Sinoć je u Sklopu Sajma privrede Tešanj 2016. održan Business Cafe gdje su poduzetnici podijelili svoje priče o uspjehu u svijetu poslovanja u cilju podsticanja pozitivne poslovne klime u BiH. Na eventu je prisustvovao približno 100 zainteresiranih poduzetnika, te prostor nije mogao da primi sve zainteresirane.
Direktorica agencije GMS Amra Hašimbegović je ovim povodom razgovarala sa Dženanom Ajanovićem, vlasnikom „Inox Ajanović“ te Damirom Ibrišimovićem direktorom „Atlant BH“, jedne od najznačajnijih IT kompanija u BiH. Samo prije dva dana Business Cafe je po dvanaesti put održan i u Sarajevu gdje su priče o uspjehu predstavili Senada Selimović direktorica Maguba shoes iz Turbeta te Damir Faruk Saračević iz kompanije Mistral- piše Oslobodjenje.
Ovaj Business Cafe je organiziran zahvaljujući saradnji Općine Tešanj, Udruženja privrednika u Tešnju, USAID – Sida GOLD projekta i agencije Global Market Solutions koja je i vlasnik licence za Business Cafe u BiH.
Mnogo padova, a danas ured i u Australiji
Atlant BH je software kompanija koja je nastala kao hobi bez namjere da osnuju firmu, a kasnije izrasla u jednu uspješnu priču. Sve je krenulo iz jednog studentskog stana u kojem su se okupili, a jedna od prvih web stranica koju su uradili je za kompaniju Bosnalijek. 2001.godine su napravili portal za grad Sarajevo zajedno sa online mapom grada. Tu mapu je pronašla kompanija iz Washingtona, te su ih unajmili da urade mape za 250 gradova u Americi, a surađivali su i sa Nokijom.
„Više puta smo propadali, ali svaki put ustali i nastavili. Sjećam se situacije kad smo sjedili na klupi na Ciglanama i razgovarali da zatvorimo kompaniju, ali posudili smo novac od roditelja i nastavili. To je već bilo drugo ili treće propadanje „, prisjetio se Ibrišimović.
Danas imaju ured i u Australiji, ali smatra da se iz BiH sve može uz uslov da se konstantno unaprjeđujemo te napomenuo da država ne može ništa napraviti, ako mi sami ne uradimo. Motivirao je mlade savjetima da pokrenu IT kompanije:“ Da biste oformili IT kompaniju potreban vam je računar, deset prstiju- ni toliko; i internet konekcija. Ne sumnjajte da možete uspjeti.“
Preuzeti rizik i ostati u BiH
Predstavnik tešanjskih poduzetnika, Dženan Ajanović, je mladi uspješni poduzetnik koji vodi kompaniju koja se bavi proizvodnjom inoxa i proizvoda od inoxa. Zanat je naučio u Njemačkoj, a kada su se stekli uvjeti da se može vratiti u BiH, zahvaljujući ušteđevini koju je imao kupio je alat s namjerom da osnuje svoj biznis.
„Premišljao sam se da li da odem na Floridu, ostanem u Njemačkoj ili se vratim u BiH. Vratio sam se u BiH, osnovao samostalnu zanatsku radnju. Nije me bilo stid da pravim od najsitnijih stvari od inoxa – špatulice i kalupe za torte, dok nisam došao do velikih projekata nakon nekoliko godina. Nakon 16 godina imamo 85 radnika. Plan je da se za 2-3 godine razvijemo do broja od 200 radnika“, kazao je Ajanović prisjećajući se da je i u njegovom slučaju jedan od prvih velikih projekata bio upravo za Bosnalijek.
Nedavno su otovrili novu firmu sa holandskim partnerom, te će ta nova kompanija u naredna dva mjeseca uposliti još 40 radnika. Udio izvoza ove kompanije je 95%,a i preostalih 5% koje se plasira bh.partnerima također na koncu završi na inostranom tržištu.
„Bilo je padova, pogotovo 2008.godine, ali nismo smjeli odustati. Sistem obrazovanja nam ne ide u prilog i svakog radnika posebno moramo obučiti. Mnogi odlaze iz BiH. Konkrento iz naše firme su otišla 3 radnika vani, ali mene nigdje sunce ne grije bolje nego u mojoj BiH. Upravo zato, cilj mi je da postignem nivo plata u našoj općini kako nam ljudi ne bi odlazili“, rekao je Ajanović.
Rekao je i da kroz legalan način rada, prijavljivanje radnika i uredno plaćanje poreza unapređujemo državu i samim tim ju razvijamo. „Mi smo država i mi moramo da radimo da bi je unaprijedili“, kazao je vlasnik „Inox Ajanović“ te napomenuo da svi moraju insistirati na kvaliteti i preciznosti.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook