oi rio 2016.

Lucija Kimani zauzela 116. mjestu u maratonu, zlato za Kenijku Sumgong

Sport14.08.16, 18:36h

Bosanskohercegovačka atletičarka Lucija Kimani osvojila je 116. mjesto u maratonu na Olimpijskim igama u Rio de Janeiru.

Tridesetšestogodišnja atletičarka porijeklom iz Kenije, kojoj je to treći nastup na OI, dionicu dugu 42 km ulicama Rio de Janeira pretrčala je za dva sata 58 minuta i 22 sekunde.

Zlatnu medalju u najtežoj atletskoj disicplini osvojila je Kenijka Jemima Jelagat Sumgong s vremenom 2:24,04, druga je bila Jepkirui Kirwa iz Bahreina (2:24:13), a treća Etiopljanka Mare Dibaba (2:24:30).

Od ukupno 157 takmičarki, utrku su završile 133. maratonke.

Rano jutos nastupio je naš najbolji atletičar Amel Tuka, koji se nije uspio plasirati u finale utrke na 800 m.

Tuka je u drugoj polufinalnoj grupi osvojio četvrto mjesto rezultatom jedna minuta 45,24 sekunde, a u ukupnom poretku ostvario je 12. vrijeme. U finale se plasiralo osam atletičara.