Program će trajati do 9. maja

Postavkom na Ajfelovom mostu u Sarajevu otvoren 21. Modul memorije

Kultura07.04.16, 20:28h

Postavkom na Ajfelovom mostu u Sarajevu otvoren 21. Modul memorije
Kao dio programa, Muzej ratnog djetinjstva će od 4. do 14. maja u Historijskom muzeju BiH publici predstaviti svoju prvu izložbu koju će činiti predmeti koje su građani i građanke dostavili u proteklih nekoliko mjeseci

 

Intervencijom u prostoru ''Oni su mi! Mi smo oni!'' autora Velije Hasanbegovića, danas je na Ajfelovom mostu u Sarajevu zvanično otvoreno 21. izdanje kulturološkog programa Internacionalnog teatarskog festivala MESS, Modul memorije.

 

Nastavljajući tradiciju njegovanja kulture sjećanja, program će trajati do 9. maja, a sadržavat će igranje predstava, projekcije filmova, izložbe fotografija i jednu radio dramu. Svi sadržaji inspirisani su umjetničkim djelima koja su nastala u ratu ili govore o ratovima širom svijeta.

 

Umjetnički rukovodilac Modula memorije Nihad Kreševljaković istakao je da je centralna tema programa žena.

 

- Ovogodišnji program tematizira ulogu žene u radikalnim uvjetima i zbog toga se dobar dio sadržaja bavi ženama ili su autorice sadržaja žene. Rachel Corrie o kojoj ćemo govoriti ove godine je sigurno personifikacija ženskog herojstva u ratu. Mislim da je program tematski zanimljiv i zato pozivam građane i građanke da budu dio ovogodišnjeg Modula Memorije - rekao je Kreševljaković te izrazio punu podršku ideji nastanka Muzeja ratnog djetinjstva koji je prema njegovim riječima potreban i Sarajevu i cijelom svijetu.

 

Kao dio programa, Muzej ratnog djetinjstva će od 4. do 14. maja u Historijskom muzeju BiH publici predstaviti svoju prvu izložbu koju će činiti predmeti koje su građani i građanke dostavili u proteklih nekoliko mjeseci.

 

- Drago mi je što će se prva aktivnost Muzeja ratnog djetinjstva održati u okviru Modula Memorije. Muzej i Modul imaju isti misiju, a ovom izložbom želimo motivirati građane i građanke da ostave dio svog ratnog iskustva u Muzej. Svi oni koji nam se u narednih sedam dana jave s nekim predmetom će možda i sami učestvovati u izložbi - naveo je inicijator osnivanja Muzeja ratnog djetinjstva Jasminko Halilović te podsjetio da Muzej i dalje čeka rješenje svog statusa i pronalazak adekvatnih prostorija u gradu.

 

Kao jedna od prvih aktivnosti Modula memorije, predstava ''Stanja šoka'' mlade autorice Mirne Dizdarević, izvedena će biti večeras u Sarajevskom ratnom teatru.

 

Predstava se bavi traumama koje su prisutne na ovim prostorima i dvadeset godine nakon rata.

 

- Priča se bavi PTSP-om kao fenomenom koji je prisutan danas i koji će biti prisutan i u narednim godinama na našim prostorima. Bilo mi je jako interesantno raditi na tekstu koji je napisan prije više od dvadeset godina, a koji je i danas jako aktuelan. Mislim da smo nakon ove predstave svi u ekipi shvatili koliko je bitno da prestanemo prenositi ratnu negativu na našu djecu i da im omogućimo da budu slobodni od toga - istakla je Dizdarević te dodala da bh. društvo ima više stanja šoka i da je potrebno izaći iz njenih okvira, saopćila je Pres služba MESS-a.

(FENA/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook