uspješno poslovanje jedine zajedničke kompanije fbih i rs

Matan Žarić: Elektroprenos BiH su potcjenjivali, a najveći smo investitor u zemlji

Biznis Klub11.08.16, 11:15h

Matan Žarić: Elektroprenos BiH su potcjenjivali, a najveći smo investitor u zemlji
Dolaskom nove uprave 2013. godine u kompaniji je radilo oko hiljadu ljudi, a u međuvremenu je primljeno još 350 radnika raznih profila, a iako Elektroprenos BiH važi za trenutno najpoželjnijeg poslodavca u državi, Žarić je kazao da su imali i neočekivanih iskustava prilikom zapošljavanja

 

Generalni direktor Elektroprenosa BiH Matan Žarić kazao je u intervjuu za Faktor da je prvi put od 2006. godine, kada je osnovana ova jedina zajednička kompanija Federacije BiH i RS-a, vanjski revizor dao  nalaz i mišljenje bez ijedne rezerve ili preporuke.

 

- Dobit kompanije u 2015. godini je bila oko 6,5 miliona KM. Prema zakonu, za rezerve i zdvajamo oko pet posto, a ostalu smo dobit, po zaključku Skupštine društva koju čine dva premijera, podijelili dioničarima, prema odnosu 3,5 miliona KM Federaciji BiH i oko 2,5 miliona KM RS-u - kazao je Žarić.

 

Dolaskom nove uprave 2013. godine u kompaniji je radilo oko hiljadu ljudi, a u međuvremenu je primljeno još 350 radnika raznih profila, a iako Elektroprenos BiH važi za trenutno najpoželjnijeg poslodavca u državi, Žarić  je kazao da su imali i neočekivanih iskustava prilikom zapošljavanja.

 

- U jednom momentu smo imali strah da li ćemo uspjeti obučiti sve ljude. Nećete vjerovati šta nam se dešavalo. Primimo radnika, a on drugi dan traži nazad svoju knjižicu. Bilo je pet-šest takvih slučajeva, jer je trebalo ući u trafostanicu i raditi, a oni koji su bili priučeni elektrotehničari ili sa kupljenim diplomama, nisu imali znanje ni iskustvo za taj posao - istakao je Žarić.

 

Zbog višegodišnje blokade Elektroprenosa BiH ogromna suma novca je bila blokirana, pa Žarić ističe i kako je taj novac ulagan nakon što je kompanija konačno odblokirana 2013. godine.

 

- Kada smo krenuli s ulaganjem imali smo na raspolaganju oko 280 miliona KM, s tim da se svake godine ponovo izdvajaju sredstva kroz amortizaciju i ostalo, pa je taj iznos i ove godine bio oko 250 miliona KM. Čim je došla ova uprava, raspisali smo niz tendera, proveli kompletnu proceduru oko javnih nabavki i uspjeli do sada potpisati ugovore ukupne vrijednosti od 150 miliona KM. Radi se uglavnom o izgradnji 110 trafostanica, a trenutno radimo na njih 25. To se trenutno ne radi nigdje u regiji i najveći smo investitoru zemlji. Također, radimo izgradnju dalekovoda, a dobar dio ugovora odnosi se i na rekonstrukciju i izgradnju zgrada, nabavku opreme i drugo. Trenutno u proceduri imamo oko 50 do 60 miliona KM nabavke - kazao je direktor Elektroprenosa BiH za Faktor.

 

Podsjetio je da  im trenutno najveći problem u poslovanju predstavljaju javne nabavke.

 

- Procedure nikako ne možemo da dovedemo do kraja zbog manjkavosti i nedorečenosti Zakona o javnim nabavkama. Otvara se mogućnost da se svako može žaliti i svi to koriste bez ograničenja. Procesi se zbog toga obustavljaju, vraćaju na početak i to nam otežava rad - rekao je Žarić.

 

(FENA/em)

 

 

 


 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook