Da je Bosna i Hercegovina zemlja u kojoj trgovina cvjeta još jednom je potvrdila i posljednja "Forbsova" lista najbogatijih bh. preduzetnika kojom suvereno dominiraju upravo trgovci, a slijede ih naftaši.
Ipak, svi koji su se posvetili istraživanju ove teme slažu se da ova lista jeste nešto najtačnije do čega se u ovom trenutku može doći, ali isto tako ostaje pitanje da li su pobrojani stvarno "teški" baš navedene iznose, te koliko još potpuno anonimnih ljudi može da se nađe na listi.
Kod bh. biznismena problem je to što nema potpuno vjerodostojnih podataka. Do ovog problema dolazi prvenstveno zato što je većina firmi na ovim prostorima registrovana kao d.o.o, a takve kompanije po zakonu nisu dužne da objavljuju svoje finansijske izvještaje.
Lista najbogatijih BiH biznismena
1. Kenan i Damir Hastor, "Prevent grupacija", 771,1 milion KM
Braća Kenan i Damir Hastor preuzeli su vođenje i vlasništvo nad porodičnim poslovnim carstvom od oca Nijaza Hastora. "Prevent grupacija" i ASA grupa obuhvataju više od 20 firmi u BiH, kao i kompanije u Njemačkoj, Austriji, Rumuniji, Španiji, Brazilu, Mađarskoj i Turskoj. Primarna aktivnost "Prevent grupe" je proizvodnja auto-dijelova, pri čemu je vodeća proizvodnja kožnih sjedišta, dok je ASA grupa, osim u prodaji automobila i leasinga, aktivna i u osiguranju, bankarstvu, te zdravstvu.
2. Izudin Ahmetlić, "HIFA grupa" - 681,3 miliona KM
"HIFA grupa" je među vodećim veletrgovcima naftom i naftnim derivatima u BiH. Iako je godinama jedan od vodećih igrača na bh. naftnom tržištu, Ahmetlić je počeo s diverzifikacijom poslovanja, ulažući u poljoprivrednu proizvodnju kroz vlasništvo nad Zemljoradničkom zadrugom "Poljoprom" u Sanskom Mostu.
3. Senad Džambić, "Bingo", 570,3 miliona KM
Vlasnik trgovačkog lanca "Bingo" Senad Džambić započeo je karijeru još osamdesetih godina držeći flipere i poker-aparate, da bi devedesetih ušao u trgovinu. Poslovnu politiku "Binga" utemeljio je na niskim cijenama i domaćim proizvodima, a s mrežom od 150 maloprodajnih objekata i 6.000 zaposlenih, kao najveći domaći trgovački lanac, u BiH nastoji parirati "Konzumu". "Bingo" ima većinsko vlasništvo u još 11 kompanija u BiH, koje se bave nekretninama, proizvodnjom odjeće, grickalica i sakupljanjem otpada.
4. Tomislav Antunović, "Antunović AGS", 338,6 miliona KM
Tomislav Antunović ušao je u posao s naftom krajem osamdesetih, otvarajući benzinsku pumpu. Kompanija "Antunović" danas se, osim veleprodajom i maloprodajom nafte i naftnih derivata, bavi i nizom drugih poslova u BiH i Hrvatskoj. Osim pumpi, posjeduje hotele i skladišta.
5. Svjetlan Stanić, "Stanić grupa", 338,3 miliona KM
Grupacija "Stanić" obuhvata osam kompanija, ukupan prihod vodeće iz njenog sastava, kompanije "Boreas" d.o.o., u 2014. je iznosio 338,3 miliona KM. Uz veleprodaju, Stanić je počeo ulagati i u medije, radijske i TV stanice u BiH.
6. Pero Gudelj, FIS, 307,2 miliona KM
Pero Gudelj osnovao je svoju kompaniju FIS u Vitezu još 1987. godine. Deset godina kasnije otvorio je prvi veliki trgovački centar u BiH, u gradu u kojem je i počeo posao. Iako izvan velikih urbanih centara, zahvaljujući prije svega niskim cijenama FIS postaje redovna destinacija za kupce iz svih krajeva BiH, nakon čega Gudelj počinje s gradnjom trgovačkih centara u cijeloj zemlji, te pokreće i vlastitu proizvodnju namještaja i tekstilnih proizvoda. U 2015. godini FIS Vitez imao je ukupan promet od 307,2 miliona KM, 16 prodajnih centara i više od 3.000 zaposlenih.
7. Drago Malinović, "Komerc-mali", 244,2 miliona KM
Drago Malinović počeo je 1993. godine s trgovinom građevinskim materijalom, da bi poslovanje proširio i na proizvodnju građevinskih armatura, koje plasira i na tržišta Hrvatske i Srbije. U 2015. kompanija "Komerc-mali" iz Prnjavora imala je ukupan prihod od 244,2 miliona KM.
8. Hamed Ramić, "Euro-asfalt", 217,7 miliona KM
Hamed Ramić osnovao je građevinsku firmu "Euro-asfalt" 1996. godine, nakon završetka rata u BiH, a zahvaljujući poslijeratnoj obnovi ona je uspješno startovala. Osim radova na putevima i visokogradnji u BiH, "Euro-asfalt" se probio i na tržišta Njemačke, Ujedinjenih Arapskih Emirata, te Mauretanije. Vlasnik je i dvije kćerke firme "D inžinjering" i "BH asfalt". "Euro-asfalt" je sa svojih 420 stalno zaposlenih u 2014. ostvario 217,7 miliona KM prihoda.
9. Petar Ćorluka, "Violeta", 207,5 miliona KM
Vlasnik kompanije "Violeta" iz Tomislavgrada Petar Ćorluka dokazao je da trgovina i nafta nisu jedini preduslov za uspjeh, te da se dobar biznis može napraviti i s proizvodnjom "neatraktivnih" proizvoda poput toalet-papira i papirne galanterije. U 2014. godini "Violeta" d.o.o. Tomislavgrad imala je ukupan prihod od 207,5 miliona KM, a sa svojim je proizvodima prisutna i na tržištima Hrvatske, Crne Gore, Srbije, Makedonije i Slovenije. Tvornice ima u BiH i Hrvatskoj.
10. Veljko Đukić, "Super-petrol", 182,1 milion KM
Veljko Đukić vlasnik je kompanije "Super-petrol" iz Banjaluke, čiju okosnicu poslovanja čine trgovina te prevoz nafte i naftnih derivata. Kompanija ima pet benzinskih pumpi te skladišta i terminale za naftne derivate i tekući plin, kao i hotel. U 2014. godini "Super-petrol" je ostvario ukupne prihode od 182,1 milion KM.
(Nezavisne.com/ DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook