ĐUMBIR je trajna gomoljasta biljka iz porodice ljiljana porijeklom iz Indije.
Ljekovita svojstva đumbira poznata su tisućama godina u nazad, a za tu činjenicu zaslužan je korijen đumbira koji se može konzumirati u svježem ili sušenom obliku, ali i u obliku praha i sirupa te ušećeren ili ukiseljen.
Osim u prehrani tijekom povijesti đumbir je, između ostaloga, pronašao svoje mjesto i u proizvodnji lijekova, ali i alkoholnih pića te kozmetike.
Osim ugodnog mirisa te jakog i aromatičnog okusa đumbir posjeduje i brojna ljekovita svojstva.
Ljekovita svojstva đumbira
U kineskim zapisima, od oko 4. stoljeća prije Krista, spominje se učinkovitost đumbira u liječenju mučnina, bolova u trbuhu, krvarenja te reumatizma. Treba napomenuti i kako se đumbir u 16. stoljeću koristio kao prirodno sredstvo protiv kuge.
U današnje vrijeme đumbir se koristi u liječenju smanjenog apetita, mučnine i povraćanja, želučanih problema, boli u mišićima, boli kao posljedice menstrualnih tegoba, artritisa, infekcija gornjeg respiratornog sustava i bronhitisa.
Treba naglasiti pozitivne učinke đumbira na probavu koju potiče i olakšava. Nadalje, đumbir potiče rad crijeva te sprječava nastanak oštećenja sluznice želuca, odnosno preventivno djeluje na pojavu čira.
Energetska i nutritivna vrijednost
na 100 g:
Energetska vrijednost 80 kcal
Masti 0,85 g
Ugljikohidrati 17,77 g
Vlakna 2 g
Proteini 1,80 g
Vitamin C 5 mg
Vitamin E 0,26 mg
Vitamin B6 0,16 mg
Tiamin 0,3 mg
Riboflavin 0,3 mg
Niacin 0,75 mg
Pantotenska kiselina 0,20 mg
Kalij 415 mg
Kalcij 16 mg
Fosfor 34 mg
Magnezij 43 mg
Željezo 0,60 mg
Cink 0,34 mg
Bakar 0,23 mg
Mangan 0,23 mg
Selen 0,70 μg
Čaj od svježeg đumbira
Sastojci:
- 1 l vode
- 5 cm korijena đumbira
Priprema:
Vodu kuhajte dok ne zakipi nakon čega dodajte nasjeckani korijen đumbira i nastavite kuhanje u trajanju od 5 min. Nakon sto ga procijedite, čaj popijte topao. Preporučuje se da čaj zasladite medom.
(Index.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook