Radi se o brandovima prisutnima u pet najvećih tržišta regije. Na taj način teško se može naći neki od lokalnih brandova na ljestvici najsnažnijih, pogotovo u onim kategorijama za koje je značajno da njima dominiraju upravo nacionalni brandovi, poput kategorija piva, kafe, mineralne vode, mliječnih proizvoda, sladoleda...
Nadalje, teško ćemo naći brandove koji se nalaze u kategorijama koje nemaju veliku raširenost, poput cigareta, strogo ženskih i muških proizvoda ili brandova iz premium segmenta. Razloge za “pomicanje” po listi također možemo tražiti u rastu ili padu kategorije. Neke kategorije imaju manje, a neke više izražene lidere. Najteži zadatak imaju uvijek brandovi u oligopolnim kategorijama, na primjer u pivima.
Treba napomenuti da zbog veličine nacionalnog tržišta srpski brandovi imaju nešto prednosti pred ostalima. Prednost je čak dvojaka - s jedne strane utjecaj veličine tržišta, s druge strane još uvijek neprisutnost diskontnih trgovaca i loš razvoj privatnih trgovačkih marki u tolikoj mjeri kao recimo na tržištima Hrvatske i Slovenije.
Istraživanje je bilo provedeno u rujnu i listopadu 2015. na uzorku od 1000 do 1500 osoba po zemlji. Rezultati su predstavljeni na način koji jamči reprezentativnost za područje cijele ex-Jugoslavije bez Crne gore i Kosova.
Dakle, snaga branda u Sloveniji doprinosi snazi branda u cijeloj regiji upola toliko koliko doprinosi jednako snažan brand u npr. Hrvatskoj, koja je dvaput veća. Metodološki pristup bio je “mix-mode” računalom potpomognuto anketiranje koje uključuje reprezentativno web i dopunsko terensko anketiranje populacije bez interneta.
(Jutarnji, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook