorske prostorije kao poslovnog objekta, čime je ona kao takva evidentirana i u Općini Novo Sarajevo.
I tu leži glavni problem oko koga se danas spore stanari i Općina Novo Sarajevo.


Naime, dogodio se rat i Toska Ferid ovu prostoriju nikada nije koristio kao poslovni objekat, ali je čitav slučaj početkom 2000-te godine završio na sudu. Nakon višegodišnjeg sporenja Općinski sud u maju 2010. godine presuđuje u korist tužitelja – Općine Novo Sarajevo. Slijedi žalba, spor se prebacuje na Kantonalni sud, koji dvije godine kasnije pobija odluku Općinskog suda i donosi presudu u korist stanara Ferida Toske, čime se potvrđuje da haustorska prostorija nije korištena kao poslovni prostor te samim tim nije mijenjala prvobitnu namjenu.

 

presuda-toska

       
Uprkos svemu tome nedavno je uslijedila sudska deložacija u „spornom“ haustoru, a iz Općine Novo Sarajevo, negirajući postojanje presude Kantonalnog suda, tvrde:  

 
- Sudska deložacija  iz poslovnog prostora  u ulici Zmaja od Bosne broj 80, zakupca Toska Ferida provedena je na osnovu pravosnažne sudske presude u izvršnom postupku, a što je u nadležnosti Općinskog suda u Sarajevu. U svim postupcima pred sudovima Općinu zastupa Općinsko pravobranilaštvo kao njen zakonski zastupnik u  okviru svojih zakonom propisanih nadležnosti.  


NE RADE SVE OPĆINE ISTO: Ipak, ne funkcionišu sve sarajevska općine po tom principu, što potvrđuje primjer iz Općine Novi Grad gdje je još 2002. godine, na osnovu inicijative Općinskog vijeća, donijeta odluka kojom se „zajedničke prostorije pretvorene u poslovne prostore vraćaju na raspolaganje vlasnicima stanova“.

 
Općinsko vijeće Novi Grad u obrazloženju ove svoje odluke pozvalo se na odredne Zakona o vlasničko-pravnim odnosima (član 22) te Zakona o održavanju zajedničkih dijelova zgrada i o upravljanju zgradama (član 3). I to s razlogom, jer Zakon  o vlasničko-pravnim odnosima FBiH u članu 22 propisuje sljedeće:


„Vlasnici posebnih dijelova zgrade (etažni vlasnici) imaju nedjeljivo zajedničko pravo vlasništva na zajedničkim dijelovima zgrade koji služe njihovim posebnim dijelovima i nedjeljivo zajedničko pravo vlasništva ili trajnog korištenja na zemljištu pod zgradom i zemljištu koje služi za njenu redovnu upotrebu. Međusobni odnosi, prava i obaveze etažnih vlasnika zgrade uređuju se zakonom“.


U članu 3 trenutno važećeg Zakona o održavanju zajedničkih dijelova zgrada i o upravljanju zgradama Kantona Sarajevo, pak, navodi se sljedeće:


„Etažni vlasnici imaju nedjeljivo - zajedničko pravo vlasništva nad zajedničkim dijelovima zgrade i nedjeljivo zajedničko pravo vlasništva na zemljištu pod zgradom,  kao i obaveze koje proističu iz istih“.


Da stvar bude jasnija, član 2 ovog istog zakona jasno precizira:


„Etažnim vlasnikom smatraju se lica koja su vlasništvo na stanu, poslovnom prostoru ili garaži stekla po odredbama Zakona o svojini na dijelovima zgrade ("Službeni list SRBiH", broj 35/77), Zakona o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo ("Službene novine Federacije Bosne i Hercegovine", br.: 27/97, 11/98, 22/99, 27/99, 7/00, 32/01, 61/01 i 15/02), kao i pravna lica- nosioci prava raspolaganja (organi uprave, ustanove, privredna društva i slično)“.

 
Zbog svega toga i u Općinskom vijeću Novo Sarajevo je pokrenuta inicijativa da se zajedničke prostorije koje su prethodnih godina pretvorene u poslovne prostore vrate na raspolaganje vlasnicima stanova, a takvih je u ovoj općini, prema spisku u čiji je posjed došao DEPO Portal, trenutno 165. Međutim, ova inicijativa nikada nije došla na dnevni red Općinskog vijeća, a Općina Novo Sarajeva i dalje je rijetki, gotovo usamljeni primjer lokalne zajednice koja baš i nije spremna da  radi u interesu svojih građana.   


I OPĆINA STARI GRAD RADI U KORIST STANARA: U prilog prethodnoj konstataciji ide i primjer Općine Stari Grad. Iz Službe za imovinsko-pravne, geodetske poslove-katastar i stambene poslove ove sarajevske općine za DEPO Portal je potvrđeno da, kako se navodi, “vlasnici stanova u stambenim zgradama kupovinom stana postaju vlasnici zajedničkih dijelova zgrade, kao i zemljišta ispod zgrade, srazmjerno svom vlasničkom dijelu stana“.


Sve to iznova poteže pitanje – čiji su haustori, odnosno ko zakonski ima pravo na unutrašnje prostorije u stambenim zgradama, namjenski određene za ostave, koje nemaju izlog niti bilo kakav izlaz na ulicu?


- Otkupom stanova stanari su postali i suvlasnici zajedničkih prostorija u ulazu, kako i stoji u ugovorima o otkupu stanova. Neko u opštini proglasio je taj prostor opštinskim, poslovnim, iako ne postoji nigdje registrovano da je ta zajednička prostorija igdje ikada zavedena kao poslovni prostor. Pri tom, mi imamo odluku drugostepenog suda kojom se potvrđuje naše vlasništvo nad pomenutom prostorijom, te ukazuje na niz manjkavosti i propusta pr tumačenju pozitivnih zakonskih propisa u donošenju presuda koje su prethodile, pojasnila je svojevremeno medijima Aida Feraget, stanarka u zgradi u ulici Zmaja od Bosne br. 80.    


Vodeći se presudom Kantonalnog suda Sarajevo, te odredbama navedenih zakona i pravima vlasnika stanova, stanari ove zgrade policijsku intervenciju i nasilan ulazak u njihovu zajedničku prostoriju doživjeli su kao demonstraciju sile, te su odlučni u namjeri da dalju bitku nastave pravnim sredstvima.


Do daljnjeg na vratima u haustoru ostaje upozoravajuća obavijest iz kabineta načelnika Općine Novo Sarajevo, a na bravi katanac! I tako prostorija ne služi ničemu i nikome!  

 

policija-zmaja-od-bosne-9     

 

(DEPO PORTAL/Z. Koš)

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook