Jeste li u dobroj fizičkoj formi

Izmjerite i sačuvajte svoje zdravlje: Pet ključnih brojeva koje morate znati

Lifestyle28.01.16, 13:25h

Izmjerite i sačuvajte svoje zdravlje: Pet ključnih brojeva koje morate znati
Ljekari tvrde da nikada ne bi trebala proći više od dva dana između vježbanja

 

Brojevi utječu na to kako se osjećamo, bilo da se radi o broju koji ujutro pročitate na vagi ili o znamenkama na vašem bankovnom računu.

 

Šalu na stranu, što se tiče našeg zdravlja, svi već znamo brojke koje pokazuju vrijednost holesterola, krvnog pritiska, indeksa tjelesne mase, težine i drugih vrijednosti važnih za zdravlje.

 

No postoje i brojevi koji su manje poznati, a jednako važni za očuvanje zdravlja, kaže liječnica Elisabeth Bower, asistentica na Univerzitetu Oregon Health and Science. Evo tih pet, za dobro zdravlje, važnih brojeva:

 

1.) 5 je minimalan broj godina koliko biste trebali održavati stabilnu težinu

Studija iz 2004. godine sugerira da žene koje održavaju konzistentnu težinu imaju jači imunološki sistem. Razlog i nije posve jasan, ali izgleda da fluktuacije u težini utječu na sposobnost tijela da proizvodi stanice koje se bore protiv infekcije, kaže autorica studije, profesorica Cornelia Ulrich.

 

2.) 82 je maksimalan broj centimetara u struku

Veći broj od ovoga i u riziku ste od obolijevanja od srčanih bolesti, a taj rizik kontinuirano raste sa širenjem u struku. Dodatna abdominalna mast može izazvati opasne hormonalne promjene koje dovode do visokog pritiska i holesterola. Istraživanja pokazuju da je za žene ovaj limit takav bez obzira na to koliko su visoke.

 

3.) 48 je maksimalan broj sati koji smiju proći između dva vježbanja

Naučnici sa University of Missouri našli su da kada ste neaktivni više od dva dana, kalorije koje normalno trošite vježbanjem talože se kao mast. Masne stanice kod laboratorijskih miševa povećavaju se 25 posto poslije 48 sati nevježbanja.

 

4.) 50 je minimalan broj kilograma koje bi trebali moći stisnuti jednom rukom

Ovo je ključni indikator mišićne snage i može biti znak koliko je vjerovatno da ćete razviti osteoporozu. Studije sugeriraju da ljudi snažnog stiska imaju gušće kosti i manji rizik za lomove kuka ili kičme. Da bi izmjerili snagu stiska, trebate imati spravu zvanu ručni dinamometar, ima je u nekim dvoranama za vježbanje.

 

5.) 60 do 80 je broj otkucaja srca koje bi trebali imati u mirovanju

Ekstremno fit sportisti mogu imati niži broj otkucaja, ali sve ispod 60 u minuti, osobito ako se javi i vrtoglavica, može ukazati na nepravilan rad srca ili poremećaj rada štitnjače. Puls iznad 100 je znak lošeg održavanja tjelesne kondicije. Izmjerite puls u mirovanju, ako ste izvan ovih okvira, recite to svom ljekaru.

 

(Telegram.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook